CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sprievodca pre výber TV: Čo so starým televízorom?

0

Žijeme v „dobe spotrebnej“, a preto je dobré, ak sa trochu zamýšľame aj nad produkciou odpadu. To, že kupujeme nový televízor, často neznamená, že by ten starý bol chybný alebo nepoužiteľný. V súčasnosti len skrátka tieto zariadenia rýchlejšie morálne zastarávajú, a tak jedného dňa zistíte, že televízor už je malý, nemá potrebné vstupy, neumožňuje využívanie niektorých moderných služieb a podobne.

Movember SK  

Tak nasleduje nákup väčšieho a lepšie vybaveného modelu. Medzitým však deti podrástli a uvítali by vlastný televízor, prípadne by ste chceli vymeniť aj televízor na vašej chate, chalupe alebo v altáne. Ponúka sa teda možnosť využiť váš starší televízor. Väčšina domácností má už takýto televízor minimálne LCD, ale bez smart výbavy. Ak ste pravidelným čitateľom magazínu NEXTECH, asi už viete, kam smerujeme. Tento problém je totiž veľmi jednoducho riešiteľný pomocou samostatného multimediálneho prehrávača.

Movember SK

Tieto zariadenia boli ešte nedávno veľmi populárne na domácu zábavu. V tých časoch však bola ich úloha trošička iná, ako ju chápeme dnes. Ich prioritnou úlohou bolo prehrávanie videí, hudby alebo fotografií, väčšinou z interného pevného disku alebo nejakého sieťového úložiska. Postupom času však vývoj televízorov a hlavne zrýchľujúci sa internet s veľkými objemami dát a nové internetové streamovacie služby zmenili ponímanie multimediálneho prehrávača na multimediálny streamer. Takéto funkcie dnes obsahujú v podstate všetky najmodernejšie televízory, a teda pri nich zväčša netreba riešiť externý prehrávač. Pre tie staršie však môže byť práve takýto prehrávač veľmi prínosný. V súčasnosti sú najmä medzi mladšími ročníkmi používateľov veľmi obľúbené streamovacie služby ako Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Go, Spotify a veľa ­ďalších. Ak vám po výmene televízora ten starší zostane, namiesto toho, by ste ho vyhodili, stačí za pár desiatok eur dokúpiť niektorý z prehrávačov a televízor môže ešte pár rokov poslúžiť. Pri nákupe však treba byť veľmi pozorný, pretože veľa takýchto prehrávačov nemá oficiálne implementované prehrávače pre tieto služby. Často tam takýto prehrávač síce možno nainštalovať, ale pokiaľ nejde o oficiálnu verziu, nie je zaručená jeho funkčnosť a môže sa pokojne stať, že o týždeň alebo o mesiac vám tieto služby úplne vypadnú. Našťastie je však na trhu aj dostatok prehrávačov s oficiálnou implementáciou služieb Google TV alebo Android TV.


   Staršie televízory s vstupom HDMI nemusíte vyhadzovať. Vďaka multimediálnemu prehrávaču vo forme donglu alebo klasického prehrávača možno pridať všetky smart funkcie.

Prehrávače sa spravidla dodávajú v dvoch vyhotoveniach – ako box alebo dongle, teda s rozmermi väčšieho USB kľúča. Zvládnu v podstate všetky funkcie smart televízorov. Dongle prehrávače môžete nájsť aj v lacnejších verziách pracujúcich prioritne vo Full HD rozlíšení, ktoré vzhľadom na používanie na starších televízoroch môžu postačovať. Naproti tomu vo vyhotovení box sú zväčša prehrávače pracujúce v 4K rozlíšení a okrem streamovania umožňujú aj prehrávanie z lokálnych zdrojov a médií, ako aj pripojenie externého úložiska. Výkonom sa pritom dajú bez problémov porovnávať s teIevízormi, niektoré modely sú dokonca výkonnejšie. Rovnako ako televízory aj prehrávače poskytujú prístup k hráčskym cloudom, takže aj tu si môžete zahrať svoje obľúbené online hry.

Zaujímavé využitie však môžu mať aj v spojení s PC monitorom, ktorý sa dá využiť ako zobrazovač. Je pravda, že veľa z týchto služieb možno prevádzkovať aj priamo na PC, ale hlavne oproti výkonnejším PC s prehrávačom ušetríte množstvo energie a pri pozeraní vás nebude obťažovať hluk ventilátorov. Prehrávače sú totiž úplne bezhlučné.

Po výmene televízora sa teda pozrite po niektorom z týchto prehrávačov a svoj starší televízor môžete naďalej používať v iných priestoroch bez obmedzení.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať