SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Umelá inteligencia, ktorá myslí podobne ako človek, je omnoho presnejšia

Výskum a vývoj
0

Výskumníci z Fujitsu a MIT dosiahli významný míľnik v snahe posilniť presnosť modelov umelej inteligencie, ktorých úlohou je rozpoznávanie obrázkov. Podľa dokumentu prezentovaného na konferencii NeurIPS 2021 tím vyvinul metódu výpočtu, ktorá odzrkadľuje ľudský mozog a umožňuje vytvoriť umelú inteligenciu rozpoznávajúcu informácie, ktoré neexistujú v jej tréningových dátach (nazývané aj dáta mimo distribúcie, označované skratkou ODD – out-of-distribution data).

Hoci sa AI už používa na rozpoznávanie obrazu v rôznych kontextoch (napríklad na analýzu lekárskych röntgenových snímok), výkon súčasných modelov je vysoko citlivý na prostredie. Význam AI schopnej rozpoznať ODD spočíva v tom, že presnosť by bola zachovaná aj v nedokonalých podmienkach – napríklad keď sa perspektíva alebo úroveň osvetlenia líši od obrázkov, na ktorých bol model trénovaný.

MIT a Fujitsu to dosiahli rozdelením hlbokých neurónových sietí do modulov, z ktorých každý je zodpovedný za rozpoznávanie iného atribútu (tvar, farba a pod.), čo je podobné spôsobu, ako ľudský mozog spracúva vizuálne informácie. Modely AI využívajúce túto techniku ​​sú doteraz najpresnejšie, pokiaľ ide o rozpoznávanie obrázkov. Fujitsu a MIT tvrdia, že sa v budúcnosti pokúsia ďalej zlepšiť svoje výsledky v snahe vyvinúť modely umelej inteligencie schopné robiť flexibilné úsudky, ktoré by sa dali uviesť do praxe v oblastiach, ako je výroba a zdravotníctvo.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať