Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

RECENZIA: Tablet CHUWI Hi12. Android aj Windows na 12 palcoch

0

CHUWI Hi12 je jeden z čínskych tabletov, ktoré si hľadajú miesto aj na našom trhu. Prichádza s displejom s 12-palcovou uhlopriečkou a systémom dual boot. To znamená, že môžete na ­striedačku používať operačný systém Windows 10 alebo Android 5.1. Poďme sa teda pozrieť, čím okrem ceny môže zaujať.

Hardvér

Tablet má nerozoberateľnú konštrukciu.  Prístroj je vybavený nadštandardnou paletou prípojných miest. Nájdete tu dva porty USB 2.0 a 3.0 v plnej veľkosti, micro USB, micro HDMI, slot na karty micro SD a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Systémové ovládacie tlačidlá tu nie sú, Android si tie svoje zobrazuje na displeji. Na pravej strane je trojica tlačidiel zapnutia a ovládania hlasitosti. O pohon sa stará procesor Intel Atom x5-Z8300 SoC, ktorý má k dispozícii 4 GB DDR3L RAM, interné úložisko 64 GB eMMC a umožňuje použitie kariet micro SD do kapacity 128 GB. Na prepojenie so svetom slúži Wi-Fi 802.11 b/g/n a bluetooth 4.0. Možno pripojiť aj externý 3G modem USB. Vo výbave je aj dvojica kamier, 5 Mpx vzadu a 2 Mpx vpredu. Najzaujímavejší však bude asi 12" viacdotykový (10 dotykov) kapacitný displej IPS s rozlíšením až 2160 × 1440 bodov. Výrobca dodáva prístroj priamo s nalepenou ochrannou fóliou, z ktorej pred použitím strhnete kryciu vrstvu. V polohe na šírku sú na oboch stranách v dolnej časti umiestnené dva reproduktory v konfigurácii stereo. Konštrukcia s celokovovou zadnou časťou je pevná, predné sklo narúša iba objektív kamery. Tablet sa vyrába v bielej a čiernej verzii. My sme mali tablet v konfigurácii s klávesnicou. Tá sa pripája k bočnej strane v polohe na šírku pomocou magnetického úchytu. Tablet má na ľavej strane dva hranaté otvory, do ktorých sa nasunú výstupky z klávesnice. V strede je prítlačný konektor na prepojenie. S klávesnicou získate vo Windows 10 plnohodnotný mininotebook. Klávesnica je sivej farby s bielymi klávesmi v štandardnom krátkom usporiadaní bez číselnej časti. V strede je umiestnený touchpad, vpravo hore trojica ­modrých signalizačných LED. Klávesnica navyše nesie z každej strany jeden port USB, takže dovedna ich tu napočítate až päť vrátane jedného micro USB. Pri tom by nejeden notebook zozelenel závisťou, nehovoriac o tých jabĺčkových. V zatvorenom stave tablet leží displejom na klávesnici, preto sú na nej gumové výstupky, na ktoré dolieha. Klávesnica je orientovaná hlavne na Windows, no, samozrejme, ju môžete využiť aj s Androidom. Po nastavení znakovej súpravy v tablete na nej môžete písať s diakritikou, nápisy na klávesoch sú však iba v angličtine.

Skúsenosti

Na úvod musíme konštatovať, že použitie dvoch alternatívnych systémov je zaujímavý nápad, ktorý v súčasnosti vidieť na viacerých čínskych tabletoch. Umožňuje vám vybrať si, ktorý vám na konkrétnu úlohu viac vyhovuje, napríklad Windows na prácu, Android na zábavu. Úložisko s kapacitou 64 GB už poskytuje dostatok základného priestoru, navyše ho možno rozšíriť kartou až o 128 GB. Počet portov USB je naozaj impozantný a hneď tak niekde ho nenájdete, hlavne v konfigurácii s klávesnicou. Výkonovo tabletu nie je čo vyčítať. Prístroj bežne zvláda všetky operácie. Zvládol dokonca pripojenie 4K displeja v plnom rozlíšení, hoci iba s maximálnou obnovovacou frekvenciou 30p. Nerobí mu problém prehrávanie 4K videa v kodekoch H.264 ani H.265. V benchmarkoch síce neexceluje, ale práca s ním je pomerne svižná a aj inštalácia väčších aplikácií, ako je napríklad MS Office, je pomerne rýchla. Displej príjemne prekvapil. Jemnosť je veľmi dobrá, jas postačuje aj na použitie za bežného denného svetla. Podľa našich meraní pokrýva 96 % farebného priestoru sRGB a 76 % farebného priestoru Adobe RGB. Crystal Disk Benchmark nám nameral sekvenčné čítanie 140,3 MB/s a sekvenčný zápis 79,48 MB/s. To sú v tejto kategórii pomerne slušné hodnoty.
CHUWI Hi12 sa nehrá na žiadnu ultratenkú konštrukciu a s hmotnosťou 850 g nepatrí ani k najľahším. Tieto veličiny má na svedomí hlavne 11 000 mAh Li-Ion batéria, ktorá sa však za to odvďačí výdržou okolo 8 hodín. Túto výdrž sme vyskúšali, testovací program PC Mark 8 bežal na prístroji od 9:30 do 17:30, keď prístroj hlásil zostatok batérie 9 %. Jas displeja bol nastavený na 50 %. To je bežná hodnota, pri ktorej budete prístroj väčšinou používať. Príjemne nás prekvapila zvuková časť. Dvojica reproduktorov s výstupmi v hranách produkuje čistý a jasný zvuk bez skreslenia a s výrazným stereofónnym efektom. Basové zložky by ste, pochopiteľne, hľadali márne, ale na pozretie filmu na cestách či v hoteli plne postačí. Prístroj zvládne aj pripojenie externého 2,5" HDD, tu však záleží na úrovni nabitia batérie. Pri úrovni nad 60 % nebol žiadny problém, pod 45 % to však už napájacia časť nezvládala. Testovali sme s 2 TB externým 2,5" HDD Samsung cez rozhranie USB 3.0. Dodávaná klávesnica má kvalitnú konštrukciu.

PARAMETRE:

Veľkosť displeja: 12,3"
Rozlíšenie displeja: 2048 × 1536
Typ displeja: Retina IPS LCD
Operačný systém: Android 5.x, Windows 10.x, dual boot
Procesor: 4-jadrový Intel Atom x5-Z8300, 1,4 GHz
Pamäť RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Podpora kariet: micro SD do 128 GB
Fotoaparát: zadný 5 Mpx, predný 2 Mpx
Konektory: micro HDMI, 3,5 mm jack, micro USB, USB 2.0, USB 3.0
Batéria: Li-Ion 11 000 mAh
Konektivita: Wi-Fi, bluetooth
• PC mark 8, Win 10: Home Accelerated 1141, Creative Accelerated: 1353, Work Accelerated: 989
Zapožičal: PARTIS a.s., www.chuwi.sk
Cena: 325 EUR + 55 EUR klávesnica

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľký a kvalitný displej, veľká výdrž na batériu, možnosti pripojenia, notebooková klávesnica s touchpadom, dual boot
- Vyššia hmotnosť, magnetický úchyt by mohol byť silnejší

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 80 %
Vyhotovenie: 80
CELKOVO: 80 %

VERDIKT:

CHUWI Hi12 nás príjemne prekvapil. V tandeme s klávesnicou tvorí veľmi zaujímavý cestovný či pracovný nástroj. Použitie dvoch operačných systémov podstatne rozširuje využiteľnosť. Prepínať medzi systémami môžete hneď pri bootovaní jednoducho tlačidlom hlasitosti. Vo Windows nájdete priamo na ploche ikonu na prepnutie do Androidu. V Androide stačí podržať vypínacie tlačidlo na vyvolanie vypínacieho menu a tu môžete priamo zvoliť reštart do Windows. Práca s ním je príjemná aj vďaka kvalitnému displeju. Veľkú výhodu predstavuje dlhá výdrž. Na dlhších cestách veľký displej dobre poslúži aj na hranie či sledovanie filmov. Testovaná vzorka vykazovala ešte drobné chybičky v softvéri, na tých však vývojári pracujú. Inak sme z prístroja mali veľmi dobrý dojem. Dokazuje, že aj u nás menej známe čínske značky môžu prísť so zaujímavým produktom.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať