
Technológia „tekutého okna“ ušetrí množstvo energie na vykurovanie, chladenie a osvetlenie
Existujú už „inteligentné“ okná, ktoré možno elektronicky prepínať medzi prepúšťaním slnečného svetla a jeho blokovaním. Nové viacvrstvové okno sa však dá nastaviť na niekoľko energeticky úsporných režimov filtrácie svetla. Na súčasných fotochromatických oknách môžu používatelia regulovať, koľko slnečného svetla prejde cez okno do miestnosti. Vo väčšine prípadov sklo čiastočne blokuje viditeľné spektrum slnečného svetla, čím zabraňuje prílišnému presvetleniu miestnosti, ako aj infračervené spektrum, čím zabraňuje prílišnému otepleniu miestnosti.
Počas horúcich letných dní však ľudia môžu chcieť jas viditeľného svetla, ale zároveň zabrániť prenikaniu tepla z infračerveného svetla. Tím vedcov z Torontskej univerzity pod vedením profesora Bena Hattona preto vyvinul nové „tekuté okno“. Výskumníkov inšpirovala meniaca sa farba kože chobotníc a sépií. Tieto živočíchy sú schopné presúvať pigmenty v bunkách pod svojou kožou a meniť ju medzi priehľadným a nepriehľadným stavom. Minulý rok výskumníci predstavili tónovateľné okno, ktoré bolo inšpirované touto schopnosťou.
Prototyp tekutého okna posúva túto koncepciu ďalej tým, že obsahuje viacero na sebe uložených plátov priehľadného plastu, z ktorých každý má sieť mikrokanálikov s milimetrovou hrúbkou. Čerpaním kvapalín obsahujúcich rôzne pigmenty (alebo iné molekuly) do kanálikov v každom pláte alebo z nich možno vybrať rôzne kombinácie optických vlastností okna ako celku. Napríklad odčerpaním pigmentu blokujúceho viditeľné svetlo z jedného plátu a načerpaním pigmentu blokujúceho infračervené svetlo do druhého sa dá okno nastaviť tak, aby preúšťalo viditeľné svetlo a zároveň blokovalo infračervené svetlo.
Okrem toho sa prečerpávaním pigmentu rozptyľujúceho svetlo do inej fólie alebo z inej fólie nastaví jemnosť/ostrosť viditeľného slnečného svetla v miestnosti. Na základe počítačových modelov založených na výkone prototypov vedci odhadujú, že aj keby sa tekuté okná používali len na moduláciu priepustnosti infračerveného svetla, budova by ročne spotrebovala približne o 25 % menej energie na vykurovanie, chladenie a osvetlenie. Keby sa okná používali aj na reguláciu viditeľného svetla, toto číslo by sa zvýšilo na približne 50 %.
Zdroj: newatlas.com.