S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Svetový unikát: V Indii majú prvé energeticky nezávislé letisko

Bezpečnosť
0

Výkon 12 MWp na ploche 18 hektárov, 46 150 solárnych panelov produkujúcich 48-tisíc kWh denne - aj takto by sa dala charakterizovať solárna elektráreň v Indii, ktorá svojou energiou zásobuje priľahlé letisko.

Jedinečný projekt slávnostne otvoril minulý týždeň indický minister štátu Kérala Oommen Chandy. Letisko, nachádzajúce sa na juhu Indie v meste Cochin, sa stalo oficiálne prvým letiskom na svete, ktoré si na svoju prevádzku vystačí výlučne s obnoviteľným zdrojom energie.

cochin-letisko3.jpg

Letisko zahájilo prechod na solárnu energiu už v marci 2013, kedy boli nainštalované prvé fotovoltaické panely na streche jedného z jeho terminálov. V súčasnosti je napojené na neďalekú solárnu elektráreň a za deň spotrebuje približne 50 až 60-tisíc kWh. Elektráreň disponuje riadiacim a monitorovacím systémom SCADA.

cochin-letisko2.jpg

Pozitívny dopad nového systému bude možné zaznamenať až časom. Solárna elektráreň by mala v priebehu nasledujúcich 25 rokov výrazne prispieť k poklesu emisií uhlíka. Odhaduje sa, že sa jeho hodnota zníži až o 300-tisíc ton, čo odpovedá výsadbe troch miliónov stromov alebo viac než miliarde neprejazdených kilometrov.


Zdroj: time.com,economictimes.indiatimes.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať