PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

CES 2022: Sony predstavuje revolučnú technológiu televízorov

1

Spoločnosť Sony pri príležitosti veľtrhu CES 2022 v Las Vegas prestavila nové modely televízorov s vysokovýkonným procesorom Sony XR. Ten v najnovších modelových radoch nájdete vo vrcholových sériách MASTER Series Z9K 8K a X95K 4K Mini LED, MASTER Series A95K, MASTER Series A90K a A80K 4K OLED a X90K 4K LED.

Jednotka XR Backlight Master Drive, využívajúca výkon procesora Cognitive Processor XR, presne ovláda podsvietenie Mini LED najnovšej generácie modelov radu Z9K a X95K a zabezpečuje výnimočný jas. Postará sa o výborný dynamický rozsah s neuveriteľne jasnými svetlými časťami a hlbokými odtieňmi čiernej, rovnako aj o prirodzené stredné tóny takmer bez odleskov alebo svetelných závojov okolo svetlých miest.

Televízory v modelových radoch na rok 2022 prichádzajú s viacerými novinkami a zlepšeniami:

•             Cognitive Processor XR: Posúva zobrazenie a zvuk na vyššiu úroveň a reprodukuje obsah tak, ako ho vidia a počujú ľudia. Obraz je krížovo analyzovaný a vyčistený, najmä v oblasti ohniska, na skutočnú hĺbku, mimoriadny kontrast a nádherne živé farby.

•             XR Backlight Master Drive: Podsvietenie XR Master Drive využíva algoritmus lokálneho stmievania vyvinutý spoločnosťou Sony na presné a nezávislé ovládanie tisícov Mini LED s vysokou hustotou, ktoré zabezpečia výborný jas, pôsobivý dynamický rozsah, hlboké odtiene čiernej a prirodzené stredné tóny.

•             Acoustic Surface Audio+/Acoustic Multi-Audio: Tieto funkcie zabezpečujú, aby zvuk presne zodpovedal dianiu na obrazovke, a poskytujú tak skutočne pohlcujúci audiovizuálny zážitok.

•             360 Spatial Sound Personalizer: V kombinácii s televízormi BRAVIA XR TVs ponúka táto technológia priestorový zvuk pre nákrčné reproduktory, ako je Sony SRS-NS7, a vybrané slúchadlá Sony.

•             Spolupráca s audioproduktmi Sony: Nové televízory BRAVIA XR výborne spolupracujú so zvukovými systémami Sony, ako je napr. domáce kino HT-A9 alebo soundbary HT-A7000. 360 Spatial Sound Mapping, nová hranica technológie priestorového zvuku, je najnovší doplnok modelov HT-A7000 a HTA5000. Kalibráciou zvuku podľa miestnosti, ktorú si zvolíte na sledovanie či počúvanie, vytvára táto technológia niekoľko optimálne rozmiestených virtuálnych reproduktorov na širšie a pohlcujúce filmové zvukové pole. Pomocou funkcie Acoustic Center Sync prevezme televízor BRAVIA XR úlohu stredového kanála spolu so systémom domáceho kina alebo soundbarom ako súčasťami zostavy 360 Spatial Sound Mapping. To umožňuje, aby zvuk dokonale zodpovedal dianiu na obrazovke.

•             BRAVIA CAM: Zabezpečí vďaka optimalizácii kvality obrazu a zvuku čo najlepší prenos. BRAVIA CAM ponúka aj ovládanie gestami, videočet a veľa ďalších nových zábavných zážitkov.

•             Ambient Optimization Pro: Umožňuje pripojiť televízor BRAVIA XR s kamerou BRAVIA CAM a užívať si televíziu ako nikdy predtým. BRAVIA CAM rozpozná, kde sa používatelia v miestnosti nachádzajú a ako ďaleko sú od televízora, a následne upraví nastavenie zvuku a obrazu tak, aby bolo všetko ideálne.

•             Google TV: Ponúka viac ako 700 000 filmov, programov, živých televíznych vysielaní a ďalších položiek z aplikácií a predplatného a plynulo ich organizuje. Zaujímavý program môžete nájsť pomocou personalizovaných odporúčaní a pridať si programy a filmy do jedného zoznamu sledovania. Používatelia môžu do svojho zoznamu sledovaných programov pridávať aj z telefónu alebo notebooku pomocou vyhľadávania Google.

•             Prémiový diaľkový ovládač: Prémiový hliníkový diaľkový ovládač sa jednoducho používa a je prehľadný, má zjednodušené tlačidlá a podsvietenie, takže používatelia všetko dobre vidia aj v tme. Vďaka funkcii Finder stačí, aby používatelia povedali televízoru, aby našiel diaľkový ovládač, a ovládač zazvoní.

•             BRAVIA CORE: Aplikácia BRAVIA CORE je predinštalovaná filmová služba, ktorá pri zakúpení televízora BRAVIA XR ponúka až 10 filmov a 24 mesiacov neobmedzeného streamovania. Vďaka technológiám BRAVIA XR, Pure Stream a IMAX Enhanced má obsah úžasný obraz a špičkovú kvalitu zvuku. Vďaka režimu BRAVIA CORE Calibrated Mode sa filmy automaticky prispôsobia optimálnemu nastaveniu obrazu a vytvoria tak skutočne výnimočný zážitok z domáceho sledovania filmov. Postupom času bude aplikácia obohatená o nové funkcie. BRAVIA CORE bude v roku 2022 k dispozícii vo viac ako 75 krajinách.

•             Netflix Adaptive Calibrated Mode: Nový režim zobrazenia, ktorý využíva snímač okolitého svetla Sony BRAVIA XR a zabezpečuje zachovanie tvorivého zámeru pri akýchkoľvek svetelných podmienkach. Úzka spolupráca Sony so spoločnosťou Netflix znamená, že si diváci môžu vychutnať obsah Netflixu s presnými farbami, presným kontrastom a verným pohybom, či už si obsah užívajú v tmavom, alebo dobre osvetlenom prostredí.

•             Perfect for PlayStation 5: Televízory BRAVIA XR automaticky upravujú a optimalizujú obraz tak, aby bol najvhodnejšie nastavený na použitie s konzolou PlayStation5, či už ju používate na hranie hier, alebo sledovanie filmov. Vďaka výbornému obrazu a zvuku budú mať používatelia pocit, že sú priamo uprostred deja. A vďaka rozlíšeniu 4K so 120 snímkami za sekundu, ktoré je špecifikované rozhraním HDMI 2.1, poskytujú televízory Sony plynulý a čistý pohyb na hranie s rýchlou reakciou.

Kognitívny procesor XR je takisto srdcom nového OLED panela modelu A95K s technológiou XR Triluminos Max. Práve v modeli A95K Series, ktorý prichádza zatiaľ iba s uhlopriečkami 55" a 65", nájdeme najväčšiu novinku tohoročných modelov. Televízor využíva panel s prelomovou zobrazovacou technológiou Quantum Dot OLED (QD OLED). Tá je technologickým zlepšením pôvodných OLED panelov, ktoré využívajú biele OLED body s farebnými filtrami. QD OLED využíva modré OLED body, ktoré generujú modrú zložku obrazu, a pre ďalšie dva body z každej trojice sú priamo integrované vrstvy kvantových bodov na generovanie červenej a zelenej zložky.

Vďaka tomu je oproti konvenčnej technológii OLED dosiahnutý posun zelenej a červenej zložky, aby boli generované presne a bez prímesí. Vo výsledku to znamená hlbšiu zelenú aj červenú farbu, presnejšie farebné podanie, výraznejšie a prekreslenejšie farby. Ďalší benefit je vyšší jas a živšie farby aj pri pohľade z ostrejších uhlov. To je dané tým, že v prípade klasickej technológie OLED farebné filtre pohlcujú časť svetla a potláčajú vyžarovanie do strán. Kvantová vrstva pohlcuje minimum svetla a umožňuje jeho väčší rozptyl. Sony túto technológiu nazýva Triluminos Max a je typická tým, že dokáže poskytnúť plný jas vo všetkých farbách. Televízor využíva aj sofistikovanú technológiu XR OLED Contrast Pro, ktorá na zabezpečenie maximálneho jasu a kontrastu využíva precízny výpočet mapy tepelnej distribúcie na ploche displeja. Vďaka tomu dokáže zobrazovať maximálny dosiahnuteľný jas a kontrast bez rizika tepelného preťažovania displeja, ktoré by mohlo viesť k jeho degradácii. Televízor využíva aj technológiu XR Upscaling 4K, ktorá zabezpečuje kvalitný upscaling z nižších rozlíšení. Pre hráčov je tu v celom portfóliu dvojica vstupov HDMI 2.1 s podporou 4K 120p, VRR aj ALLM. A95K navyše podporuje funkciu HDR Tone mapping pre hernú konzolu PS5 a automatické prepínanie obrazových profilov na základe žánru. Televízor je vybavený špeciálnym podstavcom, ktorého základňa môže smerovať dopredu aj dozadu podľa miesta inštalácie.

Vrcholový model v tohoročnej ponuke je 8K Mini LED televízor Z9K s uhlopriečkami 85" alebo 75" série MASTER. Nájdete tu všetky technológie, ktoré Sony ponúka – od Cognitive Processor XR, ktorá veľmi precízne ovláda najnovšie priame podsvietenie Mini LED XR, po Backlight Master Drive, ktorá prináša výnimočný kontrast s vysokým jasom a hlbokými odtieňmi čiernej. Vďaka kombinácii technológií XR Triluminos Pro a XR Contrast Booster 20 dokážu televízory reprodukovať miliardy farieb s výnimočným kontrastom čiernej. Panel využíva takisto špeciálnu vrstvu X-Anti Reflection, ktorá minimalizuje odlesky, a technológiu X-Wide Angle na zvýšenie pozorovacích uhlov. Televízor je vybavený režimom BRAVIA CORE Calibrated Mode. Zvukový systém Acoustic Multi-Audio využíva štyri výškové reproduktory integrované v ráme televízora, rozmiestené v hornej časti televízora a po jeho stranách, ktoré posilňujú zdroje smerového zvuku. Acoustic Center Sync optimalizuje zvukový výstup z televízora a soundbaru na dokonalejší zážitok z počúvania. Trojpolohový stojan ponúka tri možnosti inštalácie vrátane polohy s menším pôdorysom šetriacim miesto, polohy eliminujúcej rušivý dojem a polohy pre soundbar, ktorá zdvihne televízor a integruje systém soundbaru.

Väčšinu funkcií a technológií zo série Z9K preberá 4K mini LED model X95K, ktorý dostanete v uhlopriečkach 85", 75" a 65". Televízor zdieľa aj trojpolohový stojan.

Lacnejší variant z Master Series, určený hlavne pre hráčov, ktorý kopíruje väčšinu funkcií A95K, je OLED model A90K, ktorý poskytne väčšinu technológií a funkcií, ale „iba“ s klasickým panelom OLED a iba v uhlopriečkach 42" a 48". Pre filmových fanúšikov je tu potom OLED model A80K z Premium Series, ktorý dostanete v uhlopriečkach 55", 65" aj 75". Obe série podporujú technológie XR OLED Contrast Pro, XR Triluminos Pro a XR Upscaling 4K. O zvuk sa stará Acoustic Surface Audio+. Televízory sú kompatibilné s príslušenstvom Bravia Cam a Ambient Optimization Pro.

Najnižším radom, ktorý je vybavený novým Cognitive Processor XR, je Full Array LED X90K. Je vhodný aj pre hráčov, pretože okrem iného zachováva aj podporu HDMI 2.1 vrátane 4K 120p, VRR, ALLM aj HDR Tone mapping pre hernú konzolu PS5 a automatické prepínanie obrazových profilov na základe žánru. Televízor je dostupný v uhlopriečkach 85", 75", 65" a 55". Trojpolohový stojan ponúka tri možnosti inštalácie vrátane polohy s menším pôdorysom šetriacim miesto, polohy eliminujúcej rušivý dojem a polohy pre soundbar, ktorá zdvihne televízor a integruje systém soundbaru.

Základné modelové rady X85K a X80K využívajú priame podsvietenie Direct LED a 4K HDR Processor X1. Model X85K využíva navyše natívny 100 Hz panel. Dostanete ich v uhlopriečkach 75", 65", 55", 50" a 43" a X85K aj 85".

Ceny a dostupnosť na európskom trhu budú oznámené neskôr.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Od sony už radšej nič. Po dvoch mesiacoch používania sa televízor pokazil :( reakcia na: CES 2022: Sony predstavuje revolučnú technológiu televízorov

9.1.2022 19:01
Po dvoch mesiacoch sa mi sony televízor pokazil :(
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať