SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Stanú sa PDF dokumenty minulosťou?

Technológie
0

Články, ktoré predpovedajú smrť formátu PDF, sa objavujú už 10 rokov. Po príchode fluidného dizajnu a responzívneho rozloženia na takmer každej webovej stránke by sa dalo povedať, že formát PDF je odsúdený na zánik. V súčasnosti napríklad každá moderná webová stránka automaticky zmení veľkosť a usporiada svoje prvky tak, aby sa prispôsobili rozmerom vášho zariadenia. Aj keď ich je ľahké približovať alebo odďaľovať, dokumenty PDF sa nedajú ľahko čítať v mobilnom telefóne. Oveľa lepšie to však bude, ak prepnete z portrétneho režimu do režimu na šírku.

Ak to chcete urobiť, otočte svoj mobil o 90 stupňov. Základným problémom však je, že PDF je v skutočnosti statický alebo „pevný“ formát. Navyše veľa dokumentov PDF vytvorených davnejšie vyzerá škaredo a chýba im navigačná štruktúra. Pritom sa s takýmito dokumentmi možno často stretnúť napr. pri vyhľadávaní technickej dokumentácie. Aj to spôsobuje, že PDF má zlú povesť. Okrem toho je takmer nemožné zobraziť vysokokvalitný technický dokument PDF na Kindle alebo iných podobných zariadeniach, ktoré sú navrhnuté na lineárne čítanie väčšinou štandardného textu.

Paradoxne práve ľudia z oblasti technológií sú pravdepodobne najväčšími spotrebiteľmi a výrobcami PDF dokumentov. Vedecké knihy, najmä tie, ktoré si sami vydávajú, sú zvyčajne pred vytlačením dostupné vo formáte PDF. Dôvodom je práve to, čo väčšina ľudí považuje za slabú stránku PDF: jeho rozloženie v pevnom formáte. Z rovnakého dôvodu sa PDF používa aj na právne účely. Ak máte veľa veľkých tabuliek alebo obrázkov, zložitých matematických vzorcov alebo nelineárnych (čítaných v „náhodnom“ poradí) dokumentov, PDF je stále najlepší formát.

Jeho budúcnosť nie je porovnateľná s faxmi, ale skôr s Wordom či obrázkami Gif, ktoré prežili skúšku časom. Takéto dokumenty možno ľahko čítať a navigovať v nich pomocou prehliadačov Chrome, Safari, Edge a ďalších internetových prehliadačov. Neexistujú žiadne dobré alternatívy na vytváranie zložitých technických dokumentov. PDF sa môže stať formátom, ktorý široká verejnosť už nepoužíva, ale určite bude nachádzať uplatnenie medzi technickými ľuďmi. Najmä tými, ktorí generujú alebo používajú matematický obsah.

Zdroj: datasciencecentral.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať