ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Sony Bravia / Partner pre vašu PlayStation

0

Sony v tomto roku výrazne inovuje svoje rady televízorov, a ako je zvykom, technológie, ktoré boli pred rokom doménou najvyšších modelov, sa dostávajú aj do tých nižších. Testovaný model z radu 4K LED X90J patrí do strednej triedy, ale prináša množstvo inovácií. Tá hlavná, ktorá je spoločná pre všetky tohoročné modely strednej a vyššej triedy, je čipová súprava novej generácie BRAVIA XR, založená na kognitívnej umelej inteligencii. Zatiaľ čo konvenčná AI dokáže detegovať a analyzovať obrazové prvky, ako napríklad farbu, kontrast a detaily, individuálne, nový kognitívny procesor XR zvládne krížovú analýzu viacerých prvkov naraz rovnako ako náš mozog a tým prispôsobuje výsledok čo najviac ľudskému vnímaniu. Takto sa všetky prvky vzájomne upravia, aby sa dosiahol najlepší konečný výsledok, takže všetko v scéne je synchronizované a realistické. Kognitívny procesor XR rozdeľuje obrazovku na početné zóny a deteguje, kde je na obrázku „ústredný bod“. Analyzuje takisto polohu zvuku v signáli, aby sa zvuk presne zhodoval s dianím na obrazovke. Okrem toho konvertuje akýkoľvek zvuk na 3D priestorový a poskytuje zvukovú scénu s najvyššou realitou. Učí sa, analyzuje a rozumie obrovskému množstvu dát a inteligentne optimalizuje obraz a scénu na čo najvernejší obraz a zvuk.

Pochopiteľne, samotný procesor by na dobrý výsledok nestačil. Televízor využíva nový LCD panel s podsvietením Full Array LED, ktorý vďaka technológiám XR Triluminos Pro a XR Contrast Booster poskytuje realistický obraz s hlbokou čiernou a intenzívnym jasom. Technológia XR Motion Clarity pomocou krížovej analýzy dát zabezpečuje, aby pohyb zostal plynulý, jasný a čistý, bez rozmazania. Vzhľadom na to, že 4K vysielanie zväčša uvidíte iba na internetových streamovacích službách, televízor vďaka technológii XR 4K Upscaling dokáže zlepšiť full HD obsah tak, že ho takmer nerozoznáte od natívneho 4K. Výrobca nezabúda ani na hráčov a medzi vstupmi nájdete aj dvojicu HDMI vo verzii 2.1 s podporou 4K 120 sn./s, variabilnou obnovovacou frekvenciou (VRR), režimom automatickej nízkej latencie (ALLM) a eARC. Okrem toho je tu aj ďalšia dvojica HDMI 2.0b, AV vstup na 3,5 mm jacku, výstup na slúchadlá, optický S/PDIF aj dvojica USB, jeden s posilneným napájaním pre externý disk HDD. Nechýba ani eternet a vstupy dvoch tunerov DVB-S2 a kombinovaného DVB-T2/C.

Zlepšená technológia Acoustic Multi-Audio prináša filmový priestorový zvuk a umožňuje presné umiestnenie zvuku. Zvuk patrí k silným stránkam televízora a na bežné sledovanie TV si vystačíte aj s integrovanými reproduktormi. O kvalitnú reprodukciu sa stará aj technológia Ambient Optimization, ktorá optimalizuje kvalitu obrazu a zvuku v akomkoľvek pro­stredí a prispôsobuje ich parametre okoliu.

Dizajn zariadenia ide cestou minimalizmu a účelnosti. Panel je umiestnený v tenkom rámčeku, ktorý neruší. Zadná strana má zaujímavý vzor, takže aj keď budete televízor používať v priestore, nie je taký rušivý. Oceňujem nápadité riešenie nožičiek, ktoré sa do tela iba zasúvajú zospodu, takže aj pri vybaľovaní stačí televízor podvihnúť a nožičky zacvaknúť. Držia v tele iba odporom, takže ich možno aj jednoducho vytiahnuť. To príde vhod, ak potrebujete televízor občas prenášať. Nožičky sa navyše dajú dať do úzkej alebo širokej konfigurácie, takže nie je problém umiestniť televízor aj na malý TV stolík.

Samostatná kapitola je softvérová výbava. Sony dlhodobo využíva systém Android, takže máte prístup k veľkému množstvu obsahu, aplikácií a služieb. Spoločnosť navyše ponúka aj svoju streamovaciu službu BRAVIA CORE, ktorá bola vyvinutá v spolupráci so Sony Pictures Entertainment (SPE). Používatelia majú na výber najnovšie prémiové a klasické tituly od SPE a kolekciu IMAX Enhanced. Služba BRAVIA CORE je prvá s technológiou Pure Stream, ktorá dosahuje takmer bezstratovú kvalitu ekvivalentnú UHD BD so streamovaním až 80 Mb/s. Majitelia televízorov v nej nájdu aj špeciálnu bezplatnú ponuku. Okrem toho máte, samozrejme, na výber z najrôznejších streamovacích služieb – popri tých najznámejších ako YouTube, Netflix, Spotify aj mnoho ďalších. Televízor ponúka rýchly prístup k množstvu obsahu a služieb pomocou Google TV a jednoduché pripojenie k väčšine zariadení vrátane Apple AirPlay 2 a HomeKit.

Ako je pri systéme Android zvykom, ponúka veľké množstvo služieb a konfigurácií. Nepáčilo sa mi však, že po zapnutí televízor nabieha vždy do domovskej obrazovky, aj keď využívate hlavne externý zdroj ako ja satelitný prijímač. V tom prípade sa musíte k vstupu vždy preklikávať, čo nepovažujem za veľmi praktické. Navyše na domovskej obrazovke sa vám stále zobrazujú ponukové náhľady všetkých služieb bez ohľadu na to, či ich máte predplatené. Rozumiem tomu, že takto lákajú zákazníka, ale niekedy je to príliš, a ak to tam nechcete, musíte si to celé prejsť a vymazať.

Z pohľadu kvality reprodukcie nie je veľmi čo vytknúť. Nový procesor XR robí veľmi dobrú prácu, obraz je výborne prekreslený, s vernými farbami. Vďaka technológii Full LED Array a XR Contrast poskytuje hlbokú čiernu a vysokú mieru detailov v tmavých aj presvetlených miestach. Veľmi dobre si poradí aj s obrazom HDR, ktorý reprodukuje vo formátoch HDR10, HLG a Dolby Vision. Vzhľadom na uhlopriečku je televízor určený skôr ako druhý do domácnosti a asi najviac ho ocenia konzoloví hráči napríklad na firemnej PlayStation, pre ktorú ponúka vstupy s podporou 4K120/eARC/VRR a ALLM. Prekvapivo vysoká je aj kvalita zvuku s výkonom 2 × 10 W. Je dobre lokalizovaný a so slušným frekvenčným rozsahom, s podporou technológií Dolby Audio, Dolby Atmos a DTS. Televízor umožňuje ­kompenzáciu umiestnenia a polohy pozície poslucháča.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz a zvuk, výbava, konektivita, dizajn
- Mätúca úvodná obrazovka

PARAMETRE:

• Sony Bravia XR-55X93J, displej: 55" LCD Direct Full Array (3840 × 2160 bodov), obrazový procesor Cognitive Processor XR, OS Android TV, vstupy: 2× HDMI 2.1 (4K120/eARC/VRR /ALLM), 2× HDMI 2.0, 2× USB, integrované Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 4.2, zvuk výkon 2 × 10 W, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 101 W max., menej ako 2 W stand-by, rozmery so stojanom približne 123,3  × 78,3 × 32,4 cm, hmotnosť bez stojana 17,4 kg

• Cena: 1489 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať