SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Toto je batéria, ktorá môže reálne naštartovať elektromobilitu

Technológie
3

Výskumníci z Národnej univerzity v Singapure (NUS) vyvíjajú batérie, ktorých nabitie trvá tak dlho ako  natankovanie benzínu. Sú vyrobené z kovového nióbu a skonštruované tak, aby vydržali o 10 rokov dlhšie ako štandardné batérie pre elektromobily. Batérie sú výsledkom projektu inovácie batérií v hodnote 5 miliónov dolárov, ktorý podporila Národná nadácia pre výskum v spolupráci s brazílskou spoločnosťou CBMM, popredným dodávateľom nióbu.

Súčasný model batérie, ktorý je vo výrobe, je zhotovený z nióbu a grafénu. Grafén má veľmi dobrú elektrickú vodivosť, zatiaľ čo niób má molekulárnu štruktúru odolnú proti namáhaniu, ktorá môže predĺžiť životnosť batérie a zabrániť jej prehriatiu. Výskumníci odhadujú, že batérie s nióbom a grafénom sa budú môcť nabíjať najmenej 10 000-krát a zachovajú si 80 % štartovacej kapacity, čo je päťkrát viac ako v prípade súčasných batérií pre elektromobily.

Predplatné NEXTECH 2023

Predpokladajú, že ich batéria sa nabije za 10 minút, teda približne trikrát rýchlejšie, ako je priemer súčasného rýchleho nabíjania batérií elektrických vozidiel (EV). Skrátenie času, ktorý používatelia potrebujú na dobíjanie svojich vozidiel, by mohlo motivovať viac ľudí, aby si namiesto vozidiel so spaľovacím motorom kupovali elektromobily. Dlhšia životnosť batérie zníži aj náklady na vlastníctvo elektromobilu. Okrem cieľa rýchleho nabíjania je prioritou výskumníkov aj bezpečná a odolná batéria pre EV.

Navyše nióbovo-grafénové batérie ponúkajú udržateľnejšiu alternatívu k lítiovo-iónovým, ktoré sa po vyradení odsúvajú do nebezpečného odpadu. Niób je aj relatívne hojný materiál, čo môže znížiť náklady na výrobu EV. Nióbovo-grafénové batérie však majú využitie aj mimo elektrických vozidiel. Majú totiž aj výhody, ako je vyšší vstupný a výstupný výkon, širší rozsah prevádzkových teplôt a vyšší stav nabitia.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

To je super reakcia na: Toto je batéria, ktorá môže reálne naštartovať elektromobilitu

1.7.2023 14:07
Ak budete tieto predpovede opakovat dost dlho tak vam jedna raz urcite vyjde. A ak nie tu tak v paralelniˇom vesmire urcite ano. Zatial mate za sebou len 15 rokov, nevzdavajte to.
Reagovať

Bateria reakcia na: Toto je batéria, ktorá môže reálne naštartovať elektromobilitu

1.7.2023 08:07
Ježiš kriste, týchto článkov vzniká denne asi tisíce. 100 rokov sa im to nepodarilo a teraz to chcú vyriešiť za 5.
Reagovať

Niob battery. reakcia na: Toto je batéria, ktorá môže reálne naštartovať elektromobilitu

30.6.2023 11:06
Hurahura!!! Tesme saveselmesasasasasa!!!!!!!! Na Slovensku ostatnych 1500ccca rokov zije narod ,ktory uz neveri nicomu a nikomu. Anejaka smiesna bateria s trosku vacsou kapacitou nas (specialne), z biedy urcite nevytrhne. Skor naopak , ako to uz pod Tatrami byva....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať