SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Takto bude svet vyzerať o 100 rokov, ak nezastavíme klimatickú krízu

0

Zdá sa, že našu budúcnosť budú určovať nedostatok potravín, sociálna nestabilita a extrémne výkyvy počasia. Nie je však úplne neskoro. Ľudstvo má ešte stále šancu znížiť svoju závislosť od ropy, uhlia a plynu, pokiaľ ide o naše energetické potreby. Ak to neurobíme, budúcnosť bude skutočne pochmúrna. Web Salon sa obrátil na odborníkov, aby zhodnotili, ako bude Zem vyzerať o 100 rokov, ak neurobíme nič pre zmenu súčasnej trajektórie priemyselnej civilizácie.  

Bude nedostatok potravín

Pokiaľ ide o stravovanie, neobmedzené klimatické zmeny povedú podľa Dr. Michaela E. Manna, profesora environmentálnych vied na Pensylvánskej univerzite, k „dramatickému zníženiu počtu morských živočíchov, rýb a morských plodov“. Bude aj menej ornej pôdy na poľnohospodársku produkciu, a teda aj menej potravín, čo sa týka množstva aj kvality, a keďže sa nahromadia problémy s infraštruktúrou, ľudstvo bude trpieť tým, čo Mann opísal ako „zrútený systém distribúcie potravín“. Na súši bude oveľa menej využiteľnej poľnohospodárskej pôdy, pretože teplota bude naďalej stúpať a zrážky budú zriedkavejšie.

V oceáne začnú vymierať koralové druhy a spolu s kolapsom útesových ekosystémov sa rozpadne aj potravinový reťazec. Odborníci predpokladajú, že vo vodách Antarktídy sa zníži početnosť krilov (rad malých kôrovcov), čo ovplyvní všetko od tučniakov až po veľryby. Okyslenie oceánov, spôsobené priamou absorpciou oxidu uhličitého do vody, pravdepodobne vyhubí celé triedy planktónu, čo povedie k nepredstaviteľnej transformácii ekosystému. Nedostatku potravín sa ľudia budú musieť prispôsobiť prostredníctvom masovej mechanizácie poľnohospodárstva a zníženia spotreby mäsa.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Produkcia mäsa sa totiž vo veľkej miere opiera o ekologicky neudržateľné výrobné farmy a vyžaduje, aby sa zvieratá kŕmili farmárskymi potravinami, ktorými by sa mohli jednoducho nakŕmiť ľudia. Keď sa hospodárstvo prispôsobí novým podmienkam, ktoré si vynúti zmena klímy, plocha poľnohospodárskej pôdy sa pravdepodobne bude musieť zväčšiť, čím sa bude ešte zvyšovať vysoká miera vymierania (ktorá už teraz prudko stúpa v dôsledku zmeny klímy). Takisto sa zvýši závislosť od importovaných opeľovačov (pre intenzifikáciu poľnohospodárstva a zmenené klimatické podmienky budú niektoré oblasti nevhodné pre pôvodné druhy).

To znamená, že plodiny, ktoré sú závislé od opeľujúceho hmyzu, ako sú včely, budú musieť využívať nové metódy šírenia semien – alebo môžu úplne skolabovať, kým sa o to budú neúspešne pokúšať. Keďže zmeny teplôt a sezónnosti spôsobia zánik rôznych plodín, zmení sa aj spôsob, ako ľudia vyrábajú potraviny. Dr. Alice C. Hughesová z Fakulty biologických vied Hongkonskej univerzity predpovedá, že svetová strava sa stane jednotnejšou, pretože strata poľnohospodárskej a živočíšnej rozmanitosti povedie k strate lokálneho koloritu jedál. Okrem toho sa pre naše súčasné neudržateľné rybárske postupy „masívne zníži počet druhov rýb, ktoré možno loviť“.

Veľká migrácia

Odborníci poukázali na ďalšiu veľkú zmenu ľudskej existencie, ktorú spôsobí neobmedzená zmena klímy: nárast počtu klimatických utečencov alebo ľudí, ktorí budú nútení opustiť svoje domovy, pretože sa stanú neobývateľnými. V prípade stoviek miliónov, možno aj miliárd ľudí pôjde o pobrežné mestá, ktoré zaplaví zvyšujúca sa hladina morí, a možno aj o púštne mestá, ako je Phoenix, ktoré sa stanú príliš horúcimi na to, aby sa v nich dalo celoročne bývať. Bude to mať vplyv na produkciu potravín, pretože v dôsledku toho veľká časť našej poľnohospodárskej pôdy už nebude taká produktívna.

A tieto záplavy budú mať aj sociálne dôsledky, keďže spôsobia značné presídľovanie ľudskej populácie a týchto klimatických utečencov bude treba presťahovať do iných krajín. Pribúdanie klimatických utečencov bude vytvárať rôzne druhy napätia. Podľa Dr. Kevina E. Trenbertha, významného vedeckého pracovníka Národného centra pre výskum atmosféry, je tu určitá pravdepodobnosť, že dôjde k veľkej vojne a možno aj pandémii, ktorá bude mať za následok výrazný pokles populácie.

Počasie sa stane chaotickým

Odborníci sa väčšinou zhodujú na tom, že zmena klímy povedie k čoraz častejším a katastrofálnejším prípadom extrémneho počasia, ako sú hurikány, záplavy, vlny horúčav a lesné požiare. Mnohí predpokladajú, že sa vyskytnú oveľa horšie extrémne výkyvy počasia, ako vidíme dnes. Trenberth uviedol, že ak globálna teplota stúpne na úroveň o 3 °C vyššiu, ako bola v predindustriálnej ére, ľudia môžu očakávať dlhšie letá, kratšie zimy a budú existovať väčšie oblasti s nedostatkom zrážok alebo v niektorých prípadoch aj záplav. Mann predpovedá, že ak sa klimatické zmeny nepodarí zastaviť ľudským úsilím, budúcnosť bude podobná hollywoodskym sci-fi filmom o apokalypse sveta.

Zdroj: salon.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať