ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Spustili najväčšiu elektráreň na skladovanie energie zo stlačeného vzduchu na svete

0

Prechod na čistú energiu si bude vyžadovať skladovanie obrovského množstva energie, aby sa kompenzoval prerušovaný charakter jej dodávok zo solárnych a veterných elektrární. Inštalácie veľkých batérií nebudú stačiť, okrem toho obrovský nedostatok dodávok lítia zvýši cenu lítiových batérií. Čína diverzifikovala svoje úsilie a spustila do prevádzky najväčšiu prietokovú batériu na svete. Ide o 100 MW/400 MWh vanádiovú prietokovú batériu inštalovanú v meste Ta-lien, ktorá ponúka relatívne lacné skladovanie energie bez použitia lítia.

Podľa novín Asia Times sa však Čína plánuje výrazne oprieť aj o skladovanie energie zo stlačeného vzduchu (compressed air energy storage – CAES), aby táto forma do roku 2030 tvorila takmer štvrtinu všetkých zásob energie v krajine. Nedávno pripojila k sieti prvý 100 MW systém CAES na svete, pripravený na spustenie komerčnej prevádzky v meste Čang-ťia-kchou v severnej Číne. Nová elektráreň odstraňuje fosílne palivá a môže uskladniť a uvoľniť až 400 MWh pri projektovej účinnosti systému 70,4 %.

Je to obrovské číslo, súčasné systémy so stlačeným vzduchom majú účinnosť len okolo 40 – 52 % a dokonca aj dva väčšie závody Hydrostor CAES, ktoré sa majú otvoriť v Kalifornii v roku 2026, budú mať údajne účinnosť len okolo 60 %. Čínska akadémia vied tvrdí, že elektráreň v Čang-ťia-kchou je schopná dodávať do miestnej siete viac ako 132 GWh elektriny ročne, čo predstavuje špičkovú spotrebu približne 40- až 60-tisíc domácností. Umožní tak vyhnúť sa spáleniu približne 42 000 ton uhlia a zníži ročné emisie oxidu uhličitého zhruba o 109 000 ton. Akadémia hovorí, že nízke kapitálové náklady, dlhá životnosť, bezpečnosť a efektívnosť robia z tohto dizajnu „jednu z najsľubnejších technológií na veľké skladovanie energie“.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať