SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Čierne diery sú dôkazom toho, že žijeme v holografickom vesmíre

8

Čierne diery sú zložité útvary, existuje v nich trojrozmerná gravitácia. Sú však spojené aj s vonkajšími časticami a magnetickými poľami, ktoré existujú len v dvoch rozmeroch. Ako teda môže čierna diera existovať v dvoch aj troch rozmeroch súčasne? Vedci tvrdia, že tu funguje matematický jav, ktorý sa nazýva teória holografickej duality. Tento koncept objavil v roku 1997 argentínsky teoretický fyzik Juan Maldacena.

Hovorí, že udalosti vnútri priestoru s gravitáciou (ako čierna diera) sú matematicky ekvivalentné udalostiam bez gravitácie na povrchu tohto priestoru, ktoré zahŕňajú častice. Inými slovami, teória holografickej duality by mohla byť spojivom medzi časticovou fyzikou a Einsteinovou všeobecnou teóriou relativity, podľa ktorej gravitácia vzniká zo zakrivenia priestoru a času. Vo výskume, ktorý bol uverejnený v časopise PRX Quantum, vedci z Michiganskej univerzity hľadajú podporu pre teóriu holografickej duality vo vnútri čiernych dier v tlačovej správe:

„Ak si to chcete predstaviť, spomeňte si na čiernu dieru, ktorá deformuje časopriestor pre svoju obrovskú hmotnosť. Gravitácia čiernej diery, ktorá existuje v troch rozmeroch, sa matematicky spája s časticami tancujúcimi nad ňou v dvoch rozmeroch. Čierna diera teda existuje v trojrozmernom priestore, ale my ju vidíme ako premietnutú cez častice. Niektorí vedci teoretizujú, že celý náš vesmír je holografickou projekciou častíc, a to by mohlo viesť ku konzistentnej kvantovej teórii gravitácie.“

„V Einsteinovej všeobecnej teórii relativity neexistujú žiadne častice, je tu len časopriestor. A v štandardnom modeli časticovej fyziky nie je žiadna gravitácia, sú tam len častice,“ uvádza vo vyhlásení fyzik z Michiganskej univerzity Enrico Rinaldi. „Spojenie týchto dvoch rôznych teórií je vo fyzike dlhodobý problém.“

Teória strún je jeden zo spôsobov, ako sa vedci snažia zjednotiť dva odlišné modely nášho vesmíru. V teórii strún sú častice ako atómy reprezentované jednorozmernými „strunami“, ktoré sú následne zostavené do obrovských dvojrozmerných matíc. Vedci dúfajú, že maticové modely, ktoré opisujú, ako by tento druh čiernej diery mohol vyzerať vnútri, pomôžu vrhnúť „svetlo“ takpovediac na horizont udalostí týchto špeciálnych čiernych dier – a ešte ďalej.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

Joj reakcia na: Čierne diery sú dôkazom toho, že žijeme v holografickom vesmíre

27.7.2022 23:07
Dokáž že Boh neexistuje, lebo zatiaľ to nikto nedokázal. Zatiaľ vieme že v našom vesmíre si všetko vyžaduje príčinu existencie. Nič neexistuje bez dôvodu. Každá akcia má svoju reakciu. Stvorenie, stvoriteľa... Naše telá majú doslova program. Čiže musí byť aj programátor.
Reagovať

VR "črepníček" reakcia na: Čierne diery sú dôkazom toho, že žijeme v holografickom vesmíre

27.7.2022 13:07
Tiež sa prikláňam skôr k teórii virtuálneho vesmíru aj s podporou Fermiho paradox-u.
Už len keď si predstavím, ako pokročila virtuálna realita na zemi za posledných cca 20rokov je niečo úžasné a to je len posr. 20r. . Vo vesmírnom ponímaní je napr. 200 000 rokov - nič. Ako sa vyvinie VR na zemi za takýto čas? .......možno bude mať každý z nás takúto „Zemičku“ doma v „črepníčku“...(..kurňa to je dobré...).
A tak ma napadá logická otázka -kto má túto našu Zemičku v „črepníčku“ teraz? ;-)
Reagovať

Čo znamená holografický vesmir ? reakcia na: Čierne diery sú dôkazom toho, že žijeme v holografickom vesmíre

22.7.2022 13:07
Holografia je virtualna realita . Vesmír ale virtualny nie je . Je to viacrozmerná entita , hmota v róznych formách , podliehajuca vzajomnej interakcii .
Reagovať

RE: Čo znamená holografický vesmir ? reakcia na: Čo znamená holografický vesmir ?

22.7.2022 19:07
oni mysleli vesmir je simulaciou a nie holografiou. A ja tomu verim. Boh produkuju simulaciu pre nase zivoty. Nase duse vnimaju zivot cez tuto simulaciu, preto je Boh vsevidiaci, pretoze v podstate vsetko vytvara, je vsadepritomny atd. Po smrti v zavislosti na stave nasej dusi budeme pokracovat v inej simulacii. Preto sa aj hovori, ze nebo alebo peklo je stav duse. Zivot na zemi je tiez stav duse, preto je mozne zit nebo uz na zemi...
Reagovať

RE: RE: Čo znamená holografický vesmir ? reakcia na: RE: Čo znamená holografický vesmir ?

26.7.2022 11:07
To ze v nieco veris neznamena ze to jestvuje. Prakticky nic v co veris nejestvuje.
Reagovať

RE: RE: Čo znamená holografický vesmir ? reakcia na: RE: Čo znamená holografický vesmir ?

23.7.2022 07:07
Boh neexistuje. Božstvo je vynález starovekých civilizácií aby si nejakým spôsobom mohli odôvodniť javy v prírode a vesmíre . Nakoľko veda ešte neexistovala. A zároveň náboženstvo bolo perfektným nástrojom na ovládanie más. Život na zemi a ľudský mozog je viac menej evolučná anomália vo vesmíre . Nakoľko 99,99petiodickych % vesmíru je miesto absolútne nehostinné pre akýkoľvek život. Vznik čiernej diery je fyzikálne dokázaný jav,len jeho následky nevieme pochopiť nakoľko tento jav sledujeme z veľkej diaľky takže aj informácie sú veľmi skreslené ;-)
Reagovať

RE: RE: RE: RE: reakcia na: RE: RE: Čo znamená holografický vesmir ?

24.7.2022 18:07
Teta skus sa zamysliet odkial ma tych 99,99%. Praveze ty nemas ziadne vedomosti, tak nehovor o druhych, ci nieco vedia/nevedia. Uz len zakladna logika dokazuje, ze podmienky na zivot su len tam kde zijeme. A vsetko co vidime, tak nikto nezije. Tak si porovnaj objem nasej zeme a objem vesmiru, ktory vidime. Ten pomer, kde sa neda zit z toho, co vidime je daleko viac ako 99,99999999999%. 99,99 je len zaokruhlenie. Logika hovori, ze to co vidime je vypoctova vzorka, ktoru kludne pouzijes na dalsie casti vesmiru, ktory nevidime.

RE: RE: RE: Čo znamená holografický vesmir ? reakcia na: RE: RE: Čo znamená holografický vesmir ?

24.7.2022 13:07
Boh moze mat mnoho podob. Vobec nemusi mat podobu, ktoru propaguje cirkev. Boh moze byt realny stvoritel ludstva, ale nie rak, ako to pozname z Biblie, moze to byt kludne ina, vyspelejsia civilizacia. S tym nabozenstvom suhlasim + je to prezitok. Kto veri v Boha, vesmirnu energiu a iny spiritualuzmus, tak nepotrebuje na to sprostredkovatela, a este k tomu aj doat spatneho… Ako mozes tvrdit, ze 99,99% vesmiru je nehostiny pre zivot? :) Tomuto sa vzdy smejem, ked to este aj spickovi vedci tvrdia a pritom nevieme zaletiet ani na pos*aty Mars a poriadne ho preskumat :) a to nehovorim o tom, ze mame ani zdaleka preskumanu nasu galaxiu a to vo vesmire su ich miliardy a ty a vedci tvrdite, ze 99,99% tam urcite nic nie je? Ako to mozes vediet a tvrdit? Vychadzat z trapnych hypotez? Nemame absolutne ZIADNE technologie, ktore by nas dostali aspon do inej galaxie s nie to este hodnotit cely vesmir LOL

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať