SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Televízor ako centrum modernej obývačky

Archív NXT
0

Spoločnosť Panasonic si vybrala za miesto prezentácie svojich nových produktov centrum Francúzskej riviéry, prímorské mesto Nice. V obrovskom konferenčnom stredisku nazhromaždila úplne všetko, čo má na európskom trhu k dispozícii. My sme sa sústredili hlavne na najnovšie televízory, ktorými je táto firma na Slovensku najznámejšia.

Aktuálne sú v ponuke Panasonicu plazmové i LED televízory, videli sme však aj prototyp 56-palcového televízora OLED s rozlíšením 4K. Je jasné, že plazmové televízory budú po čase nahradené práve modelmi OLED, ktoré prinášajú radikálne vyšší kontrast i rýchlosť. Ich aktuálna nevýhoda je vysoká cena a krátka životnosť, po čase sa však tieto hendikepy odstránia. Panasonic predstavil takisto 20-palcový 4K tablet, ktorého súčasťou je aj dotykové pero. Ten sa ideálne hodí na stavebné výkresy v teréne, na batériu však vydrží len dve hodiny.

Abadie.jpg

Laurent Abadie, prezident Panasonic Europe, je vždy plný optimizmu - tentoraz sa pochválil úspechom fotoaparátov Lumix a výrobkami pre domácnosť

HlavneTV.jpg

Najdôležitejšie televízory Panasonic VIERA na rok 2013: (zľava) plazmový ZT60 vyrábaný v limitovanej edícii, nasledujú LED modely DT60 a WT60

HWNovinky2013.jpg

Najzaujímavejšie prototypy z ponuky Panasonicu - 20-palcový tablet so 4K rozlíšením a 56-palcový televízor OLED s rozlíšením 4K

Panasonic má v ponuke televízory rôznych veľkostí, v dnešnej dobe už uhlopriečka 60 palcov nie je výnimočná. Výrobca však poriadne pridal aj na inteligentnej výbave svojich modelov - Smart VIERA teraz prináša pozoruhodné funkcie. Hlavná novinka je my Home Screen. Prémiové modely plazmových i LED televízorov disponujú vysúvateľnou kamerou, pomocou ktorej sa dá rozpoznať tvár používateľa. Keď sa tak stane, televízor zobrazí domácu stránku presne podľa toho, ako si ju používateľ vytvoril. Okrem živého televízneho vysielania teraz môžete mať po okolí hlavnej plochy umiestnené rôzne aplikácie, ako je napr. Facebook, predpoveď počasia, schôdzky v Kalendári Google a pod. V predvolenom stave sú tri formáty my Home Screen - TV Home Screen, Lifestyle Screen a Info Screen. Každý používateľ si však môže vytvoriť rozloženie tejto stránky podľa svojho vkusu pomocou aplikácií a widgetov.

InfoScreen.jpg

Fabien Roth, generálny manažér TV Panasonic Europe, predstavuje InfoScreen - okrem živého vysielania sú po okolí rôzne webové stránky, kalendár a aj záznamy o nahrávkach

LifestyleScreen.jpg

Lifetime Screen ako predvolené rozloženie my Home Screen obsahuje okrem živého vysielania aj kalendár, poznámky, budík a časovač

PrepinanieHomeScreen.jpg

Prepínanie rôznych šablón domácej obrazovky


Podstatné je, že v prémiových modeloch plazmových i LED TV sú vo výbave viaceré tunery - napr. na terestriálne vysielanie, satelit, káblovú televíziu, dokonca aj analógové vysielanie. A to nie je všetko, tieto tunery môžu byť aj zdvojené. Možno si spomeniete, že v minulosti mali televízory viaceré tunery a naozaj sa dal zrealizovať živý obraz v obraze. Príchodom „tenkých" televízorov sa to však pred časom skončilo, aktuálne sa znova začínajú objavovať zdvojené tunery. Dvojtunerové riešenie Twin HD tuner tak umožňuje sledovať jeden program a zároveň nahrávať iný alebo sledovať jeden program na centrálnom televízore, pričom iný člen rodiny môže ním zvolený program sledovať na tablete alebo smartfóne (funkcia sa označuje Watch & Share). Dokonca sa dajú sledovať dva programy naraz na jednej obrazovke v pravej a ľavej časti displeja. Napríklad pri sledovaní športového prenosu si môžete ešte pozrieť zároveň aj hlavné správy. Úplne nové funkcie prináša Twin HD tuner pri nahrávaní - jeden program môžete sledovať a druhý nahrávať alebo môžete nahrávať dva rôzne programy v rovnakom čase, a to na rovnaký pevný disk. Panasonic má uzavretú dohodu s výrobcom pevných diskov Western Digital a jeho externý disk s USB 3.0 My Book AV-TV zabezpečuje bezproblémové nahrávanie dvoch programov. Aby toho nebolo málo, niektorý z prijímaných programov môžete presmerovať na tablete či smartfóne, ale aj na niektorom z iných televízorov značky Panasonic napr. v inej miestnosti. Podmienkou je len prepojenie zariadení do rovnakej siete. Centrálny televízor tak funguje v režime servera, ktorý presmerováva multimediálnu zábavu na konkrétne zariadenie alebo sa sám postará o jej prezentáciu.

Tablet.jpg

20-palcový tablet v plnej kráse

OLED.jpg

Televízor OLED vyrába Panasonic vo vlastnej fabrike, a to ako konkurencia

Funkcia Swipe & Share 2.0 umožní prehrávať na televízore fotografie a videá zo smartfónu alebo tabletu (iOS i Android), a to jednoduchým pretiahnutím prstom po ploche displeja mobilného zariadenia. Po novom teraz možno poslať obraz z televízora do mobilného zariadenia. Cez televízor sa dajú zdieľať fotografie alebo videá z jedného telefónu na druhý. Funkcia Swipe & Share 2.0 je dostupná v modeloch ZT60, VT60, GT60 a ST60. Novinkou je aj dotykové pero, ktoré umožní priamo kresliť do fotografií na obrazovke televízora. Takto upravené obrázky možno preniesť späť do telefónu a ďalej ich zdieľať. Dotykové pero sa dá použiť pri plazmových televízoroch radu ZT60, VT60, ST60, no s výnimkou ST60 nie je súčasťou balenia.

DotykovePero.jpg

Dotykové pero sa dá použiť s niektorými plazmovými televízormi VIERA, ideálne je použitie pri vzdelávaní alebo analýze športových záznamov

Aj Panasonic zavádza hlasovú interakciu, pričom v ponuke je aktuálne 10 európskych jazykov, slovenčina medzi nimi zatiaľ chýba. Používateľ pritom hovorí do ovládača VIERA Touch Pad Controller, do smartfónu alebo tabletu s nainštalovanou aplikáciou. Hlasový povel sa pretransformuje na text a televízor napr. vyhľadá relevantný výsledok v internetovom prehliadači. Okrem toho existuje aj systém hlasového ovládania televízora, ktorý podporuje 18 európskych jazykov a umožňuje napr. ovládať televízor slovami Mute či Channel Up. Aj v tomto prípade si na podporu slovenčiny ešte počkáme.


Predstavené plazmové televízory Panasonic Smart VIERA 2013 zahŕňajú modelové rady ZT60, VT60, GT60, ST60 a X60 s odstupňovanou výbavou technológií i cien. Funkciou my Home Screen sú vybavené modely ZT60, VT60 a ST60, HD Twin tuner patrí do výbavy radov ZT60 a VT60. Panasonic vo svojom najvyššom modeli plazmového televízora ZT60 ide v oblasti kvality obrazu na doraz. Prekonáva totiž rokmi overený televízor Pioneer s technológiou Curo a zobrazuje hlbšiu čiernu ako tento referenčný model televízora. Práve preto Panasonic svoj najlepší produkt označuje ako Beyond the Reference. Televízor má 60-palcové vyhotovenie a počet vyrobených kusov je limitovaný. Osadený je panelom Studio Master Panel, je tu nová generácia riadiacej elektroniky s 3000 Hz FFD (Focused-field Drive) a rýchly procesor. To zaručuje dokonalé vykreslenie a celistvosť obrazu i v dynamických scénach.

PlazmaTV.jpg

Kompletná ponuka plazmových televízorov Panasonic na rok 2013 - vlajkovou loďou je ZT60

Smart VIERA VT60 ponúkne tri veľkosti full HD 3D panela neoPlasma - 55, 60 a 65 palcov. Prepracovaný je aj zvuk so zabudovaným systémom 2.1. Rad GT60 prichádza v 42 a 50-palcovom vyhotovení. Modelový rad ST60 disponuje niečo pomalším panelom a dostupné sú veľkosti 42, 50, 55 a 65 palcov. Úplný základ plazmových televízorov predstavujú modely X60 v 42- a 50-palcovom vyhotovení. V tomto prípade nie je vo výbave 3D panel ani full HD rozlíšenie displeja.

V prípade LED/LCD televízorov Smart VIERA Panasonic prichádza až s 28 modelmi v deviatich modelových radoch od 19 do 60 palcov. Nebudeme ich opisovať všetky, môžete sa na ne pozrieť v reportážnom videu. V roku 2013 prichádza Panasonic vo všeobecnosti s novou generáciou panelov IPS zameraných na širší pozorovací uhol. My Home Screen je dostupný v prípade modelov WT60, DT60, FT60, ET60 a E6, Twin HD tuner v radoch WT60 a DT60. Vlajkovou loďou je WT60 s uhlopriečkami 47 a 55 palcov a s Twin HD tunerom. Použitie 3600 Hz technológie Back Light Scanning (BLS) zamedzuje rozmazanie obrazu a prispieva k vyššiemu kontrastu. Séria DT60 prichádza s full HD 3D panelom IPS s 1600 Hz BLS vo veľkostiach od 42 do 60 palcov a s Twin HD tunerom. Naproti tomu základný rad v ponuke LED televízorov, orientovaný hlavne na cenovo citlivých zákazníkov, predstavuje B6 so štyrmi veľkosťami od 32 do 50 palcov.

LED.jpg

Panasonic okrem toho predstavil aj nové fotoaparáty a kamery, zariadenia pre domácnosť, audiovýbavu a pod. Týmto zariadeniam sa budeme venovať v ďalších článkoch. Pozrite si naše reportážne video i fotogalériu, dozviete sa ďalšie informácie o ponuke tejto spoločnosti.

Ondrej Macko, Nice

Všetky náklady na cestu hradila spoločnosť Panasonic.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať