SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Uľahčite si upratovanie pomocou robotických čističov okien

0

V súčasnosti sa nachádzame v zlatej ére automatizácie, v ktorej sa snažíme zjednodušiť čo najviac manuálnych a jednoduchých činností. Medzi ne sa dostala aj jedna z nepríjemných domácich prác, konkrétne umývanie a leštenie okien.

Môžeme povedať, že ide skutočne o neobľúbenú činnosť, ktorú viete pomocou jednoduchého a malého domáceho pomocníka zvládnuť ľavou zadnou. Väčšina z dostupných modelov robotických čističov okien je jednoduchá na používanie a pritom veľmi účinná. V tomto článku prinášame prehľad vlastností, na ktoré sa treba pri výbere robotického čističa pozrieť.

Ako to funguje

Pred spustením robotického čističa okien je potrebné nasadiť naň utierku s nanovláknami, ktorá sa pripevňuje na spodnú časť pomocou suchého zipsu. Po použití ju možno vyprať priamo v práčke, takže sa dá opakovane použiť. Vo väčšine základných balení sa nachádzajú dva typy utierok – jedna na vlhké a druhá na suché čistenie. Pri vlhkom čistení dbajte na to, aby utierky neboli úplne mokré, pretože by to spôsobovalo šmýkanie pásového podvozka, ktorý slúži na pohyb čističa po okne. Pri čistení menších okien postačí nastriekať párkrát čistiaci prostriedok pomocou rozprašovača. Pri väčších oknách sa osvedčilo streknúť malé množstvo prípravku do predpokladanej dráhy, ktorou pôjde čistič. Po nasadení utierky sa robot priloží k oknu a zapne sa motor, ktorý vytvorí podtlak. Ten je pomerne silný, takže pri bežnej prevádzke sa vám nestane, že by čistič spadol. Následne sa použitím diaľkového ovládača spustí čistenie okien. Pri silnejšie zanesených oknách budete musieť utierku znovu navlhčiť a potom poslať čistič naspäť tam, kde skončil, na čo vám poslúži diaľkový ovládač alebo mobilná aplikácia.

Výdrž batérie

Robotické čističe okien majú relatívne veľkú spotrebu elektrickej energie, a preto sú pri svojej činnosti napájané priamo zo zásuvky. No v prípade výpadku elektrickej energie majú k dispozícii núdzovú batériu, ktorá pri plnom nabití vydrží zväčša okolo 15 – 30 minút. Malo by vám to stačiť na bezpečné odobratie tohto pomocníka z okna. Väčšina robotických čističov okien má navyše lanko, ktoré sa pri umývaní vonkajších skiel upevní k vhodnému predmetu, napríklad k radiátoru, aby čistič pri prípadnej poruche nevypadol.

Typ okna

Konkrétny model robotického čističa si treba vyberať aj na základe okien, ktoré budete najčastejšie pomocou neho umývať. Dôležitý parameter pri výbere sú aj rozmery okien a s ním spojená veľkosť čističa. Väčšinou sú tieto robotické čističe konštruované a prispôsobené na veľké obdĺžnikové typy okien, takže ak máte v pláne umývať okná iných tvarov alebo menšie okná, treba si podľa toho aj vybrať adekvátny model robotického umývača okien. No na druhej strane, pokiaľ máte klasické veľké okná, určite oceníte rozmerovo väčšie modely, ktoré umyjú rovnakú plochu okna rýchlejšie.

Výkon a rýchlosť

Výkon motora ovplyvňuje saciu silu a rýchlosť, akou čistič umýva okná. Od žiadneho modelu však neočakávajte obrovské rýchlosti. Priemerná rýchlosť vyčistenia 1 štvorcového metra sú približne 3 minúty. Sacia sila je v tomto prípade veľmi dôležitá, keďže musí byť dostatočná na to, aby sa čistič udržal na okne bez problémov. S pribúdajúcim výkonom motora sa stretávame aj s narastajúcim hlukom zariadení. Ak si teda chcete počas umývania okien v pokoji oddýchnuť, musíte myslieť aj na hluk, ktorý čistič počas umývania vydáva.

Extra funkcionality              

Okrem klasického umývania okien ponúkajú niektoré modely aj ďalšie funkcie, ktoré skvalitnia proces umývania okien. Jedna z nich je sušič okien, ktorý vytláča vodu a zabezpečuje, aby bol povrch skla bez škvŕn a fľakov. Ďalšie zaujímavé vlastnosti sú čistenie mastnoty a väčších nečistôt či leštenie okien. Niektoré modely ponúkajú aj ovládanie robota na diaľku prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Okrem ovládania máte možnosť v aplikácii sledovať pohyb vášho čističa po okne podobne ako pri robotických vysávačoch.

Pri výbere sa treba, samozrejme, pozrieť aj na recenzie používateľov, cenu a v neposlednom rade na náročnosť údržby.

Triky a tipy na záver

•  Pomocou robotických čističov okien viete umývať aj iné typy skiel, napríklad sklenené clony pri vaniach, sklá v sprchách v kúpeľni alebo väčšie zrkadlá.
•  Teploty pod nulou počas zimného obdobia nie sú najvhodnejšie pre tieto typy robotických čističov okien.
•  Pri veľmi špinavých oknách robotické čističe často len roznášajú špinu po celom okne, preto sa odporúča čistiť okná pravidelne, čo by nemal byť problém, ak začnete používať týchto robotických pomocníkov do domácnosti. 
•  Pri používaní dbajte na bezpečnosť a vždy sa uistite, že čistič má prístupný dostatočne dlhý kábel.
•  Pokiaľ chcete umývať šikmé okná, pozrite sa, či má váš čistič padací senzor.
•  Ak sa chystáte používať čistič okien aj na bezrámové okná, poobzerajte sa po modeli, ktorý má senzory na detekciu rámov a hrán.
•  Ak sa čistič pohybuje smerom nahor pomalšie, pravdepodobne ste naň nastriekali veľké množstvo čistiaceho prostriedku, čo spôsobilo, že sa šmýka a smerom nahor sa mu ide ťažšie.

Hobot 298

Hobot 298 rýchlo a precízne vyčistí okná a rôzne druhy sklených povrchov a zároveň pomocou ultrazvukovej dýzy vlhčí čistený povrch destilovanou vodou či špeciálnym prípravkom. Pohybuje sa lineárne a čistenie prebieha automaticky v dvoch smeroch tak na rôznych hrúbkach skiel, ako aj na hladkých povrchoch, ako sú okná, zrkadlá, sprchovacie kúty či obklady. Pri práci je napájaný zo siete, záložná batéria chráni robota proti pádu pri výpadku elektriny. Hobot 298 je vybavený ­gyrosenzorom, laserovými senzormi a AI navigačným systémom. Dá sa ovládať aj smartfónom alebo diaľkovým ovládačom. Má adaptívny držiak utierok z jemného mikrovlákna, ktorý sa pri čistení prispôsobuje čistenému povrchu.

•  Cena: 340 EUR
•  Link: www.toprobot.sk

Ecovacs Winbot W950

Inovatívny systém Smart Drive umožní prístroju ľahko manévrovať po celej sklenenej ploche vrátane jej rohov. Robot je navyše vybavený senzormi okrajovej detekcie na bezproblémové upratovanie na bezrámových oknách. Vďaka dlhému káblu a štvorstupňovému procesu čistenia je ideálny na dôkladné čistenie aj na oknách s väčšími rozmermi.  Inteligentná technológia Smart Drive umožňuje otáčanie rukoväti o 90 stupňov vďaka čomu je zaručený voľný pohyb robota po sklenenej ploche a maximálna efektivita čistenia. Štvorcový tvar prístroja zabezpečí dôkladné vyčistenie rohov okien. Robot disponuje 4-stupňovým systémom čistenia, ktorý zaistí dôkladné umývanie vo všetkých smeroch. Súčasťou balenia je praktické diaľkové ovládanie, ktoré umožní navigovať robota odkiaľkoľvek. Stlačením jediného tlačidla ľahko zariadenie spustíte, zastavíte alebo pohodlne zmeníte smer jeho pohybu. 

•  Cena: 292 EUR

Weebot W130

Prístroj disponuje vibračnou podložkou a veľkou čistiacou utierkou. Vibračná podložka stiera povrch okien, zatiaľ čo čistiaca utierka spoľahlivo naberie zvyšné nečistoty. Robotický čistič okien a skiel Symbo W130 pri upratovaní kombinuje dva voliteľné druhy pohybu. Režim čistenia v tvare N, ktorý sa dokonale hodí na čistenie vysokých okien, a režim na čistenie v tvare Z, ktorý využijete pri čistení širokých okien. Robotický čistič je vybavený funkciou lokálneho čistenia, ktorá vám umožní upratovanie konkrétnej oblasti, na ktorej sú viditeľné šmuhy a ďalšie znečistenia. Čistič disponuje precíznymi senzormi, ktoré detegujú hrany okien, čím je zabránené prípadnej strate podtlaku a následnému pádu.  Novinkou prístroja je vibračná podložka, ktora sa postará o precízne vyčistenie vašich okien. Jej kmitavý pohyb spolu s vibráciami zaistí maximálnu účinnosť upratovania.

•  Cena: 219 EUR
 

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať