S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Sú naši operátori pripravení na zrušenie roamingu v EÚ?

Telekomunikácie
4

Od 15. júna tohto roka nadobudnú platnosť nové pravidlá, ktoré upravujú roaming v rámci krajín EÚ. Od tohto dátumu budú môcť zákazníci používať mobilné zariadenia pri cestovaní v rámci EÚ za rovnaké ceny ako doma, tzv. roaming za vnútroštátne ceny, pričom operátori budú uplatňovať politiky primeraného využívania.

Ako sú na túto pre bežného „euro občana“ veľmi pozitívnu zmenu pripravení naši operátori? Poprosili sme o vyjadrenie ich hovorcov a prinášame ich v plnom znení

4ka

Garantujeme, že naši zákazníci budú môcť aj naďalej telefonovať, SMSkovať a dátovať v Európskej únii za 4 centy bez príplatku. 4ka zrušila roamingové príplatky v EÚ ihneď pri spustení svojich hlasových služieb v októbri 2015.
Tomáš Stupavský, špecialista pre vzťahy s médiami

O2

Naša roamingová ponuka bude rešpektovať reguláciu, ktorú zavádza Európska únia. Keďže ide o pomerne zásadnú zmenu a dotkne sa produktov naprieč celého portfólia, jej implementáciu pripravujeme a zákazníkov budeme o detailných zmenách informovať. Zrušenie roamingových poplatkov je jednoznačným benefitom pre zákazníkov, ktorí cestujú na dovolenky, či krátkodobé pracovné cesty. Netajíme sa však, že regulácia nám prinesie zvýšené náklady, keďže roamingové poplatky sa rušia pre zákazníka, ale nie pre nás. A teda operátori budú aj naďalej platiť poplatky zahraničným operátorom za využívanie siete svojimi zákazníkmi.

Zároveň je tu istá neproporcionálnosť medzi krajinami Európy. Kým operátori v južanských štátoch, ktoré sa tešia väčšiemu prílevu turistov, budú na roamingu skôr získavaťť – pretože budú inkasovať poplatky od operátorov z iných krajín, štáty s menšou návštevnosťou turistov budú skôr tratiť. Žiaľ, Slovensko patrí medzi tie štáty, z ktorých viac ľudí vycestováva, ako k nám prichádza. Slovenskí operátori budú teda platiť viac zahraničným operátorom za roamovanie svojich zákazníkov v zahraničí, ako budú príjmy za roamovanie zákazníkov iných operátorov u nás. Najnákladnejšie sú v tomto prípade pre operátorov dáta, a to je dôvod vášnivých diskusií medzi operátormi. Snažíme sa preto nájsť priaznivý pomer medzi využitím služieb doma a v zahraničí, aby sme zákazníkom priniesli skutočný benefit zo zrušenia roamingových poplatkov.

Princípom novej legislatívy je využívanie roamingu za ceny ako doma, teda zrušenie poplatkov za roaming pri dodržaní istých podmienok definovaných úniou.  A podľa tohto princípu aj pripravujeme premietnutie týchto zmien do našich paušálov. Za dodržania zásad primeraného využívania, podľa ktorých spotreba zákazníka v zahraničí nemá prevládať nad domácou spotrebou, pôjde o jednoznačný benefit pre zákazníkov a úsporu v porovnaní s minulým rokom.
Tereza Molnár, Head of Communications&Spokesperson

Orange

Európsku reguláciu roamingu, ktorá vstúpi do platnosti 15.6.2017, bude Orange Slovensko v plnom rozsahu rešpektovať. Orange Slovensko je v úzkom kontakte so zástupcami EU zodpovednými za reguláciu roamingu s cieľom korektnej aplikácie pravidiel regulácie do všetkých ponúk platných od 15.6. O všetkých ponukách platných po 15.6., čiže v čase, keď vstúpi regulácia do platnosti, budeme informovať.

Ešte v súvislosti s Go paušálmi zdôrazňujem, že nová ponuka paušálov Go nie je o regulácii, nie sú to ani roamingové paušály. Touto ponukou Orange od 17.5. rozširuje svoje portfólio existujúcich paušálov Flex a Max. Okrem toho, že obsahujú dostatočný obsah, ktorým pokryjú komunikačné potreby zákazníkov na slovenskom trhu, umožňujú zákazníkom aj v EU komunikovať výhodnejšie ako stanovujú pravidlá súčasnej regulácie platnej do 14.6., či už formou bezplatných volaní a SMS alebo dát s takmer 85% zľavou. Navyše zákazník ma stále na výber, či sa rozhodne pre nové paušály Go alebo portfólio Flex a Max. V paušáloch Flex a Max bude regulácia aplikovaná, až keď vstúpi do platnosti.
Alexandra Piskunová, PR Coordinator/spokesperson

Telekom

Ambíciou novej vlny regulácie roamingu od 15. júna 2017 je umožniť zákazníkom využívať služby v zahraničí ako doma a nie permanentný roaming. Veríme, že tento cieľ bude dodržaný a podobne budeme postupovať aj my. Máme široké portfólio predplatených kariet, paušálov a ďalších služieb a tentokrát sú pravidlá regulácie oveľa náročnejšie ako v minulosti – nie sú určené stropy či príplatky, ale širší rad pravidiel, ktoré chceme dodržať pri predstavení našej ponuky. Fungovanie jednotlivých služieb a programov v novej vlne regulácie roamingu upresníme pred ich implementáciou o niekoľko týždňov.
Michal Korec, hovorca pre služby a financie 

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
roaming

4 komentáre

4KA - pozor reakcia na: Sú naši operátori pripravení na zrušenie roamingu v EÚ?

26.5.2017 00:05
Odpoveď 4ky je podľa mňa najmenej jasná. Neodpovedá na otázku či napríklad predplatené dátove balíky budú môcť byť po 15.juni využívane aj mimo slovenska bez extra poplatkov.
Co by podľa týchto smerníc EU mali byt... Takže pozor

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/content/frequently-asked-questions-roam-home
Reagovať

Konečne rovné podmienky v roamingu reakcia na: Sú naši operátori pripravení na zrušenie roamingu v EÚ?

23.5.2017 15:05
Cestujem veľmi často do zahraničia, teda som na svojom smartfóne takmer závislá. Verím, že rovné podmienky v roamingu naši operátori dodržia a nebudú ich obchádzať.
Reagovať

Konečne rovné podmienky v roamingu reakcia na: Sú naši operátori pripravení na zrušenie roamingu v EÚ?

23.5.2017 15:05
V zahraničí som veľmi často, na smartfóne som teda takmer závislá. Dúfam, že sa operátori budú držať pravidiel.
Reagovať

Vidím reakcia na: Sú naši operátori pripravení na zrušenie roamingu v EÚ?

23.5.2017 09:05
že najmä Orange a Telekom sa skôr vykeciavajú, ako by rovno povedali, čo sa od nich čaká. A teda môžeme očakávať, že sa práve títo dvaja budú snažiť oje ba brať reguláciu s cieľom stále dobre zarobiť na svojich zákazníkoch. Riešením je odísť od nich, nedať im zaplatiť. Pritom "zahraniční operátori" v ich prípade znamená v podstate rovnaká firma len v inom štáte. Slovenský telekom zaplatí nemeckému alebo chorvátskemu telekomu. Nenažranosť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať