SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Slovensko si polepšilo v hodnotení digitálneho vývoja a konkurencieschopnosti v EÚ

Tlačové správy
0

 V roku 2017 Slovensko dosiahlo v celkovom skóre 0,46, pričom maximálna hodnota je 1. V rámci EÚ sme sa posunuli o dve miesta vyššie na 20. pozíciu.

Slovensko si polepšilo v hodnotení digitálneho vývoja a konkurencieschopnosti členských krajín Európskej únie. "Podľa oficiálnej správy Európskej komisie Slovensko napreduje a dosahuje výrazný pokrok vo väčšine oblastí, s výnimkou pripojenia na internet a integrácie digitálnych technológií. Zreteľne sa rozšírilo využívanie mobilného širokopásmového pripojenia a zlepšili sa digitálne verejné služby," informoval v piatok Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

V roku 2017 Slovensko dosiahlo v celkovom skóre 0,46, pričom maximálna hodnota je 1, a posunulo sa o ďalšie dve miesta vyššie na 20. pozíciu v EÚ. V pilieri digitálnych verejných služieb sme vykázali ešte výraznejší posun, a to z 27. na 23. miesto a vo využívaní otvorených údajov sme zaznamenali medzi krajinami EÚ rast z 15. na 9. miesto.

Podľa zverejnených informácií sa počas uplynulého roka zvýšil počet slovenských občanov, ktorí používali internet na čítanie správ, počúvanie hudby, sledovanie filmov a televíznych programov, na telefonovanie alebo využívanie sociálnych médií. Slováci sú zároveň piaty najaktívnejší používatelia videohovorov a desiaty najaktívnejší online nakupujúci v Európe.

Európska komisia sleduje pokrok a úroveň rozvoja digitálnej konkurencieschopnosti Európy v jednotlivých členských krajinách od roku 2015 meraním Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý využíva kombináciu 30 indikátorov v piatich hlavných pilieroch merania, a to v dostupnosti internetového pripojenia, digitálnych zručnostiach, integrácie digitálnych technológií, využívania internetu a digitálne verejných služieb.

"Relevantné kroky a následné presne cielené investície v oblasti rozvoja informatizácie spoločnosti prinášajú výsledky a pokrok," uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Podľa neho však treba intenzívnejšie pokračovať v práci.

Ako uviedol Pellegrini, 78 % všetkých občanov Slovenska používa internet a 55 % všetkých osôb má aspoň základné digitálne zručnosti. "Avšak naše podniky sú pri osvojovaní si digitálnych technológií na zlepšenie produktivity alebo predaja pomalé," upozornil podpredseda vlády s tým, že hoci v oblasti digitalizácie verejných služieb rýchlo napredujeme, na to, aby sme sa dostali medzi špičku Európy, musí naša verejná správa podstatne pridať.

SITA

Všetky autorove články
digitalny vyvoj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať