Tipy pre ZPS: Efektný portrét cez sklo

0

Fotenie cez sklo je obľúbené hoci pri lifestylovom portréte. Do fotky dostanete efektné odlesky a odrazy vecí z ulice a docielite zaujímavý pohľad na fotenú osobu. My sa tentoraz pozrieme na trochu netradičný prístup – ukážeme vám, ako vyfotiť pôsobivý portrét cez orosené sklo v domácom prostredí. Skoro nič na to nebudete potrebovať a výsledné portréty sa vám budú páčiť.

Stačí svetlo, rozprašovač a hmla

Fotenie v tomto štýle nie je zvlášť technicky náročné. Základný predpoklad je vytvorenie temnej a dramatickej atmosféry pomocou kvapiek na skle a minima rušivých prvkov v pozadí.  Pokiaľ sa rozhodnete fotiť doma a nechcete preto upratovať celú izbu (ako ja), nafoťte portréty v noci. Nasvietite si iba popredie a všetko v pozadí bude tmavé. Ďalej potrebujete rozprašovač, ktorým postupne počas fotenia pridávate kvapky na sklo. A nakoniec je na dotvorenie atmosféry fajn použiť výrobník hmly. Nie je to určite nevyhnutnosť, ale vytvoríte tým i zaujímavý efekt okolo modelky.

Dramatické svietenie

Svetlá tu majú v podstate tri funkcie. V prvom rade nasvietiť modelku, ďalej svietiť zľahka proti fotoaparátu, aby sa voda na skle leskla. A tretia vec, ktorú si strážte, je, aby vám svetlá nesvietili do pozadí a zostala tam tma.

Zvolil som uhol svietenia 90° z oboch strán. Je to jedna z najdramatickejších kombinácií, pretože uprostred tváre vznikajú tiene. Tento efekt som podporil rôznou farbou tyčových RGB svetiel. Ale podobne dobre by fungovali hoci blesky s farebnými filtrami alebo lampičky s jednou teplou bielou žiarovkou a z druhej strany chladnou žiarovkou, prípadne žiarivkou.

Čistiaci prostriedok alebo voda?

Skúšal som najskôr obyčajnú vodu a na skle to robí zaujímavý efekt, ale je to len jemná textúra s rozmazaným portrétom v pozadí. Je to určite fajn riešenie a vytvoríte tak napríklad situáciu, kde slečna sleduje cez okno dážď. No ja som si predstavoval niečo dramatickejšie.

Použil som teda čistiaci prostriedok na okná. Ten okrem kvapiek vody necháva i penu a bublinky sa na skle od svetiel odrážajú oveľa viac. A takisto sa na ne lepšie ostrí. Fungovalo by to určite i s ďalšími prípravkami na čistenie, penami do kúpeľa, skrátka s čímkoľvek, čo robí bubliny.

Experimentujte s rôznymi vzdialenosťami od okna

Za predpokladu, že stále ostríte na okno, vychádza hĺbka ostrosti na 50 mm s otvorenou clonou len na jednotky centimetrov, takže všetko, čo nie je priamo pri skle, bude ro­zostrené. A čím ďalej od skla je fotená osoba, tým menej bude zreteľná. Môžete tak vytvoriť hoci zaujímavý efekt s postupným približovaním.

Všetky fotky nemusia byť kolmo na sklo

Pokiaľ budete fotiť zľahka z uhla, dostanete dynamiku do bublín, pretože tie na stranách budú mierne rozmazané. Rovina ostrosti sa posúva a už netvorí so sklom rovnobežku.

Jednoduché a efektné fotenie

Okrem toho, že to dobre vyzerá, vám toto ostrenie navyše zjednoduší následné retušovanie, pretože neostríte na tvár. Takisto to vytvorí trochu tajomnosti a v neposlednom rade anonymizuje a zovšeobecňuje to fotenú osobu (GDPR friendly!).

www.milujemefotografii.cz 

 

Zobrazit Galériu

www.milujemefotografii.cz

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať