S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Test: Extrémne súpravy pamätí DDR4

6

Už dávno neplatí, že netreba priplácať za vysokofrekvenčné pamäťové moduly a zmysel má hľadieť iba na kapacitu a vhodné prevádzkové napätie s ohľadom na konkrétnu platformu. Od čias DDR3 sa toho veľa zmenilo. Rýchlosť pamätí výraznejšie formuje procesorový výkon a rozdiel medzi najpomalšími a najrýchlejšími modulmi je s výkonnými procesormi citeľný. Takémuto porovnaniu sa teraz síce venovať nebudeme, no postavili sme oproti sebe rýchle a superrýchle pamäte. A obe súpravy sú veľmi netradičné.

Prvá (ADATA XPG D80 Spectrix) tým, že v rámci chladiča je obsiahnutá kvapalina a osvetlenie RGB. Okrem toho je i lacnejšia. Druhá (Patriot Viper 4 Steel) už takéto finesy nemá, ale zase ju charakterizuje mimoriadne vysoká priepustnosť. Frekvenčne sú pamäte v porovnaní so základnou frekvenciou stanovenou pre DDR4 viac než dvakrát rýchlejšie.

V praxi ide tak o dva rôzne pohľady. Na jednej strane sú rýchle moduly, ktoré majú estetickú pridanú hodnotu a sú i lacnejšie. A proti nim potom takmer to najrýchlejšie, čo si môžete v bežnom predaji zakúpiť.


Jeden z mnohých režimov osvetlenia LED RGB. Preto, aby bolo vidieť aj na kvapalinu, výrobca nepoužil tradičný mliečny svetlovod, takže zreteľne vidíte, kde je ktorá LED. Či to takto vyzerá lepšie, nechám na vašom uvážení.

Čo a ako testujeme

Pamäťová priepustnosť čítania/zápisu a reakčný čas sú testované v AIDA64. Z praktickejších testov je to potom rozbaľovanie a zabaľovanie 256 MB archívu v najnovšom 7-zipe (v19.00). To si môžete doma sami pohodlne vyskúšať (a porovnať): táto aplikácia je zadarmo a benchmark nájdete na karte nástrojov. Ďalší test je transkódovanie videa v HandBrake (čím viac fps, tým lepšie). Výsledky týchto dvoch posledných testov síce viac hovoria o procesorovom výkone, no na ten má rýchlosť RAM značný vplyv. Nakoniec sledujem minimálnu a priemernú snímkovú frekvenciu v 3D benchmarku Unigine Superposition (low/720p). Na čo najvyššiu presnosť je každý z testov opakovaný trikrát a do tabuľky je zapísaná priemerná hodnota.

Testovacia zostava je postavená na čipovej súprave Intel Z390, ktorá má na kvalitnej doske (v našom prípade je ňou ASUS Maximus XI Gene) najlepšiu podporu pamätí. V kombinácii s najvýkonnejším procesorom pre túto platformu (Core i9-9900K) sa potom pekne ukážu i vzájomné rozdiely medzi pamäťami. Konfigurácia na testovanie obsahuje i samostatnú grafickú kartu GeForce GTX 1080.

Rozbor a hodnotenie

Spoločný znak obidvoch pamäťových súprav je iba výška modulov – 45 mm. Nie sú teda síce najvyššie, no s dvojvežovými chladičmi typu Noctua NH-D15 už môžu kolidovať s ventilátorom (a pri prípadnom posunutí ventilátora môže zase ten kolidovať s bočnicou skrinky). V prvom rade si je tak dobré dať pozor na základnú kompatibilitu s ostatnými komponentmi.

Hybridné chladenie, ako ADATA nazýva kombináciu kvapaliny a tradičných kovových plátov, je rýdzo marketingová záležitosť a nemá žiadny praktický význam. Ledaže by ste práve nemali poruke vodováhu. V ampulke takisto pláva bublinka smiley. Technologicky to ani nefunguje na báze heatpipe (teda nedochádza ku kondenzácii a, samozrejme, kvapalina ani nijako necirkuluje). No a hlavne, pri spotrebe rádovo v jednotkách wattov prakticky prídavné chladenie ani netreba. Ale vyzerá to efektne (čo sa takisto počíta) a výrobca môže oprávnene uvádzať, že sú to prvé pamäte s takýmto druhom chladenia. A konštrukčné vyhotovenie (tesnenie, pevnosť, presnosť) je veľmi solídne.


ADATA XPG D80 Spectrix

Profil XMP s 3200 MHz/CL16 (CL16-18-18-36) na ADATA D80 je našponovaný takmer na doraz toho, ako možno pamäte prevádzkovať. Popri nezmenenom časovaní sa pri manuálnom ladení najviac dostanete na 3400 MHz. Vyššie frekvencie dosiahnete iba po spomalení časovania (takže ani po takejto úprave rýchlosť veľmi nezlepšíte). Po zarovnaní .podľa vzoru Viper 4 Steel (CL19-19-19-39) je najvyššia stabilná frekvencia 3800 MHz.

Na dosiahnutie o stupienok vyšších 3866 MHz nepomôže ani zvýšenie napätia z 1,35 V na 1,45 V. S behom nad rámec XMP nepočítajú ani modely Patriot, ale tu je to už vzhľadom na parametre prednastaveného profilu celkom iná pesnička. 4400 MHz s CL19 v AIDA64 doťahuje 60 GB/s, resp. ich pri zápise presahuje. Oproti ADATA D80 s XMP je výkonnostný nárast 24 – 33 %. Samozrejme, v porovnaní s tými testovanými, variantov D80 je niekoľko (a sú aj drahšie so 4133 MHz).


Patriot Viper 4 Steel

V praktických testoch je rozdiel medzi týmito súpravami výrazne menší a zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 2 – 5 %. Aj keď pri kompresii v 7-zipe je to až 13 %, ktoré už postrehnete. Jediná výhrada, ktorú k Viper 4 Steel mám, je horšie zlícovanie jednotlivých častí chladiča a konštrukčne lepšie mohol byť vyhotovený aj plastový hrebeň, ktorý stojí na malých nožičkách na začiatku a na konci vrchnej strany PCB. Pri inštalácii a zatláčaní modulov do dosky tak tento hrebeň zbytočne pruží.


Demontáž chladiča zo 4400 MHz Viper Steel prezrádza prítomnosť prvotriednych čipov Samsung B-die (SEC 837), ale i nešikovné zasadenie prehýbajúceho sa hrebeňa

Ktoré z pamätí majú bližšie k tomu, čo preferujete? Efektnejšie Spectrix D80 alebo rýchlejšie Viper 4 Steel?

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
DDR4 RAM

6 komentárov

zbytocny test reakcia na: Test: Extrémne súpravy pamätí DDR4

24.5.2019 20:05
Je vseobecne zname ze Intel neraguje na rychlost pamati. Mali ste skusit AMD.
Reagovať

RE: zbytocny test reakcia na: zbytocny test

24.5.2019 21:05
Ďakujem za názor. Teraz neviem, či skomolené slovo má byť správne "nereaguje" alebo "reaguje". Ak to prvé, tak samozrejme "reaguje". A ak to druhé, tak pocesory/dosky AMD žiaľ 4400MHz pamäte nepodporujú a vlastne úplne nerozumiem tomu, čo tvrdíte. Nedáva mi to zmysel v žiadnom význame. Každopádne osobne považujem za dobré a vhodné testovať takéto netradičné pamäte na cieľovej platforme.
Reagovať

RE: RE: zbytocny test reakcia na: RE: zbytocny test

27.5.2019 13:05
Nastudujte si Infinity Fabric ktoru pouziva AMD. A pochopite suvislost s rychlostou pameti a tym padom rozdielom medzi Intel a AMD.
Reagovať

RE: RE: RE: zbytocny test reakcia na: RE: RE: zbytocny test

27.5.2019 15:05
Pozrite sa, vážený, ja nikde neriešim, či Intel alebo AMD efektívnejšie škáluje s rýchlejšími pamäťami. A nechápem, prečo to riešite vy. Zdá sa mi, že furt prehliadate fakt, že jeden z modulov má XMP na 4400 MHz, čo je ďaleko za hranicou toho, čo platforma AMD podporuje. Takže preto sú testy realizované s procesorom Intel. Neviem, ako to inak napísať :)

laicka otazka reakcia na: Test: Extrémne súpravy pamätí DDR4

24.5.2019 06:05
som laik, takze laicka otazka: ked procesor podporuje pamate s frekvenciou 2666 MHz, ako moze dojst k zrychleniu ?
Reagovať

RE: laicka otazka reakcia na: laicka otazka

24.5.2019 09:05
Pekný deň, 2666 MHz uvádzaných v špecifikáciách je oficálna rýchlosť RAM, za ktorú Intel „ručí“, že bude s ňou procesor fungovať. Ale v praxi si pamäťový radič na doskách s čipsetmi Z370/Z390 poradí aj s podstatne rýchlejšími pamäťami. Na B360/B365 je stop práve tých 2666 MHz. Určujúca je vždy podpora pamätí, ktorá je uvádzaná v parametroch základnej dosky.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať