ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Spotify možno bude vyrábať hudbu pomocou umelej inteligencie, aby nemusel platiť za obsah umelcom

3

Švédska spoločnosť Spotify nedávno predložila do európskeho patentového registra zaujímavú patentovú prihlášku, na ktorú upozornil web Music Business Worldwide. Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľká technológia pre umelcov, pretože ponúka analýzu plagiátorstva takmer v reálnom čase. No pri bližšom preskúmaní ide o základ na to, aby Spotify vytváral vlastnú hudbu generovanú umelou inteligenciou a potenciálne konkuroval umelcom bez toho, aby musel platiť za obsah.

Patent s názvom Detekcia rizika plagiátorstva a rozhranie opisuje proces analýzy melódie, štruktúry akordu a niekedy aj textu piesne. Pomocou tejto technológie by sa teoreticky dalo určiť, či by skladba mohla byť predmetom súdneho sporu o autorské práva. Tento druh technológie by mohol ušetriť spoločnostiam náklady na právne zastúpenie a zároveň chrániť menších umelcov.

Na začiatku tohto roka podal Spotify patentovú prihlášku na proces, ktorý si vyžadoval rozhranie plagiátorstva. Tento proces je zameraný na vytváranie obsahu pomocou modelu AI. No namiesto vyškolenia modelu na existujúcom obsahu bol existujúci obsah naklonovaný a model bol cvičený na tomto klonovanom obsahu – či prejde rozhraním plagiátorstva bez problémov.

SamsungM_06 Advertisement

V tomto procese by sa vytvárali vzorky (sample), ktoré by spoločnosť Spotify mohla použiť na vytvorenie vlastnej hudby alebo ich predávať na nahrávanie značkám, producentom a pod. Vzhľadom na všetky údaje, ktoré Spotify má o svojich používateľoch a o tom, ako reagujú na jeho hudobnú knižnicu, potenciál pre skladby generované AI je neobmedzený.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

. reakcia na: Spotify možno bude vyrábať hudbu pomocou umelej inteligencie, aby nemusel platiť za obsah umelcom

14.12.2020 16:12
Horsie ako komercna slovenska produkcia to nebude, ale aj tak to nebude hudba. Bude to len zvuk.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

15.12.2020 17:12
pozri na youtube, čo dokázala cunny AI z MIT, potom vrav
Reagovať

povráva sa reakcia na: Spotify možno bude vyrábať hudbu pomocou umelej inteligencie, aby nemusel platiť za obsah umelcom

14.12.2020 13:12
povráva sa, že umelci tí majú po tri vily a ešte plačú, keď je korona, že chcú dotácie - tak neviem, ale stačí pozrieť facebook profily a tam im ľudia zadierajú, tak táto umelá inteligencia bude posledný klinec do rakvy. ja osobne by som ich nechala radšej tak ako sú, veď prečo si zbytočne zadierať - som zvedavá na tú hudbu od AI
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať