ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Mikroplasty sa už našli v najhlbšej časti ľudských pľúc

0

Priemerný človek skonzumuje ročne približne 74 000 častíc plastov s neznámymi účinkami na zdravie. V marci tohto roku vedci zistili, že mikroplasty prúdia aj našimi žilami. Dokonca v nízkych hladinách kolujú aj hlboko v našich pľúcach. Najrozsiahlejšia štúdia svojho druhu objavila 39 mikroplastových častíc (každá má veľkosť najmenej tri mikrometre) v 11 z 13 vzoriek pľúcneho tkaniva živých ľudí. Pokiaľ ide o druhy zistených mikroplastov, najčastejšie sa objavoval tucet typov polymérov.

Patrili medzi ne polyetylén, ktorý sa nachádza v plastových taškách a obaloch, živica z farieb, ciest a pneumatík a nylon z oblečenia. Hoci sa tieto mikroplasty našli len v malom množstve, boli prítomné v celých pľúcach, a čím nižšie bolo pľúcne tkanivo, tým viac bolo vo všeobecnosti kontaminované. Navyše hlboko v pľúcach boli plastové častice nečakane veľké. Bolo to prekvapujúce, pretože by sa očakávalo, že častice týchto rozmerov budú odfiltrované alebo zachytené skôr, ako sa dostanú tak hlboko do pľúc.

Desaťročia sa predpokladalo, že do alveolárnej oblasti pľúc sa môžu dostať len častice s fyzikálnym priemerom pod 3 μm. V súčasnej štúdii sa však našli častice s dĺžkou až 2475 μm a šírkou až 88 μm. Zistenia naznačujú, že pri dýchaní sú ľudia pravidelne vystavovaní mikroplastom a že môžeme vdýchnuť väčšie častice, ako odborníci predpokladali. Nie je však jasné, aký vplyv nízke hladiny mikroplastov v pľúcach na naše zdravie. Štúdia bola uverejnená v časopise Science of the Total Environment.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať