SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Slovenské startupy v oblasti energetiky a životného prostredia sa zapojili do medzinárodnej súťaže PowerUp!

Tlačové správy
0

V online finále budú o postup bojovať štyri inovatívne projekty v oblastiach regenerácie batérií, mobility, internetu vecí a 3D tlače domov.

 

Do súťaže PowerUp! fondu EIT InnoEnergy sa zaregistrovalo 425 spoločností a projektov z 24 krajín strednej a východnej Európy. Súťaž otvára príležitosť na investície v miliónoch eur do inovatívnych podnikov a víťazné spoločnosti získajú financovanie ďalšieho vývoja a možnosť rásť na medzinárodných trhoch.

 

Spomedzi prihlásených startupov bude tento rok súťažiť o národný titul rekordných 360 startupov v 24 krajinách. V októbrovom medzinárodnom finále budú môcť získať finančné ceny až do výšky 65 000 eur a ďalšie ceny od partnerov ako Amazon Web Services, Revolut alebo SpeedUp Group.

 

Do súťaže PowerUp!, ktorej sme partnerom a spoluorganizátorom, sa tento rok prihlásili výnimočné projekty, ktoré nezastavila ani súčasná situácia okolo koronavírusu,“ uviedla Kristína Korčeková, Senior Consultant v konzultačnej spoločnosti Civitta Slovakia, ktorá je organizačným partnerom slovenského finále PowerUp! „Verím, že jeden zo slovenských projektov skončí aj na popredných priečkach medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční na jeseň v poľskom Krakove a nadviaže tak na úspech slovenského finalistu Danubia Nanotech, ktorý vyhral medzinárodné finále v roku 2019,“ dodáva K. Korčeková.

 

Slovenské finále súťaže sa uskutoční v utorok 12. mája o 16:00 a bude prebiehať online. Záujemcovia o sledovanie finále sa môžu zadarmo zaregistrovať na stránke:

https://www.eventbrite.com/e/virtual-powerup-country-final-slovakia-tickets-102977227660

 

Tieto slovenské projekty zabojujú o postup na medzinárodné finále súťaže PowerUp!:

 

3Dimension

V rámci projektu 3Dimension bolo vyvinuté rameno pre 3D tlač s dosahom až 6 metrov, čo mu umožňuje dosah v kružnici až 12 metrov. Výhodou riešenia je, že rameno má extrémne nízku hmotnosť len 250 kg, dá sa jednoducho odviesť dodávkou a je možné si s ním postaviť svoj budúci domov rýchlo a energeticky úsporne. Rameno bolo vyrobené zo špeciálneho karbónového materiálu, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s Ústavom polymérov SAV a vytlačené na špeciálnej 3D tlačiarni. Energeticky, časovo a finančne úsporné riešenie stavieb s týmto zariadením pracujúcim technológiou 3D printingu ušetrí aj potrebu ľudskej práce vďaka automatizácii a robotizácii. Na stavbu sa zároveň používa špeciálna betónová zmes, ktorá je ľahčená a má lepšie vlastnosti ako klasický betón.

 

Biotron

Biotron Labs vyvíja platformu Mobilyze, ktorá pomáha klientom robiť lepšie rozhodnutia v súvislosti so zlepšovaním mobility. Preto pomáha sieťam nabíjačiek pre elektromobily nájsť vhodné miesta na ich umiestnenie na základe reálneho a očakávaného dopytu. Firma spolupracuje aj s mestami a regiónmi, ktoré vďaka Mobilyze vedia vyhodnocovať presuny obyvateľstva, navrhovať politiky a vyhodnocovať ich dopad s minimálnym oneskorením.

 

e-Vision

Spoločnosť E-Vision Systems vyvíja technológiu na regeneráciu olovených batérií. Ide o neinvazívny spôsob obnovy stratenej kapacity olovených batérií. Technický princíp je založený na elektrochemickej metóde vysielania elektrických impulzov určitej frekvencie, tvaru a intenzity do batérie. Pôsobením vírivých prúdov dokáže vyčistiť a zrevitalizovať vnútorné prostredie batérie, čím sa obnoví jej kapacita. Ide o ekologickú, časovo a finančne efektívnu alternatívu voči plnej recyklácii batérií. Benefity sú ako finančné - úspora na odloženej potrebe nákupu nových batérií, tak aj environmentálne - udržaním existujúcich batérií v prevádzke sa zníži potreba výroby nových.

 

Grissp

Grissp vyvíja komplexnú platformu priemyselného internetu vecí (IIoT) pod názvom Flover.io. Úlohou IIoT platformy je pripojiť senzory a zariadenia do internetu a spracovať a analyzovať všetky dáta zo senzorov, strojov a zariadení, riadiacich jednotiek, informačných systémov alebo databáz, čo umožní inteligentným podnikom efektívne narábať s ich údajmi a premieňať ich na užitočné informácie. Priemyselný internet vecí alebo IIoT označuje miliardy priemyselných zariadení – čokoľvek od strojov v továrni až po motory v lietadlách – ktoré sú naplnené senzormi, pripojené k bezdrôtovým sieťam a generujúce obrovské množstvo údajov. Flover.io je možné využiť v každom odvetví priemyslu, napríklad aj v energetike na zber dát z inteligentných meračov spotreby energie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať