SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Toto lietadlo môže priniesť revolúciu v mestskej doprave

0

Mníchovská spoločnosť Lilium oznámila uvedenie svojho plne elektrického lietadla Lilium Jet, eVTOL (elektrický vertikálny vzlet a pristátie), ktoré môže cestovať rýchlosťou až 250 km/h. Lietadlo bolo navrhnuté na mestskú leteckú mobilitu a môže prepravovať až šesť cestujúcich. Lietadlo Lilium Jet je poháňané 36 plne elektrickými motormi, ktoré dokážu vyvinúť výkon 2 000 koní. Na ovládanie motorov a letových systémov lietadla používa vlastný softvér spoločnosti Lilium.

Lietadlo eVTOL má dolet až 300 kilometrov a na jedno nabitie môže letieť cca jednu hodinu. Spoločnosť Lilium vyvinula lietadlo Lilium Jet so zámerom vytvoriť ekologický a udržateľný dopravný prostriedok pre obyvateľov miest. Lietadlo produkuje nulové emisie a spoločnosť tvrdí, že je až desaťkrát tichšie ako vrtuľník. Lietadlo Lilium Jet sa bude prevádzkovať ako súčasť služby zdieľanej jazdy, pričom používatelia si budú môcť lety rezervovať prostredníctvom vlastnej aplikácie spoločnosti. Spoločnosť uviedla, že cena cesty bude porovnateľná s cenou jazdy taxíkom.

Predplatné NEXTECH 2021

Spoločnosť Lilium získala na vývoj svojej technológie finančné prostriedky vo výške viac ako 375 miliónov USD a do roku 2025 plánuje spustiť svoju službu eVTOL vo viacerých mestách na celom svete. Spoločnosť spolupracuje s niekoľkými letiskami a pre svoju iniciatívu získala podporu od rôznych vlád. Lilium Jet nie je jediným lietadlom eVTOL vo vývoji, na podobných projektoch pracuje niekoľko ďalších spoločností. Spoločnosť Lilium však tvrdí, že jej lietadlo je jedinečné svojou konštrukciou, účinnosťou a rýchlosťou.

Spoločnosť už absolvovala úspešné skúšobné lety svojho prototypu lietadla a v blízkej budúcnosti plánuje začať komerčnú prevádzku. Očakáva sa, že lietadlo Lilium Jet spôsobí revolúciu v mestskej doprave a poskytne rýchlejší, efektívnejší a ekologickejší spôsob cestovania. Vďaka svojej pôsobivej rýchlosti a doletu má eVTOL potenciál zmeniť spôsob, akým sa pohybujeme po našich mestách.

Zdroj: gizmodo.com.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať