SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Spoznajte SmartGlass

Archív NXT
0

Tablety a smartfóny doslova menia náš životný štýl, zasahujú do mnohých oblastí pracovného a osobného života. Jedna z úloh, ktorú na seba preberajú, je aj osobné zábavné centrum. A jeden z variantov centra domácej zábavy je herná konzola. Budú jej tablety a smartfóny konkurovať? Populárna herná konzola Xbox 360 naznačuje inú cestu: symbiózu a synergiu.

Aplikácie na mobilných zariadeniach dokážu umocniť zážitok z hry na hlavnej obrazovke tým, že dotykový displej spomínaných zariadení poskytuje ďalšie interaktívne ovládacie prvky. No nielen to. Zjednodušujú ovládanie počas prehrávania multimédií a vďaka klávesnici na dotykovej obrazovke prispievajú k oveľa väčšej interakcii na sociálnych sieťach. Porovnajte sami písanie textov pri četovaní pomocou ťažkopádneho zadávania znakov cez ovládač hernej konzoly, kde každý znak musíte prácne vyselektovať pomocou smerových šípok, s pohodlným písaním na dotykovej klávesnici. Naznačená funkcionalita je možná vďaka technológii SmartGlass. Xbox SmartGlass SDK umožňuje vývojárom vytvárať aplikácie spolupracujúce s hernou konzolou Xbox na platformách Windows 8, Windows Phone (7 aj 8), Apple iOS a Android. Microsoft umiestnil na aplikačné markety uvedených platforiem aj aplikáciu Xbox SmartGlass, ktorá slúži na pokročilú interakciu s Xboxom. Aby váš Xbox podporoval interakciu cez SmartGlass, musíte nainštalovať najnovší upgrade.

Skôr než sa budeme detailnejšie venovať tejto aplikácii, predstavíme technologický princíp. Interakcia medzi mobilným zariadením môže prebiehať dvoma cestami. Buď cez internet, ku ktorému mobilné zariadenie pristupuje cez Wi-Fi alebo GSM (Xbox sa dá na internet pripojiť cez Wi-Fi alebo eternet), prípadne priamo cez lokálnu sieť Wi-Fi. Po nadviazaní spojenia prebieha komunikácia cez transportné knižnice. Na vyššej vrstve je podpora pre beh aplikácií na obidvoch stranách.

Otestovali sme aplikácie SmartGlass na platformách Apple iPad, Microsoft Windows Phone 7 a Windows 8. Najskôr sme skúšali ovládať základnú ponuku funkcií Xboxu, ktorá v zmysle koncepcie používateľských rozhraní Microsoftu využíva dynamické dlaždice. Vďaka nim bolo dotykové ovládanie presné a intuitívne tak na tablete, ako aj na smartfóne s menším displejom.


Xbox SmartGlass na platforme Windows 8

V základnom režime ovládania prostredníctvom SmartGlass je plocha displeja mobilného zariadenia čierna a vyznačené sú len tlačidlá v rohoch. V praxi to funguje tak, že sledujete televízor a prstom pohybujete a ťukáte po displeji. Ak treba zadať text, napríklad pri vyhľadávaní, zobrazí sa na dotykovom displeji virtuálna klávesnica presne tak, ako keby ste zadávali text priamo do tabletu alebo smartfónu. Vyšší stupeň interakcie je využitie obrazovky ovládacieho zariadenia na zobrazenie kontextu hry, prípadne inej aplikácie. Ako je zrejmé z obrázka, obsah na TV aj displeji je rôzny podľa filozofie ovládania príslušnej aplikácie. Takto môžu hrať vhodnú hru aj viacerí hráči. Najvernejšie to napodobňuje realitu pri kartových hrách, ako je napríklad poker. Každý hráč má na smartfóne „svoje karty" a na obrazovke TV je obsah hracieho stola, na ktorom sú vyložené karty viditeľné pre všetkých hráčov.

SmartGlass.jpg
Ovládanie hry s využitím obrazovky tabletu

Funkcionalita sa líši podľa typu vášho členstva v lokalite Xbox Live. Bezplatné členstvo vám umožní četovanie, posielanie informácií na Facebook, vyhľadávanie cez Bing (iba v hernom a multimediálnom kontexte) a ovládanie pomocou dotykového displeja. Platiaci členovia Gold môžu navyše hrať on-line hry, organizovať virtuálne párty, ukladať obsah do cloudu, streamovať hudbu získanú cez MusicPass a používať internetový prehliadač.

xb6.png
Hra pre viacerých hráčov (poker)

Veľmi interaktívne je aj prehrávanie hudby a videí. Pripomíname, že cez SmartGlass nemožno prehrávať multimediálny obsah z disku tabletu, iba zo služieb Xbox Music a Xbox Video. Tablet slúži na výber obsahu aj na ovládanie prehrávania. Sortiment hudby a videa je závislý od podpory pre danú krajinu. Pre Slovensko funguje obmedzená časť bezplatného obsahu, čo je dané licenčnými právami.

xb9.png
Ovládanie prehrávania hudby alebo videí z tabletu s Windows 8

Po dlhšom testovaní v rodinnom prostredí môžeme konštatovať, že interakcia s Xboxom prostredníctvom technológie SmartGlass je vysoko návyková a herná konzola si významne posilnila svoje postavenie ako významná súčasť domáceho IT ekosystému.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať