SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Solárne panely, ktoré vyrábajú energiu aj v noci

Technológie
2

Podľa amerického Úradu pre technológie solárnej energie dopadne na zemský povrch len za hodinu a pol také množstvo slnečného svetla, že by to stačilo na pokrytie spotreby energie celej planéty na celý rok. Solárne panely fungujú tak, že pomocou fotovoltických článkov absorbujú energiu zo slnečného svetla a menia ju na elektrický prúd. Problémom je však uskladnenie slnečnej energie tak, aby sa dala využiť, keď slnko nie je na oblohe. 

Riešením by mohli byť solárne panely, ktoré by vyrábali energiu aj po západe slnka. Tím výskumníkov preto navrhol model, ktorý funguje tak, že elektrickú energiu vyrába z rozdielu teplôt medzi fotovoltickými článkami solárneho panela a okolitým vzduchom. Je to možné, pretože vždy, keď teplo prúdi z horúceho zdroja do chladného prostredia, vytvára sa energia.

Vlastne stále dochádza k úniku sálavého tepla zo Zeme do vesmíru, pretože zemská atmosféra ho nie je schopná udržať. To platí aj pre všetky objekty, ktoré majú prístup k oblohe, tvrdia vedci. Vďaka materiálom, z ktorých sú vyrobené, sú fotovoltické články v noci o niekoľko stupňov chladnejšie ako okolitý vzduch, pretože dobre vyžarujú teplo. Tento teplotný rozdiel môže byť kľúčom k výrobe stabilnej energie aj v noci, pričom solárny panel sa v podstate prepne do reverzného režimu.

Ich konštrukcia je v súčasnosti schopná produkovať 50 miliwattov na štvorcový meter, čo nie je veľa. Podľa tlačovej správy Amerického inštitútu fyziky by v súčasnosti bolo potrebných asi 20 štvorcových metrov fotovoltickej plochy na napájanie niektorých svetiel pomocou tejto konštrukcie. Určite sa to však dá zlepšiť. Konštrukcia je totiž zostavená z hotových komponentov. Keby sa jednotlivé prvky optimalizovali na daný účel, výkon by mohol byť podstatne lepší. Štúdia bola uverejnená v časopise Applied Physics Letters.

Zdroj: newsweek.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

terminologia ? reakcia na: Solárne panely, ktoré vyrábajú energiu aj v noci

22.4.2022 11:04
Tak ale to asi potom nevola solarny panel.
Je to tepelny vymennik.
Uplne iny princip a technologia.
Reagovať

RE: terminologia ? reakcia na: terminologia ?

23.4.2022 21:04
Pokiaľ vmontujú peltiérov článok do soláru, tak je to len plus.

I keď v noci bude lepšie fungovať veterná turbína. Tá ani toľko nezaclána, aj keď vyzerá ... no, ako každé ľudské dielo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať