Telekom demonštroval možnosti technológie Massive MIMO ako dôležitý pilier prechodu na 5G siete

Telekomunikácie
0

Technológia MIMO je dôležitým pilierom pre zvyšovanie prenosových rýchlostí. Telekom ako jeden z prvých operátorov v Európe otestoval technológiu Massive MIMO. Test bol realizovaný  v spolupráci v spolupráci s dodávateľom technológií, spoločnosťou Ericsson.

Viac o technológii Massive MIMO sa dozviete v našom videu

Massive MIMO (mMIMO) využíva na základňovej stanici BTS pre 4G sieť veľké množstvo aktívnych anténových elementov,  presne kalibrovaných aby mohli smerovať vektor rádiového signálu priamo na účastníkov. Aby sa maximálne využil výkon rádiových modulov, už sa neinštalujú do samostatných skriniek, ale integrujú sa priamo do antén, čo podstatne eliminuje straty na káblových vedeniach, ktoré boli v predchádzajúcich generáciách BTS.

Väčšie množstvo anténových elementov samozrejme zväčšuje rozmery anténových systémov, avšak z fyzikálnej teórie vyplýva, že na komunikáciu na vyšších frekvenciách sú rozmery antén menšie. Massive MIMO násobí kapacitné zdroje pre všetkých používateľov súčasne prihlásených na jednu bunku mobilného vysielača. Tí vďaka tomu budú môcť v porovnaní so súčasnou technológiou dosahovať vyššie rýchlosti prenosu dát. 

 „Slovak Telekom má bohaté skúsenosti s testami a dosahovaním míľnikov v mobilných sieťach. V našej 4G sieti sme už v spolupráci so spoločnosťou Ericsson uskutočnili niekoľko testov a neskôr sme priniesli vyššie rýchlosti ako 300, 375 a 900 Mbps aj do reálnej prevádzky. Massive MIMO nás posúva o krok bližšie k budúcnosti a k očakávanému nasadeniu 5G siete. Očakávame, že siete piatej generácie prinesú vysokú kapacitu pre tisícky používateľov súčasne. Vďaka skúsenostiam získaným z tohto pilotu sa môžeme na túto budúcu potrebu dostatočne pripraviť," uviedol výkonný riaditeľ technológií a IT Slovak Telekomu a T-Mobile CZ Branimir Marič. 

výkonný riaditeľ technológií a IT Telekomu Branimir Marič.

Konfigurácia testu mMIMO v Dúbravke

Technológia mMIMO zlepšuje dátovú priepustnosť, a teda aj používateľskú skúsenosť zákazníkov mobilných dátových služieb. Anténa základňovej stanice dokáže vďaka vyššiemu množstvu menších anténnych prvkov vytvoriť viac užších zväzkov, ktoré zamerá na konkrétneho používateľa. Umožňuje to zvýšiť využiteľnosť prenosových pásiem – pásma, ktoré sú v súčasnej sieti zdieľané, sa tak budú môcť použiť v rovnakej lokalite viacnásobne. 

Pilotná prevádzka, ktorá prebiehala v spolupráci so spoločnosťou Ericsson v bratislavskej Dúbravke, bola prvým testom technológie na Slovensku a jedným z prvých testov technológie v Európe vôbec.  Konfigurácia ukážky pozostávala z dvojíc klasických anténových systémov, pričom dvojicu vždy tvorí LTE systém a mMIMO.

Test prebiehal nna troch základňových staniciach. V ideálnom prípade môže riešenie mMIMO navýšiť kapacitu bunky vysielača približne päťnásobne, v praxi ide o zhruba trojnásobok. Pri teste, ktorý prebiehal len na 10 MHz časti dostupného pásma, boli namerané rýchlosti vyše 100 Mbps na jednu bunku, čo je viac ako dvojnásobok pri aktuálne využívanej technológii. Pri využití plnej 20 MHz šírky pásma by však rýchlosti v praxi presiahli 200 Mbps. 

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať