SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Pozrite sa, ako obrovský robot opravuje železnice

Technológie
0

Japonská železničná spoločnosť JR West predstavila nového futuristického pracovníka, ktorý má za úlohu vykonávať práce na železničnej infraštruktúre považované za príliš riskantné pre ľudí. Je to obrovský humanoidný robot, ktorý vyzerá ako kríženec WALL-E a Transformera. Robot má veľký trup podobný človeku a mechanické ruky. Je namontovaný na hydraulickom žeriave, ktorý jazdí po železničnom systéme na špeciálne vyrobenom vozidle. Jeho hlavnou úlohou je umožniť ľudským pracovníkom zdvíhať ťažké zariadenia a manipulovať s nimi bez toho, aby boli vystavení riziku úrazu elektrickým prúdom alebo pádu.

Môže však vykonávať aj množstvo iných úloh, ako napríklad manipuláciu s údržbárskym náradím a čistenie elektrického vedenia pomocou špeciálne navrhnutej viacuhlovej kefy. A hoci je humanoid pomerne pomalý, vykazuje značnú úroveň obratnosti. Robot je ovládaný ľudským operátorom prostredníctvom VR headsetu. Operátor pomocou technológie na sledovanie pohybu ovláda pohyb kamier umiestnených na hornej časti trupu robota. Ľudský pilot potom môže uchopením dvojice rukovätí ovládať ramená a ruky stroja.

JR West sa domnieva, že humanoid prinesie dve hlavné výhody. Po prvé, zvýši bezpečnosť pracovníkov a perspektívne odstráni pracovné úrazy. Po druhé, spoločnosť tvrdí, že mechanizácia infraštruktúrnych úloh zvýši produktivitu a ušetrí náklady na pracovnú silu, keďže počet ľudských pracovníkov sa môže znížiť o 30 %. Humanoidný robot je v súčasnosti v štádiu prototypu a do komerčnej výroby sa dostane až na jar 2024.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať