SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Umelá inteligencia demystifikuje ľudské vedomie a ľudskú inteligenciu

Technológie
3

Napriek tomu, že vedomie je pre našu ľudskú skúsenosť kľúčové, zostáva zahalené tajomstvom. Veda dodnes nemá definitívne vysvetlenie, čo je vedomie, ako vzniká a prečo vôbec existuje. V oblasti neurovedy sa vedomie často skúma ako emergentná vlastnosť mozgu. Výskumníci skúmajú „nervové koreláty vedomia“, pričom sa snažia identifikovať špecifické nervové systémy alebo vzorce mozgovej aktivity, ktoré zodpovedajú vedomým zážitkom, skúsenostiam. Poznanie prevyšuje skúsenosť, pretože skúsenosť je často jeho prítomným vyjadrením.

Poznanie zhŕňa všetko, čo myseľ robí. Je to myseľ, ktorá poskytuje poznanie. No ako myseľ umožňuje poznanie? Nositeľom mysle je mozog. Myseľ umožňuje poznanie. Poznanie zahŕňa skúsenosti. A poznanie zahŕňa aj uvedomenie si bytia. Z konceptuálneho hľadiska myseľ tvoria elektrické a chemické impulzy mozgových buniek. Práve mechanizmy mysle a jej prenosy umožňujú procesy poznávania pre vnútorné a vonkajšie zmysly. Regulácia, modulácia alebo kontrola vnútorných zmyslov sa vykonáva ako poznanie, ktoré dáva limity a rozsahy pre funkcie, takže keď sa vyskytnú odchýlky, vydáva výstrahy.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Teoreticky má ľudská myseľ zložky, veličiny a vlastnosti. Veci sa stávajú známymi vtedy, keď veličina nadobudne vlastnosť. Veličiny majú svoje funkcie, ako aj vlastnosti. Nie je rozdiel v tom, ako zložky mysle umožňujú poznávať emócie a pamäť alebo iné. Poznávanie je to, čo robí myseľ. Inteligencia spracúva poznanie, niekedy aj bez skúsenostnej zložky. Inteligencia je v rámci pamäti. Umelá inteligencia má pamäť založenú na ľudských textoch, ktoré obsahujú aspekty ľudskej inteligencie. AI im nemusí rozumieť, aby prešla vedomostným testom pre niekoľko kategórií vecí.

Existujú veci, ktoré ľudia poznajú, hoci ich osobne nezažili. Ich opisy sú možné aj bez pochopenia, ktoré vyplýva zo skúsenosti. Veľké jazykové modely odpovedajú na otázky v prvej osobe, aj keď nie sú bytosťou. Inteligencia ako označenie sa nemusí úplne vzťahovať na AI, ale jej poznanie sa niekedy môže rovnať ľudským minimám v niektorých kategóriách. To, čo ľudia vedia alebo môžu vedieť a čo môže výstup AI považovať za poznanie, presahuje označenia inteligencie a vedomia a umožňuje niektoré porovnania.

Zdroj: datasciencecentral.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Vedomie reakcia na: Umelá inteligencia demystifikuje ľudské vedomie a ľudskú inteligenciu

16.7.2023 18:07
Vedomie nie je objekt, preto ho veda nikdy objektivnym pristupom nevysvetli,pretoze ho nevie uchopit.
Reagovať

slavoster@gmail.com reakcia na: Umelá inteligencia demystifikuje ľudské vedomie a ľudskú inteligenciu

15.7.2023 23:07
blábol co nemá hlavu a pätu
Reagovať

Blbost reakcia na: Umelá inteligencia demystifikuje ľudské vedomie a ľudskú inteligenciu

15.7.2023 13:07
Ten clanok napisal chatGPT a zverejnil? V tom clanku neni nic konkretne
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať