Technologický startup chce vytvoriť hybridného mamuta a vrátiť ho do Arktídy

4

Spoločnosť Colossal získala finančné prostriedky vo výške 15 miliónov dolárov na navrátenie mamuta srstnatého do oblasti Arktídy pomocou CRISPR, revolučnej technológie na úpravu génov. Plánom nie je doslova znova vytvoriť pravé srstnaté mamuty, ale preniesť ich genetické znaky prispôsobené chladu, ako sú malé uši a viac telesného tuku, na ich sloních bratrancov a vytvoriť hybrid, ktorý sa môže túlať tundrou, kde mamuty nežijú už 10 000 rokov.

Spoluzakladateľmi spoločnosti Colossal sú generálny riaditeľ Ben Lamm a George Church, profesor na Harvardovej lekárskej fakulte, ktorý má hlboké odborné znalosti o CRISPR. Podľa ich odhadov by sa prvé teľatá mali narodiť v priebehu nasledujúcich štyroch až šiestich rokov. Colossal dúfa, že jeho práca upriami pozornosť na problémy biodiverzity a v konečnom dôsledku ju pomôže udržať. Jednou z technológií, ktoré chcú pri tom použiť, je multiplexné genómové inžinierstvo, technika, ktorú Church pomohol vyvinúť a ktorá urýchľuje genetické úpravy vykonaním viacerých zmien DNA naraz.

Predplatné NEXTECH 2021

Colossal tiež dúfa, že vyvinie umelé maternice na pestovanie mamutích embryí. Len 10 mamutov s náhradnými sloními matkami totiž nestačí na to, aby sa vytvorili veľké stáda, aké si spoločnosť predstavuje. Je jej zámerom turistika v štýle Jurského parku? Nie je. „Naším cieľom je v súčasnosti zachovanie druhov a ochrana biodiverzity, nie ich umiestňovanie do zoologických záhrad,“ povedal Lamm. Ďalším kandidátskym druhom, ktorý chce Colossal znovu vytvoriť, je nosorožec srstnatý, príbuzný kriticky ohrozeného nosorožca sumatrianskeho.

Je však obnovenie vyhynutých druhov dobrý nápad? Ľudia dramaticky zmenili planétu a OSN odhaduje, že v dôsledku toho hrozí vyhynutie 1 milióna druhov. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že tento spôsob nepredstavuje najlepšie využitie našich zdrojov na pomoc planéte. Vzkriesenie druhov by mohlo mať určité výhody, ale peniaze by bolo podľa nich lepšie vynaložiť na snahu ochrániť tie, ktoré ešte existujú. Aspoň to tvrdí skupina biológov v článku uverejnenom v časopise Nature Ecology & Evolution.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

To je reakcia na: Technologický startup chce vytvoriť hybridného mamuta a vrátiť ho do Arktídy

17.9.2021 10:09
Návrat k pôvodnému stavu - to je zaklínadlo moderných ekologov. A súčasne ich najväčší omyl. Zem nepozná "pôvodný stav", minimálne do doby, kedy si určíme presný dátum.
Na Zemi totiž funguje dynamická rovnováha, a jej priebežným výsledkom je aj súčasný stav.
Navracanie druhov do prírody ide proti tejto dynamickej rovnováhe.

A okrem toho mamuty a slony neprdia metán?
Tak co vlastne chcú títo vedci?
Reagovať

tela reakcia na: Technologický startup chce vytvoriť hybridného mamuta a vrátiť ho do Arktídy

16.9.2021 22:09
dieta mamuta, alebo teda tohoto hybrida je teľa?
Reagovať

Kedy vzkriesia raptora z Jurského parku? Ten nám všetkým rozpára bachory a je po nás :-D reakcia na: Technologický startup chce vytvoriť hybridného mamuta a vrátiť ho do Arktídy

16.9.2021 11:09
Kedy vzkriesia raptora z Jurského parku? Ten nám všetkým rozpára bachory a je po nás :-D
Reagovať

Ja som za reakcia na: Technologický startup chce vytvoriť hybridného mamuta a vrátiť ho do Arktídy

16.9.2021 11:09
Akurat som zvedavy, ktore krajiny konkretne si pod Arktidou mam predstavit ?
Vysadia ich do Kanady, Aliasky, sever Skandinavie alebo Sibir ?
To by tieto krajiny len tak asi nenechali bez povsimnutia.
Co keby sme my chceli vyviest zo 500 prebytocnych medvedov niekam ? Chcem vidiet tu krajinu, ktora by hned prikyvla.
Reagovať

Pridať komentár