SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

USAF testuje rakety, ktoré vo vzduchu otáčajú „krkom“, aby lepšie zasiahli svoj cieľ

Technológie
0

Vzdušné sily Spojených štátov amerických (USAF) v súčasnosti testujú nový typ rakety, ktorá sa dokáže v strede letu natočiť, aby lepšie zasiahli svoj cieľ. Strelu s názvom "Rapidly Employable Missile Technology" alebo REM vyvíja spoločnosť Lockheed Martin, výrobca rakiet AGM-158C Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM). Strela REM je vybavená novým typom navádzacieho systému nazývaného "vektorovanie ťahu", ktorý umožňuje strele meniť smer a vykonávať úpravy počas letu.

Schopnosť strely meniť svoj kurz počas letu sťažuje nepriateľskej obrane jej predvídanie a zachytenie. Podľa správ sa strela testovala na viacerých rôznych platformách vrátane stíhačiek a bezpilotných lietadiel. Testy boli úspešné a v súčasnosti sa uvažuje o použití rakety v boji. Strela REM je len jednou z viacerých nových technológií, ktoré USAF vyvíja, aby si udržalo technologický náskok pred potenciálnymi protivníkmi.

Medzi ďalšie projekty patrí vývoj pokročilých hypersonických zbraní, nových technológií stealth a systémov založených na umelej inteligencii. Spoločnosť Lockheed Martin nezverejnila žiadne informácie o cene rakety REM a nie je jasné, kedy bude raketa k dispozícii na bojové použitie. Spoločnosť však uviedla, že úzko spolupracuje s USAF, aby zabezpečila, že strela bude spĺňať všetky vojenské požiadavky a špecifikácie.

Predplatné NEXTECH 2021

Raketa REM je len najnovším príkladom prebiehajúcich pretekov v zbrojení medzi Spojenými štátmi a ostatnými svetovými mocnosťami. Keďže krajiny naďalej investujú do nových a pokročilých vojenských technológií, stávky v prípadnom konflikte sú ešte vyššie. Hoci je raketa REM navrhnutá tak, aby poskytla USAF novú úroveň taktickej flexibility a všestrannosti, vyvoláva aj obavy z možných nezamýšľaných dôsledkov. Každá nová technológia má potenciál byť použitá nepredvídaným spôsobom a raketa REM nie je výnimkou.

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať