PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Solárne odsoľovacie zariadenie pre celú rodinu len za 4 doláre

Technológie
0

Nové solárne zariadenie na odsoľovanie vody, ktoré by mohlo poskytnúť štvorčlennej rodine všetku potrebnú pitnú vodu, pričom sa dá vyrobiť z materiálov len v hodnote 4 USD. Keďže pitnej vody je vo svete nedostatok, ľudia prišli s mnohými spôsobmi, ako odstrániť soľ zo slanej vody, aby sa stala pitnou. Jedným z nich je solárne odsoľovanie. Základná myšlienka je, že slnečné teplo sa aplikuje na slanú vodu, pričom sa voda odparí a zanechá za sebou soľ. Vodná para sa potom zhromažďuje a kondenzuje, čím sa získa tekutá sladká voda.

Inžinieri vytvorili už nespočetné množstvo zariadení na solárne odsoľovanie, ale problém je v tom, že soľ má tendenciu hromadiť sa v nich, najmä v knôte, ktorý sa používa na čapovanie vody zo zariadenia. Tieto knôty sa ťažko čistia a nahromadenie soli znamená, že ich treba časom vymeniť. Výskumníci z MIT a čínskej Shanghai Jiao Tong University teraz vytvorili solárne odsoľovacie zariadenie bez knôtu, ktoré na pohyb vody využíva konvekciu poháňanú gravitáciou. Prirodzená konvekcia je typ pohybu, ku ktorému dochádza, keď kvapalina nemá jednotnú hustotu.

V takejto situácii bude kvapalina s menšou hustotou stúpať, zatiaľ čo hustejšia kvapalina klesá. Nové solárne odsoľovacie zariadenie pozostáva z niekoľkých vrstiev. Do hornej vrstvy sa pridá slaná voda. Čierna farba tejto vrstvy priťahuje slnečné teplo do nej, čo spôsobuje požadovanú tvorbu vodnej pary na zber. Akákoľvek voda, ktorá prejde touto vrstvou, je veľmi slaná, a preto veľmi hustá. Úplne spodná vrstva zariadenia obsahuje ďalšiu slanú vodu.

Vrstvy medzi ňou a hornou vrstvou sú navrhnuté tak, aby udržiavali teplo v hornej vrstve a zároveň umožňovali veľmi hustej slanej vode pohybovať sa smerom nadol a miešať sa so slanou vodou s normálnou hustotou v dôsledku prirodzenej konvekcie. Zariadenie fungovalo týždeň bez akýchkoľvek známok hromadenia soli. Najlepšia správa však je, že zostrojenie solárneho odsoľovacieho zariadenia, ktoré by bolo dostatočne veľké na to, aby zabezpečilo pitnú vodu pre štvorčlennú rodinu, by stálo len 4 doláre.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať