SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Stredoškoláci začnú školu neskôr, skúšajú si štúdium na univerzite

Tlačové správy
0

Päťdesiatka stredoškolákov zo 140 škôl z celého Slovenska začne tento školský rok neskôr. Rozhodli sa totiž vyskúšať, čo ich čaká, keď budú študovať na univerzite.  

Namiesto do školy tak zajtra - 5. septembra nastúpia na Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Budú bývať na  internáte, stravovať  sa v menze, cestovať povestnou 39-nou...  To všetko v rámci Letnej univerzity pre stredoškolákov, ktorú STU organizuje už po 10. raz.

„Počas troch dní na  univerzite budú stredoškolákov sprevádzať naši študenti, veď od koho iného by sa najlepšie dozvedeli, ako to na STU funguje. Pýtať sa môžu na čokoľvek. Zo skúsenosti ich však každoročne zaujímajú najmä prijímačky, potom ako vyzerajú naše internáty a či študenti na škole riešia aktuálne témy a praktické projekty. Program máme nabitý a počíta sa doslova každá minúta. Počas dňa čakajú na študentov prezentácie a prednášky priamo na fakultách a prehliadky laboratórií. A večer praktické technické a IT workshopy, ktoré pripravujú naši študenti,“ hovorí Zuzana Mokošová z STU, ktorá program Letnej univerzity pre stredoškolákov (LUS) každoročne koordinuje.

Letná univerzita na STU prebieha vždy prvý septembrový týždeň. Počas 9 ročníkov sa jej zúčastnilo už vyše 600 stredoškolákov z celého Slovenska. Nemalá časť z nich v súčasnosti študuje na fakultách STU, niektorí už za tie roky štúdium úspešne ukončili. Program tento rok začína 5. septembra dopoludnia na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave, popoludní sa študenti presunú do Bratislavy. Bývať budú na internáte Mladá Garda.

To najlepšie čo mi LUS-ka poskytla, bolo, že som si mohla vyskúšať život na vysokej škole. Pamätám si na svoje prvé „vysokoškolské“ prednášky, ktorými program odštartoval. Prvýkrát som sedela vo veľkej aule a vysokoškolský profesor nám pomocou obyčajných predmetov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote, priblížil rôzne fyzikálne a matematické zákony. Najprv  nám zahral na gitare. Nikdy by som nepovedala, že obyčajné hranie na gitare skrýva v sebe toľko fyziky. Vtedy som si uvedomila, že študovať techniku, je správne rozhodnutie, keďže matematika, fyzika či informatika sa skrýva za všetkým. Zaujímavé boli aj workshopy, ktoré pripravili študenti STU. Chemici pripravili  pokusy -  napríklad ako zapáliť eurobankovku bez toho, aby sa čo i len trošku zničila. So študentmi informatiky  sme lúštili kôdy a šifry a so študentmi z Materiálovotechnologickej fakulty  sme sa snažili vytvoriť pevný a kreatívny obal pre vajíčko , ktoré sme následne vyhadzovali z okna a pozorovali, či dopadne bez prasknutia,“ hovorí Karin Maliniaková  z Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Sama Letnú univerzitu pre stredoškolákov absolvovala a na tomto ročníku bude sprevádzať študentov a pripravovať workshopy.

LUS 2018 skonči 7. 9.  tradičným odovzdávaním ambasádorských dekrétov v aule Dionýza Ilkoviča na Mýtnej ulici v Bratislave. Stredoškoláci sa tak stanú „ambasádormi“ STU, ktorí majú medzi rovesníkmi šíriť povedomie o tom, že štúdium techniky a informatiky má význam pre ich budúcnosť. LUS každoročne podporuje Fond pre rozvoj bytového hospodárstva PSS, a.s.

Program Letnej univerzity pre stredoškolákov: stuba.sk

streda, 5. september 2018

09:00 - 09:55      SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE (MTF STU, Bottova ul. Trnava)
10:00 - 12:30      PREHLIADKA FAKULTY (MTF STU)
13:10 - 14:15      presun do Bratislavy
14:15 - 16:45      PREHLIADKA FIIT STU
17:50 - 20:20      PREHLIADKA FEI STU

štvrtok, 6. september 2018

09:15 - 11:45      PREHLIADKA FCHPT STU
12:30 - 15:00      PREHLIADKA SjF STU
15:10 - 17:45      PREHLIADKA SvF STU
20:00 - 22:00      VEČER SO ŠTUDENTMI STU na ŠD Mladá Garda (workshopy) 

piatok, 7. september 2018

09:15 - 11:45      PREHLIADKA FA STU
12:40 - 13:40      PREHLIADKA Ústav manažmentu  STU
14:00 - 14:45      SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE (Aula D. Ilkoviča, Mýtna ul., Bratislava)
Zobrazit Galériu

Slovenská technická univerzita

Všetky autorove články
studenti univerzita stredna skola letna

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať