SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

13

Ak vezmeme do úvahy dva najväčšie ľadové štíty na Zemi (jeden na Antarktíde a jeden v Grónsku), majú spolu rozlohu viac ako 15,5 milióna štvorcových kilometrov. Keby sa všetok pozemský ľad roztopil, bola by to katastrofa. Video od Business Insider Science presne zobrazuje, ako by v tom prípade vyzeralo pobrežie v rôznych častiach sveta. 

Mnohé európske mestá ako Brusel a Benátky by boli v podstate pod vodou. Rovnako aj mestá v Afrike a na Blízkom východe, napr. Dakar, Džidda, Akkra, by boli preč.  Milióny ľudí v Ázii by sa z miest ako Bombaj, Peking a Tokio museli presťahovať do vnútrozemia. Južná Amerika by sa musela rozlúčiť s mestami ako Rio de Janeiro a Buenos Aires. V USA by miesta ako Houston, San Francisco a New York City – nehovoriac o celom štáte Florida – zmizli v mori.

Business Insider vychádzal pri týchto vizuáloch z odhadu National Geographic, že ak sa všetok pozemský ľad roztopí, ​​hladina morí stúpne o 65 metrov (!). Ak budeme pokračovať v spaľovaní fosílnych palív na energiu a vypúšťaní uhlíka do našej atmosféry, planéta sa bude stále viac otepľovať a to znamená topenie ľadu.

Štúdia publikovaná pred niekoľkými rokmi výskumníkmi z USA, Spojeného kráľovstva a Nemecka zistila, že ak nezmeníme naše správanie, určite máme dostatok zdrojov fosílnych palív, aby sme úplne roztopili antarktický ľad. Nestalo by sa to síce zo dňa na deň, ale ak chceme zabrániť tomu, aby sa to stalo, musíme uhlie, plyn a ropu nechať v zemi, hovoria vedci. 

Zdroj: upworthy.com.

Redakcia

Všetky autorove články

13 komentárov

Nebojte sa.! reakcia na: Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

8.1.2022 12:01
Presne tak zivot ide daej.Podla mna sa snazia ludi drzat v strachu aby bola lepsia manipulacia.To co je bude a pride je system pokrocili to neznamena ze vsetci teraz skoncime.a aj keby my chudaci nemame oco prist zomrieme v pokoji horsie to bude stymi co maju miliony takym sa bude tazko umierat
Reagovať

RE: Presne ste to vystihla moja mila pani. reakcia na: Nebojte sa.!

8.1.2022 18:01
Co sa ma stat, to sa stane. A my chudaci to mozno prezijeme a mozno nie. Televizie sa vzdy snazili drzat bedac v strachu, aby zarobili na senzaciach. Ale co si ludia zvolili, to maju.
Reagovať

to co je reakcia na: Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

6.1.2022 21:01
Aj male decko vie, ze zem je plocha. To co tam davate globus? Zijete v stredoveku, ci co? Ved keby zem bola gulata, ktora sa otaca, tak by predsa voda oceanu bola nahromadena v strede na rovniku odstredivou silou.
Reagovať

RE: jasne, ze zem je plocha, ta voda sa na kraji vyleje do vesmiru, lebo pretecie gravitaciu reakcia na: to co je

8.1.2022 18:01
to je predsa jasne, ze zem je plocha, ta voda sa na kraji vyleje do vesmiru, predsa pretekajuca gravitacia, znamy pojem, tam ta voda zamrzne a vytvori dalsi plochy mesiac a toho sa boja, ze do nas narazi ten plochy mesiac zo zamrznutej vody
Reagovať

RE: to co je reakcia na: to co je

7.1.2022 12:01
ty si ale debilcek a ano rozumovo na urovni maleho decka ako hovoris.

Reagovať

RE: to co je reakcia na: to co je

7.1.2022 07:01
zem je plocha ??
tiez uz som o tom pocul
to znamena ze niektore mesta musia byt rozdelene na dve casti ci ako to je ????
Reagovať

RE: RE: nie tam na okraji zeme su utesy v brightone, taky strmy zraaz, asi si to uz videla reakcia na: RE: to co je

9.1.2022 18:01
otacanim plochej zeme sa mesta ohybaju na okraji hore a dolu

No a co... reakcia na: Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

6.1.2022 19:01
To, ze sa budovali mesta na pobrezi je vec ludi. Zem ako taka neriesi nevhodne postavene mesta. Mesta zaniknu, ludia sa prestahuju, mapy sa zmenia anzivot ide dalej. Dalej sa bude kurit, vyrabat elektrina a vybaveme. Zivot je zmena.
Reagovať

Nezmysel ako vždy.... reakcia na: Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

6.1.2022 15:01
Tak všade na kontinentoch voda bude siahať ďaleko do vnútrozemia ale GB, JAPONSKO, a veľa ďalších ostrovov sa to ani len nedotkne... to vážne? Zlá simulácia, nezmysel....
Reagovať

Staré časy reakcia na: Takto bude vyzerať Zem, ak sa všetok ľad roztopí

5.1.2022 16:01
Takze nic strašného, len sa zem vráti kde bola kedysi ....keby boli ľudia na svete keď ten lad začal zamrzat mali by tiež z toho strach a teraz sa boja keď rozmrza ...
Reagovať

RE: v tej vode su zraloky, to ti nevadi? reakcia na: Staré časy

9.1.2022 18:01
zraloky sa dostanu do vnutrozemia

RE: Staré časy reakcia na: Staré časy

8.1.2022 10:01
Prečo sa ten ľad roztopí? Lebo bude teplejšie? A keď bude menej súše, bude teda viac plochy vodnej hladiny? Teda bude vyššia teplota a väčšia plocha vody, ale nebude väčší výpar vody do ovzdušia? Takúto štúdiu vytvorím pri fľaši červeného do rána.

RE: Staré časy reakcia na: Staré časy

6.1.2022 00:01
Plne svami suhlasim

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať