SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Telekom zabezpečí internetovú a dátovú konektivitu Svetového pohára Jasná 2024

Telekomunikácie
0

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní prináša tento víkend 20. a 21. januára do Jasnej  plejádu športových zážitkov vrátane pretekárok svetovej úrovne ako sú Petra Vlhová a jej dlhoročná rivalka Mikaela Shiffrinová. Konektivitu pre pretekárky, ich organizačné tímy, novinárov či samotných divákov zabezpečí Slovak Telekom.

Prvotriedna konektivita pokryje viac ako 78-tisíc štvorcových metrov areálu Jasná plnohodnotným signálom a bude dostupná pre všetkých, ktorí sa prídu pozrieť na najprestížnejšie lyžiarske preteky.

K dispozícii bude pripravená optická konektivita o rýchlosti až 10/10Gbps, ktorá bude spájať všetky najdôležitejšie body v celom areáli. Pre zachovanie maximálnej stability internetovej konektivity Slovak Telekom použil zemné vedenie z Liptovského Mikuláša dlhé 18 km, aj napriek veľmi zložitému reliéfu. Na sieť sa bude možné pripojiť cez WiFi rozhranie alebo priamo ethernetovým káblom pre čo najstabilnejšiu konektivitu.

Použité WiFi prístupové body dokážu prenášať dáta s rýchlosťou až 2,9Gbps a každé jedno vie spracovať komunikáciu pre 1024 zariadení v reálnom čase. Celkovo bude k dispozícii 26 Wi-Fi lokalít (14 vonkajších a 12 interných vysielačov) a spoločne poskytnú stabilnú konektivitu až pre 26-tisíc zariadení súčasne.

Pre čo najlepšie zabezpečenie konektivity pre širokú masu účastníkov bude k dispozícii viacero oddelených WiFi zón. Tie budú odseparované, aby sa navzájom nevyťažovali a slúžili primárnemu účelu danej skupine užívateľov. Takýmto spôsobom vznikne viacero unikátnych zón vyhradených pre lyžiarske tímy, press centrum či partnerov podujatia.

Najvyššiu prioritu a garanciu maximálnej rýchlosti budú mať priestory samotných pretekárok a ich organizačných tímov, aby vedeli v čase sledovať a vyhodnocovať výkony svojich zjazdárok. Počas tohtoročného podujatia sa nezabudlo ani na divákov. Rovnako ako v prípade organizačných tímov, aj nadšenci tohto zimného športu, sa budú môcť pripojiť na sieť vyhradenú primárne pre verejnosť cez špeciálny portál. Užívateľ sa do neho prihlási  a bude môcť využívať plnohodnotne internetovú konektivitu, zdieľať atmosféru so svojimi blízkymi či rodinou priamo z miesta pretekov.

O virtuálnu bezpečnosť celých pretekov sa postará špeciálna anti-DDos ochrana Network Protector, ktorá už dnes dokáže ochrániť internetové pripojenie pred DDos útokmi až do veľkosti 400Gbps. Súčasne bude nasadená nová generácia firewallov s pokročilou ochranou pred kybernetickými hrozbami, ktorá dokáže zabrániť pred neželanými prienikmi do siete. Implementované bezpečnostné riešenie bude obsahovať aj systémy ochrany na odchytávanie nežiadúcich malwarov či vírusov. O bezproblémovú prevádzku sa postarajú aj samotné WiFi prístupové body, ktoré sami o sebe vedia prideľovať pásmo a blokovať neželanú prevádzku neustálym monitorovaním na pozadí.

Súčasťou technologického riešenia bude aj posilnenie kvality mobilného signálu počas športového víkendu. Vzhľadom na rozsah podujatia sa očakáva, že v danej oblasti sa v jednom okamihu vyskytne viac než 15-tisíc účastníkov, ktorí si prídu vychutnať atmosféru Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.

Okrem posilneného 4G signálu, bude po prvýkrát v danej oblasti k dispozícii aj najmodernejšia 5G sieť, ktorá umocní ešte väčší zážitok zo zdieľania špičkových okamihov z obrovského slalomu. Nasadením 5G siete sa otvoria horské svahy Demänovskej doliny novej mobilnej technológii, ktorá návštevníkom ponúkne tú najlepšiu konektivitu nie len počas športového víkendu, ale stane sa tak novým štandardom v danej lokalite.

Navyše po prvýkrát bude 5G sieť v Jasnej využívať plnú kapacitu pásma 2100 MHz po vlaňajšom vypnutí 3G siete a nasadení dodatočného bloku.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Svetový pohár Jasná Telekom

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať