SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Štúdia: Roboty s umelou inteligenciou čoskoro nahradia finančných poradcov

Technológie
2

India patrí medzi prvé tri geografické oblasti (spolu s Japonskom a Čínou), kde 83 percent spotrebiteľov a 88 percent vedúcich firiem verí v súčasnosti pri riadení financií umelej inteligencii (UI) viac ako ľuďom. V celej ázijsko-pacifickej oblasti 76 percent spotrebiteľov uviedlo, že viac dôverujú robotom ako finančným poradcom, zatiaľ čo na globálnej úrovni to bolo 67 percent. V roku 2020 sa v dôsledku covidu obavy o financie medzi spotrebiteľmi aj vedúcimi predstaviteľmi firiem viac ako zdvojnásobili.

Štúdia Oracle Money and Machines: 2020 preukázala, že zatiaľ čo dôvera v človeka ako finančného poradcu je narušená, možno jasne vidieť, že vzniknutú medzeru zapĺňajú roboty. Preto sa očakáva, že sa zmení pohľad na úlohu finančných tímov a finančných poradcov. Až 90 percent vedúcich podnikov tvrdí, že roboty v dôsledku pandémie nahradia finančných odborníkov. Tretina z nich verí, že sa tak stane už v roku 2025.

Podľa prieskumu vedúci predstavitelia firiem uviedli, že roboty môžu zlepšiť detekciou podvodov, vytváranie faktúr a analýzu nákladov a výnosov. Aj spotrebitelia poukázali na detekciu podvodov ako na kľúčovú príležitosť na využitie robotov, potom nasledovalo zníženie všeobecných výdavkov a investovanie na akciovom trhu. Rastúca dôvera v UI povedie k tomu, že práca a pracovné povinnosti finančných riaditeľov sa zmenia. Finančný úsek sa stane štíhlejším.

Podľa prieskumu spoločnosti PwC sa finančné funkcie v nasledujúcich troch rokoch zredukujú o 50 percent. Financie ako podniková funkcia prechádzajú transformáciou. Prvky ako náklady, kontrola a dodržiavanie predpisov (compliance) môžu byť efektívnejšie riadené nástrojmi založenými na UI. Správa poukazuje aj na to, že napriek stúpajúcemu dopytu po robotoch, pokiaľ ide o veci ako kúpa domu, kúpa automobilu a plánovanie dôchodku, ľudia stále uprednostňujú osobných poradcov.

Zdroj: businesstoday.in.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

ja vam nerozumiem reakcia na: Štúdia: Roboty s umelou inteligenciou čoskoro nahradia finančných poradcov

29.3.2021 22:03
Naco robot, snad ste chceli napisat software?
Reagovať

Ak to bude ako robot telekomu na help linke, tak koňéc, aby si mu trikrát vravel, čo chceš, kým to pochopí... reakcia na: Štúdia: Roboty s umelou inteligenciou čoskoro nahradia finančných poradcov

29.3.2021 13:03
Ak to bude ako robot telekomu na help linke, tak koňéc, aby si mu trikrát vravel, čo chceš, kým to pochopí...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať