SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Slovenskí IT experti môžu zarobiť až o 20 % viac v Česku, tvrdí analýza medzinárodnej platformy Techloop

Tlačové správy
0

Analýza užívateľských dát medzinárodnej platformy Techloop, ktorá pomáha IT profesionálom nájsť nové pracovné príležitosti potvrdila, že českí IT experti zarobia v priemere o 20 % viac ako tí na Slovensku. Preto sa slovenským vývojárom a ďalším IT odborníkom môže vyplatiť zvážiť ponuky firiem v Českej republike.

Dáta ukazujú, že hrubá mesačná mzda IT expertov na Slovensku sa pohybuje o približne 20 % nižšie než v Česku. V oboch štátoch si najvyšší plat žiadajú experti na pozícii Development Manager (SR: 2 500 €, ČR: 3 137 €), čo do určitej miery vyplýva z predpokladanej seniority na tejto pozícii.

U ďalších špecializácii je možné pozorovať rozdielne trendy: napríklad tzv. Fullstack Developer je na Slovensku z hľadiska mediánu platu rovnocenný s pozíciou Development Manager, zatiaľ čo v Česku je v rovnakom porovnaní hodnotený o cca 20 % menej. JS Node Developer sa v SR do top 10 „najdrahších” špecializácii skoro neprebojoval, pričom v ČR sa pohybuje medzi piatym a siedmym miestom, na rovnakej úrovni s backend- a mobilnými vývojármi.

Podľa skúseností tímu Techloop si majorita slovenských kandidátov predstavuje cca o 10 % vyššie ohodnotenie ako ponúkajú firmy pre relevantné pozície. Finálna dohoda predstavuje väčšinou kompromis. Paul Cooper, spoluzakladateľ Techloop, dodáva: „České firmy sú o niečo ochotnejšie priplatiť si za potrebnú expertízu a obvykle oslovujú najmä tých kandidátov, ktorých očakávaný plat sa pohybuje maximálne 10-15 % nad ich originálnou ponukou.“ Ako však ďalej upresňuje, výsledky analýzy platov môžu byť ovplyvnené rozdielnou štruktúrou trhov - o aké špecializácie majú firmy na daných trhoch najväčší záujem, ako aj rozdielnou senioritou užívateľov Techloop v SR oproti ČR.

Graf 1: Porovnanie mediánu očakávanej mzdy podľa profesie (Top10) – SK, CZ

 

Najväčší dopyt je po Java-vývojároch
Z pohľadu firiem sú na Slovensku aj v Česku jednoznačne najvyhľadávanejšími software developeri. V SR prvú priečku s prehľadom obsadili Java vývojári (26 %), s odstupom druhý sú PHP developeri (8 %), a treťou najvyhľadávanejšou špecializáciou sú .NET-programátori (6 %). V ČR sú to Java (12 %) a Javascript vývojári (12 %), nasledovaní PHP vývojármi (10 %).

Až 50 % slovenských IT expertov uprednostňuje flexibilný pracovný úväzok. Česi sú oproti Slovákom konzervatívnejší.
Slovenskí IT profesionáli si na Techloop nehľadajú iba štandardný (t. j. plný) pracovný úväzok – takých užívateľov je iba polovica. Okolo 34 % by najradšej pracovalo ako tzv. freelanceri a skoro 16 % záujemcov dáva prednosť práci na čiastočný úväzok.

V Česku sú užívatelia Techloop o niečo konzervatívnejší. Takmer 58 % si hľadá prácu na plný úväzok, 29 % preferuje externú spoluprácu a 13 % dáva prednosť práci na čiastočný úväzok.

Preferencie IT expertov ohľadom pracovného úväzku sa do značnej miery zhodujú s potenciálnymi zamestnávateľmi. Podľa dostupných dát slovenské firmy oproti českým uprednostňujú viac freelance spoluprácu (SR: cca 50:50 fulltime:freelance, ČR: cca 60:40 fulltime:freelance). V oboch štátoch sú to práve menšie firmy a startupy, ktoré častejšie dajú prednosť freelance spolupráci, zatiaľ čo korporácie hľadajú kolegov najmä na hlavný pracovný pomer a plný úväzok. Predstavy kandidátov a firiem sa rozchádzajú pri čiastočnom úväzku. Na rozdiel od IT odborníkov preferuje väčšina firiem buď fulltime alebo freelance možnosť; part-time model nie je medzi slovenskými ani českými firmami v obľube.

Graf 2: Preferovaný typ zmluvného vzťahu zo strany kandidátov (v %)

 

Dopyt po IT expertoch do roku 2023 stúpne o 15 % 
Na základe interných štúdií a aktuálnych trendov na Slovensku a v ostatných krajinách pôsobnosti Techloop očakáva Paul Cooper v rámci ďalších piatich rokov nárast dopytu po IT profesionáloch naprieč špecializáciami o 15 %. V oblasti nových technológií ako machine learning alebo AI predpokladá nárast až v rade stoviek percent. „Priepasť medzi počtom hľadaných a dostupných IT odborníkov sa stále zväčšuje. Podľa našich interných štúdií sa rozdiel medzi dopytom a ponukou v nasledujúcich 5 rokoch zhorší o cca 15 % v dôsledku nedostatočného počtu študentov IT oborov. Očakávaným výsledkom je väčšia ochota firiem si za IT talenty priplatiť.“ dodáva Paul Cooper.

Zobrazit Galériu

techloop.io

Všetky autorove články
Techloop IT expert praca vacsi plat Slovensko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať