SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03 Advertisement SAMSUNG_0425_03

Študenti prepísali históriu: Ich robot zloží Rubikovu kocku rýchlejšie ako mihnutie oka

1

Svet súťažného rýchlostného skladania Rubikovej kocky práve zažil ohromujúci zvrat, nie však vďaka človeku, ale stroju postavenému skupinou vysokoškolákov. Nedávno ohlásené prvenstvo spoločnosti Mitsubishi v dizajne najrýchlejšieho robota na skladanie Rubikovej kocky bolo rozhodne prekonané štyrmi spolupracovníkmi z Elmore Family School of Electrical and Computer Engineering na Purdue University.

Ich výtvor, výstižne pomenovaný Purdubik’s Cube, nielenže prekonal svetový rekord Guinnessovej knihy rekordov; on ho doslova zdemoloval, keď poskladal náhodne zamiešanú Rubikovu kocku za takmer nepochopiteľných 0,103 sekundy. Tento výkon, dosiahnutý jeden až dvakrát rýchlejšie ako mihnutie ľudským okom, je ťažké vôbec postrehnúť, nieto ešte plne pochopiť. 

Aby sme tento úspech zasadili do kontextu, TOKUFASTbot od Mitsubishi, produkt nadnárodnej korporácie s rozsiahlymi zdrojmi, zaujal odbornú verejnosť v máji 2024, keď kocku poskladal za 0,305 sekundy. Tento robot využíval kompaktné, vysokovýkonné servomotory, špeciálne navrhnutý algoritmus umelej inteligencie na rozpoznávanie farieb a sofistikovanú technológiu riadenia pohybu, typicky používanú v priemyselných výrobných závodoch. Napriek tomu študenti si povedali, že to dokážu lepšie.

Tento odvážny cieľ veľa vypovedá o meniacom sa prostredí inovácií, kde sa zdá, že prístup k pokročilým nástrojom, výkonným výpočtovým zdrojom pre AI a open-source znalostiam sa čoraz viac demokratizuje, čo umožňuje menším tímom s obmedzenejšími zdrojmi dosahovať výsledky svetovej úrovne. Študentský tím navrhol svojho robota v priebehu niekoľkých mesiacov a finálny model Purdubik’s Cube postavil počas jediného semestra, čo je dôkazom ich zručností a odhodlania.

SAMSUNG_04_1 Advertisement

Avšak, podobne ako u jeho predchodcu, hlavné obmedzenie pri týchto extrémnych rýchlostiach sa presúva z výpočtového výkonu robota alebo schopností motorov na fyzickú integritu samotnej Rubikovej kocky pretože „kocky samotné sa akoby rozpadávajú. Kúsky sa jednoducho lámu napoly a rozpadávajú sa“. Toto poukazuje na fascinujúcu inžiniersku výzvu: symbiotický vzťah, kde pokroky v jednej oblasti, ako je rýchlosť robotov a algoritmy AI, posúvajú materiálové a mechanické limity manipulovaného objektu.  

Aby tento problém prekonali, tím z Purdue musel prepracovať samotnú skladačku, optimalizujúc mechanické vnútro svojich testovacích Rubikových kociek pomocou na mieru vyrobeného náhradného vnútorného jadra, aby lepšie držalo dieliky pohromade, spolu s úpravami jednotlivých farebných blokov. Táto nevyhnutnosť podčiarkuje, že ďalšie skoky v rýchlosti si budú vyžadovať spoločný vývoj tak riešiteľa, ako aj riešeného objektu. Hoci konečný rekord stojí na neuveriteľných 0,103 sekundy, pevne stanovuje nový štandard. Je ťažké si predstaviť, že by robot dokázal poskladať Rubikovu kocku oveľa rýchlejšie, ale to isté si mnohí mysleli aj minulý rok.  

Zdroj: popsci.com.

Zdroj Foto: Purdue University / Elmore Family School of ECE

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Skvelé! reakcia na: Študenti prepísali históriu: Ich robot zloží Rubikovu kocku rýchlejšie ako mihnutie oka

22.5.2025 10:05
:)))
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať