SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže analýzou rádiových signálov detegovať emócie človeka

Výskum a vývoj
2

Vedci vyvinuli nový systém umelej inteligencie, ktorý využíva signály rádiových vĺn a neurónovú sieť s hlbokým učením na diaľkové zisťovanie emócií subjektu. Systém opísaný v časopise PLOS One dokáže identifikovať srdcovú frekvenciu a dýchacie vzorce spojené s hnevom, smútkom, radosťou a potešením. Pri budovaní svojho systému dali vedci dobrovoľníkom sledovať videá určené na vyvolanie jednej zo štyroch spomenutých primárnych emócií.

Zatiaľ čo sa dobrovoľníci pozerali, vedci nechali od nich odrážať rádiové vlny a vracali signály do systému umelej inteligencie naprogramovaného na hlboké učenie. Nízkoenergetický rádiový signál sa prenášal z antény a odrážal sa od tela. Pohyb hrudníka pri dýchaní moduluje odrazený signál, rovnako aj pohyby spôsobené srdcovým rytmom. Neurónová sieť dokázala zachytiť prediktívne vzorce v takýchto „skrytých“ dátach. 

Na rozdiel od tradičných algoritmov strojového učenia, ktoré vyžadujú, aby ľudia spravovali dáta a vkladali ich do algoritmu, sieť hlbokého učenia analyzuje nespracované údaje v reálnom čase. Predchádzajúce snahy trénovať počítače na rozpoznávanie emocionálnych stavov sa väčšinou spoliehali na softvér na rozpoznávanie tváre, čo je technika ​​závislá od subjektu. Táto sieť hlbokého učenia však poskytovala subjektovo nezávislú analýzu.

Väčšina technológií na snímanie emócií vyžaduje objemné snímače, ale najnovší výskum ukázal, že emócie možno detegovať aj bezdrôtovo pomocou rádiových signálov. Nasadenie takéhoto systému mimo vedeckého prostredia však vyvoláva významné etické otázky. Emócie sú osobná a súkromná záležitosť a nemali by sa monitorovať na verejných miestach, pokiaľ nie sú na ich efektívne využitie prijaté prísne právne predpisy na ochranu údajov.

Zdroj: upi.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

naše skvelé rozviedky to zasa heknú: reakcia na: Umelá inteligencia dokáže analýzou rádiových signálov detegovať emócie človeka

9.2.2021 13:02
keď už budú mať vzorce emócií v rádiovom signále oskenované dajme tomu u tisíc ľudí, tak ti kľudne pomocou nich vyvolajú depresiu a smútok. veď sa povrávalo, že za komunizmu rozviedka väzňom púšťala signál tri Hertze, aby im narušili signály mozgu a spôsobili depresie, aby ich ľahšie zlomili.. neverím, že títo sú iní: čert ako diabol!
Reagovať

RE: naše skvelé rozviedky to zasa heknú: reakcia na: naše skvelé rozviedky to zasa heknú:

9.2.2021 17:02
a tie tri hertze to je akože priemer tvojho mozgu? :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať