SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

TCL NXTPaper 11 / Čítajte aj na priamom slnku

0

TCL na minuloročnom MWC predstavil už druhú generáciu svojho displeja NXTPaper s matným povrchom. V čase, keď je celý spotrebný priemysel zbláznený do lesklých plôch, sa to môže zdať nelogické, ale v TCL zrejme dobre vedia, čo robia. Lesklý displej síce na pohľad vyzerá dobre, je však náchylný na odlesky, čím sa v prostrediach s viacerými zdrojmi svetla znižuje jeho čitateľnosť. Matný displej, naopak, vyzerá na pohľad akoby mierne zahmlený, jeho čitateľnosť je však aj v náročných svetelných podmienkach podstatne lepšia. Preto sa napríklad v elektronických čítačkách kníh využívajú predovšetkým matné displeje pripomínajúce textúrou papier. Podobný povrch má aj testovaný tablet, tu však výrobca nepoužíva displej s technológiou E-ink, ako je obvyklé pri čítačkách, ale LCD displej IPS so špeciálnou ochranou proti odleskom. Tablet je vybavený 10,95" displejom s rozlíšením 2000 × 1200 pixelov a s pomerom strán 15:9. Okrem niekoľkých vrstiev špeciálnej ochrany obrazovky, ktorá znižuje odlesky, bol jas zvýšený až na 500 nitov, pričom je zabudovaný aj svetelný senzor, ktorý automaticky upravuje teplotu farieb v závislosti od vonkajších svetelných podmienok. O pohon zariadenia sa stará čipová súprava MediaTek Helio P60T, ktorá má k dispozícii 4 RAM a 128 GB úložisko. Keby to nestačilo, môžete vložiť kartu microSD. Konektivitu zastupuje Wi-Fi 5 a bluetooth 5.0.

 

Tablet je vybavený dvojicou mikrofónov a štyrmi reproduktormi. Predný aj zadný fotoaparát využívajú 8 Mpx snímače, predný pri videohovoroch umožňuje funkciu sledovania osoby. Zadná kamera s autofokusom a LED bleskom trochu vyčnieva z roviny zadného panela, obalom sa však tento problém vyrieši. Tablet je napájaný batériou s kapacitou 8000 mAh, ktorú môžete nabíjať priloženou 18 W nabíjačkou. Vďaka veľkej kapacite umožňuje aj reverzné nabíjanie ďalších zariadení, takže si môžete dobiť svoje slúchadlá alebo smartfón. Operačný systém je postavený na najnovšej verzii Android 13 a podporuje funkcie multitaskingu, ako je rozdelená obrazovka alebo plávajúce okná.

TCL NXTPAPER 11 má kovovú konštrukciu a s hmotnosťou 462 gramov pôsobí veľmi serióznym dojmom. Umocňujú to aj kolmé okraje s ostrou hranou, vďaka čomu sa dobre drží v rukách. S hrúbkou iba 6,9 mm a matným sklom vyzerá veľmi elegantne. Dodáva sa v tmavosivej  farbe. Displej má okrem matného povrchu aj certifikát TÜV na ochranu zraku pred modrým svetlom. Hardvérový filter modrého svetla účinne potláča jeho vplyv pri zachovaní pôvodných farieb. Teplota farieb sa navyše upravuje podľa dennej doby. Zariadenie má aj špeciálny režim čítačky, kde sa displej prepne do režimu zobrazenia úrovní sivej a umožňuje tak veľmi komfortné čítanie za každých svetelných podmienok vrátane priameho slnečného svetla. Na rozdiel od displejov E-ink v normálnom režime umožňuje komfortné sledovanie videí či fotografií, prípadne hranie hier. Pri sledovaní filmov zariadenie využíva technológiu NXT Vision, ktorá podstatným spôsobom zlepšuje kvalitu obrazu. 

Tablet nemá čítačku odtlačkov prstov a popri PIN môžete využiť iba 2D rozpoznávanie tváre pomocou prednej kamery umiestnenej uprostred dlhej strany rámu. Vo všeobecnosti je rozpoznávanie pomalé a nespoľahlivé. Zväčša je rýchlejšie zadávať PIN. Tlačidlá na zapnutie/vypnutie a ovládanie hlasitosti sú kvalitné a nachádzajú sa na rámiku v ľavom hornom rohu tabletu. Škoda len, že sa už nezmestil 3,5 mm jack na slúchadlá. Čiastočne to kompenzujú štyri reproduktory, ktoré sú umiestnené po dvoch na oboch stranách tabletu a poskytujú veľmi slušný zvuk vzhľadom na cenu zariadenia. Konektor typu C na pravej strane puzdra je USB 2.0, kompatibilný s OTG.

Výkon použitého hardvéru nie je hviezdny medzi tabletmi, na všetky bežné funkcie však bohato postačuje. Vzhľadom na cenu možno odpustiť aj občasné trhnutie pri prechodoch. Displej je naozaj hlavným ťahákom tohto tabletu, a ak radi čítate elektronické knihy, budete ho mať o to radšej. Veľmi dobre poslúži aj v prípade, ak potrebujete častejšie pracovať na priamom slnku, napriek relatívne nízkej svietivosti displeja si s tým hravo poradí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, kvalita spracovania, veľmi dobrá výdrž, dizajn, 4 reproduktory
- Slabší výkon

PARAMETRE:

• Displej 10,95" LCD IPS so špeciálnou antireflexnou vrstvou (2000 × 1200), 15:9, čipová ­sú­prava: MediaTek MT8788, pamäť: 4 GB + 128 GB, microSD, fotoaparát: zadný 8 Mpx, predný 8 Mpx, USB typ C, bluetooth 5.0, Wi-Fi 5, Android 13 TCL UI, batéria Li-pol 8000 mAh, vstavaná, rýchle nabíjanie 18 W, rozmery: 257 × 161,6 × 6,9 mm, hmotnosť: 462 g

• Cena: 249 EUR (vrátane knihového obalu)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať