SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Sofistikovaná technológia umožní premeniť kus púšte za 5 rokov na výnosnú plantáž

Technológie
0

Marocký startup Sand to Green sa vyjadril, že jeho technológia dokáže premeniť kúsok suchej pôdy na výnosnú plantáž už za päť rokov. „Dezertifikácia je dnes budúcnosťou mnohých krajín,“ povedal spoluzakladateľ Sand to Green Wissal Ben Moussa. „Naše riešenie využíva agrolesníctvo na vytvorenie nového druhu poľnohospodárstva, ktoré je udržateľné a ktoré dokáže odolávať klimatickým zmenám.“ Tretina našej planéty je už zasiahnutá púštnatením, pričom 135 miliónov ľudí bude musieť podľa OSN z tohto dôvodu v budúcnosti opustiť svoje domovy.

Sand to Green dúfa, že jeho pokroková technológia pomôže do roku 2050 udržateľne produkovať plodiny pre odhadovaných deväť miliárd ľudí na celom svete, čím vyrieši potenciálne problémy potravinovej neistoty a sociálnej a politickej nestability, ktorá s tým môže prísť. Aby systém startupu fungoval, potrebuje brakickú vodu (zmes sladkej a slanej vody z ústia riek), ktorá nie je bezpečná na pitie, ale je menej slaná ako morská voda. Potom sa odstráni soľ pomocou solárnej energie.

Po procese odsoľovania Sand to Green využíva kvapkovú závlahu, ktorá znižuje spotrebu vody efektívnejším dodávaním výživy ku koreňom. Zmes „zeleného hnoja“ pomáha oživiť púštnu pôdu, zatiaľ čo výsadba rôznorodej skupiny ovocných stromov a bylín maximalizuje účinnosť systému. „S týmto systémom vytvárame biodiverzitu, čo znamená lepšiu pôdu, zdravšie plodiny a väčší výnos,“ povedal Ben Moussa. „Naša plantáž môže generovať 1,5-krát vyšší výnos, a teda aj vyšší príjem ako monokultúrna plantáž v rovnakej oblasti.“

Startup už získal počiatočné financovanie vo výške jedného milióna dolárov a po úspešnom štarte s päťhektárovým testom plánuje investovať do 500-hektárového pozemku. Systém môže fungovať kdekoľvek, kde je prístup k brakickej vode. Medzi kandidátov patria Mexiko, Egypt, Senegal, Namíbia, Mauritánia, Arabský polostrov a niektoré časti Spojených štátov.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať