SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia

Technológie
7

Hongkong je známy svojimi mrakodrapmi, a tak nie je prekvapujúce, že sa tam obrába len 0,6 % pôdy. Mesto v súčasnosti produkuje menej ako 2 % čerstvej zeleniny, ktorá sa tam konzumuje. Teraz však startup Farm66 začal pestovať rastliny na skladaných regáloch pod LED svetlami v priemyselnom sklade s rozlohou asi 1860 štvorcových metrov. Táto interiérová farma je chránená pred škodcami a znečistením, nepoužíva žiadnu pôdu a len minimum vody. Navyše kontrolované prostredie umožňuje spoločnosti riadiť tvar a veľkosť rastlín.

Pri efektívnom využívaní obmedzeného priestoru by vnútorné farmy v mestských oblastiach mohli pomôcť znížiť emisie uhlíka súvisiace s dopravou a zlepšiť potravinovú bezpečnosť v mestách, ktoré sú závislé od dovozu. Spoločnosť Farm66 bola založená v roku 2013 a patrila k priekopníkom v oblasti vertikálneho poľnohospodárstva. V jej patentovanom systéme akvapónie sú nádrže s rybami umiestnené pod policami naplnenými zelenými listovými bylinkami a zeleninou. Rastliny filtrujú vodu pre kapry, ktoré žijú v nádržiach, a ryby sú kŕmené zvyškami – nedokonalou zeleninou, ktorú nemožno predať.

Rybí odpad poskytuje rastlinám prirodzené hnojivo, čím sa systém Farm66 odlišuje od hydroponických systémov, ktoré zvyčajne používajú chemické hnojivá. Inteligentné senzory monitorujú podmienky prostredia vrátane teploty a vlhkosti a LED diódy, ktoré osvetľujú police, využívajú rôzne vlnové dĺžky svetla na riadenie rastu rastlín. Modré svetlo pritom môže zväčšiť veľkosť listu, zatiaľ čo pri červenom je list menší, ale stonka bude vyššia. Pri niektorých rastlinách, ako je šalát, je žiaduci veľký list, pri paradajkách alebo jahodách menšie listy pomáhajú nasmerovať viac energie a živín do plodov.

Spoločnosť experimentovala s rôznymi podmienkami pestovania a podarilo sa jej vypestovať bazalku s listami takými veľkými, že by mohli zakryť tvár človeka. Takéto farmárčenie je vhodné pre mestá ako Hongkong, ktorý má nedostatok miesta, ale rastúci počet voľných priemyselných skladov, ktoré by boli ideálne pre vertikálne farmy. Farm66 v súčasnosti funguje na menej ako 30 % svojej kapacity a produkuje približne dve tony zeleniny mesačne, ktorú dodáva do supermarketov a hotelov. Prekážkou pri založení vertikálnej farmy môžu byť vysoké náklady, ktoré sťažujú dosiahnutie zisku.

V prípade spoločnosti Farm66 pochádza z predaja zeleniny menej ako tretina príjmov. Startup presúva svoje zameranie na výskum a inovácie. Vyvinul prototypy robotov, ktoré pomáhajú automatizovať úlohy, ako je zber a výsadba, ich sériová výroba sa má začať koncom tohto roka. Medzi ďalšie inovácie Farm66 patria minifarmy pre domácnosti, školy a podniky, ktoré majú senzory na monitorovanie a automatizáciu starostlivosti o rastliny.  

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Presne sim viem predstavit ked si to kupim reakcia na: Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia

24.7.2022 12:07
... vzhlad bez chuti ...
Reagovať

Presne sim viem predstavit ked si to kupim reakcia na: Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia

24.7.2022 12:07
... vzhlad bez chuti ...
Reagovať

Startup? reakcia na: Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia

23.7.2022 21:07
Tak to mnohe vysvetluje. Crabon footprint jak svina a vysledok prdlacka. Si predstavte kolko treba ryzi alebo zemiakov na nasytenie jedneho cloveka. Tak jeden regal na den. Medzitym tomu budete kurit/chldit, svietit, polievat, postavite kopky z betonu a zeleza alebo uplne negenialne vyleziete na pole, poorete, vysadite. Slnko, vlahu, teplo a “pristresok” doda priroda.
Reagovať

BUDUCNOST..??!? reakcia na: Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia

22.7.2022 08:07
Hororova vizia, ked sa nam snazia natlct do hlavy ze technologia je spasa. Potravin je prebytok, denne sa tisice ton vyhadzuju na smetisko, pretoze nasytit hladujucich nie je "kseft", nadprodukcia nekvality umelo napumpovanej, mate toho plne kauf-lidlo- a ine nakuplandy. Cesta je v lokalnej produkcii, ale to sa ti "velki" snazia samozrejme zadusit v zarodku. Ostava len dufat ze raz predsa zdravy rozum zvitazi a nepodlahnut potravinovym otrokarom...
Reagovať

RE: BUDUCNOST..??!? reakcia na: BUDUCNOST..??!?

22.7.2022 19:07
ludia sa ti vyseru na zeleninu, z toho nevyziju. Jedine co je potrebne su zemiaky a ryza, avsak to si doma lokalne nevypestujes. A ani v tychto farmach...
Reagovať

RE: RE: BUDUCNOST..??!? reakcia na: RE: BUDUCNOST..??!?

23.7.2022 17:07
Ak zemiaky a ryža niesú zelenina, tak čo potom sú?
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: BUDUCNOST..??!?

22.7.2022 09:07
Hlupy Luboslav Lacko klame. Lacko led svetla su low-tech.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať