ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Štúdia MIT: Viac nočného spánku nemusí zlepšiť produktivitu ani pohodu

0

Možno sa vám zdá, že viac spánku poskytuje veľké výhody: viac energie, lepšie ovládanie emócií a pocit pohody. Nová štúdia, na ktorej sa podieľali ekonómovia z MIT, však tuto predstavu mení. Počas terénneho experimentu s nízkopríjmovými pracovníkmi v indickom meste Chennai (známejšie pod starším názvom Madras) sa im podarilo predĺžiť spánok účastníkov približne o pol hodiny za noc, čo je významný zisk. No ukázalo sa, že viac nočného spánku nezlepšilo produktivitu práce ľudí, zárobky, finančné rozhodnutia, pocit pohody a dokonca ani krvný tlak.

Jediným výsledkom bolo zjavné zníženie počtu odpracovaných hodín. Zistenia štúdie vedci podrobne opísali v článku publikovanom v časopise The Quarterly Journal of Economics. Zistili napríklad, že krátke zdriemnutia počas dňa pomáha produktivite a pohode. A keďže účastníci experimentu spali v noci za zložitých okolností s mnohými prerušeniami, je otvorená možnosť, že pomôcť ľuďom spať zdravšie by bolo užitočnejšie ako predlžovať spánok nízkej kvality. „V Chennai môžete vidieť ľudí spiacich na svojich rikšiach,“ hovorí profesor Frank Schilbach z MIT.

„Často spia štyria alebo piati ľudia v tej istej miestnosti, kde je hlučno. Je neuveriteľne horúco aj v noci a je tu veľa komárov. V podstate v Chennai môžete nájsť všetky faktory nepriaznivo ovplyvňujúce spánok.“ V rámci štúdie vedci vybavili obyvateľov Chennai aktigrafmi, zariadeniami podobnými náramkovým hodinkám, ktoré odvodzujú stavy spánku z pohybov tela, čo tímu umožnilo študovať ľudí v ich domovoch. 

Štúdia skúmala 452 ľudí počas mesiaca. Niektorí ľudia dostali tipy na lepší spánok; iní dostali finančné stimuly, aby viac spali. Niektorí členovia oboch týchto skupín si aj cez deň zdriemli, aby sa ukázalo, aký to má účinok. Účastníci štúdie spali v priemere asi 5,5 hodiny za noc, potom k tomu pridali ešte 27 minút. No na to, aby sa týchto 27 minút dosiahlo, museli v posteli stráviť o 38 minút dlhší čas. V priemere sa zobudili 31-krát za noc. Kvalita spánku sa nezmenila, čo môže byť dôvod, prečo ľudia nezaznamenali po dlhšom spánku žiadne pozitívne zmeny.

Navyše sa vyskytol jeden negatívny vplyv, ktorý sa týka odpracovaných hodín. Ak trávili viac času v posteli, mali menej času na iné veci vo svojom živote. Na druhej strane účastníci štúdie, ktorí si mohli počas práce zdriemnuť, dosiahli lepšie výsledky vo viacerých meraných kategóriách. Zdriemnutie zlepšilo ich produktivitu, kognitívne funkcie a psychickú pohodu. Zdriemnutie však zvýšilo celkový príjem len v porovnaní s tými pracovníkmi, ktorí si namiesto neho dopriali prestávku.

Hoci tí, ktorí si zdriemli, boli produktívnejší v prepočte na jednu odpracovanú minútu, strávili menej času skutočnou prácou. Ak si ľudia zdriemli približne pol hodiny, ich odpracované hodiny klesli o pol hodiny, v dôsledku toho boli zárobky ľudí v tejto skupine nižšie. Schilbach hovorí, že má záujem pokračovať v štúdiu spánku aj v USA, nielen v Indii, kde uskutočnil väčšinu svojho výskumu. Naznačuje, že môže byť dôležité lepšie pochopiť psychologické problémy, ktorým chudobní čelia, pokiaľ ide o spánok. 

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať