
Takto vyzerá high-tech budúcnosť farmárčenia
Hongkong je známy svojimi mrakodrapmi, a tak nie je prekvapujúce, že sa tam obrába len 0,6 % pôdy. Mesto v súčasnosti produkuje menej ako 2 % čerstvej zeleniny, ktorá sa tam konzumuje. Teraz však startup Farm66 začal pestovať rastliny na skladaných regáloch pod LED svetlami v priemyselnom sklade s rozlohou asi 1860 štvorcových metrov. Táto interiérová farma je chránená pred škodcami a znečistením, nepoužíva žiadnu pôdu a len minimum vody. Navyše kontrolované prostredie umožňuje spoločnosti riadiť tvar a veľkosť rastlín.
Pri efektívnom využívaní obmedzeného priestoru by vnútorné farmy v mestských oblastiach mohli pomôcť znížiť emisie uhlíka súvisiace s dopravou a zlepšiť potravinovú bezpečnosť v mestách, ktoré sú závislé od dovozu. Spoločnosť Farm66 bola založená v roku 2013 a patrila k priekopníkom v oblasti vertikálneho poľnohospodárstva. V jej patentovanom systéme akvapónie sú nádrže s rybami umiestnené pod policami naplnenými zelenými listovými bylinkami a zeleninou. Rastliny filtrujú vodu pre kapry, ktoré žijú v nádržiach, a ryby sú kŕmené zvyškami – nedokonalou zeleninou, ktorú nemožno predať.
Rybí odpad poskytuje rastlinám prirodzené hnojivo, čím sa systém Farm66 odlišuje od hydroponických systémov, ktoré zvyčajne používajú chemické hnojivá. Inteligentné senzory monitorujú podmienky prostredia vrátane teploty a vlhkosti a LED diódy, ktoré osvetľujú police, využívajú rôzne vlnové dĺžky svetla na riadenie rastu rastlín. Modré svetlo pritom môže zväčšiť veľkosť listu, zatiaľ čo pri červenom je list menší, ale stonka bude vyššia. Pri niektorých rastlinách, ako je šalát, je žiaduci veľký list, pri paradajkách alebo jahodách menšie listy pomáhajú nasmerovať viac energie a živín do plodov.
Spoločnosť experimentovala s rôznymi podmienkami pestovania a podarilo sa jej vypestovať bazalku s listami takými veľkými, že by mohli zakryť tvár človeka. Takéto farmárčenie je vhodné pre mestá ako Hongkong, ktorý má nedostatok miesta, ale rastúci počet voľných priemyselných skladov, ktoré by boli ideálne pre vertikálne farmy. Farm66 v súčasnosti funguje na menej ako 30 % svojej kapacity a produkuje približne dve tony zeleniny mesačne, ktorú dodáva do supermarketov a hotelov. Prekážkou pri založení vertikálnej farmy môžu byť vysoké náklady, ktoré sťažujú dosiahnutie zisku.
V prípade spoločnosti Farm66 pochádza z predaja zeleniny menej ako tretina príjmov. Startup presúva svoje zameranie na výskum a inovácie. Vyvinul prototypy robotov, ktoré pomáhajú automatizovať úlohy, ako je zber a výsadba, ich sériová výroba sa má začať koncom tohto roka. Medzi ďalšie inovácie Farm66 patria minifarmy pre domácnosti, školy a podniky, ktoré majú senzory na monitorovanie a automatizáciu starostlivosti o rastliny.
Zdroj: edition.cnn.com.
Zobrazit Galériu