SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Umelá inteligencia dokáže predpovedať kedy zomriete

Výskum a vývoj
3

Vo výskumnom projekte, ktorý vznikol v spolupráci medzi Dánskou technickou univerzitou (DTU), Kodanskou univerzitou, ITU (IT University of Copenhagen) a Severovýchodnou univerzitou v USA, vedci využili umelú inteligenciu na predpovedanie udalostí ľudského života. Išli dokonca tak ďaleko, že jej dali odhadnúť čas smrti. Štúdia publikovaná v časopise Nature Computational Science môže zmeniť spôsob, ako vnímame ľudskú existenciu a našu schopnosť predvídať budúcnosť.

Výskumníci použili transformačné modely, čo je typ architektúry umelej inteligencie podobný architektúre ChatGPT od OpenAI, ktorá sa využíva prevažne na spracovanie jazyka. Transformačné modely po vyškolení na obrovských objemoch údajov zahŕňajúcich rôzne aspekty života ľudí preukazujú úžasnú schopnosť systematicky organizovať tieto údaje a pozoruhodne predpovedať, čo sa môže v živote jednotlivca vyvinúť, a to vrátane úlohy odhadnúť čas jeho prípadného úmrtia.

Jadrom tohto úsilia je vývoj nového modelu, známeho ako life2vec. Ten po počiatočnej tréningovej fáze, v ktorej nadobudne schopnosť pochopiť vzorce v údajoch, preukazuje svoju zdatnosť tým, že prekonáva iné pokročilé neurónové siete. Poskytuje predpovede, ktoré sa vzťahujú na osobnostné črty, s výnimočnou presnosťou. Sune Lehmann, profesor na DTU a hlavný autor článku, vyjadril pohľad výskumného tímu: „Model sme použili na riešenie základnej otázky: Do akej miery môžeme predpovedať udalosti vo vašej budúcnosti na základe podmienok a udalostí vo vašej minulosti? Z vedeckého hľadiska pre nás nie je vzrušujúca ani tak samotná predpoveď, ale aspekty údajov, ktoré modelu umožňujú poskytnúť také presné odpovede.“

Jedným z najzaujímavejších aspektov predpovedí Life2vec je schopnosť predvídať čas smrti jednotlivca. Model odpovedá na otázky napr. „smrť do štyroch rokov“, a to s prekvapujúcou presnosťou. Keď výskumníci rozoberali odpovede modelu, zistili, že výsledky sú v súlade s poznatkami v oblasti spoločenských vied. Model napríklad potvrdzuje, že jednotlivci vo vedúcich pozíciách alebo s vysokými príjmami majú väčšiu pravdepodobnosť prežitia, zatiaľ čo faktory ako pohlavie, úroveň kvalifikácie alebo diagnózy duševného zdravia majú spojitosť so zvýšeným rizikom úmrtia.

Life2vec využíva dômyselnú techniku kódovania údajov do rozsiahleho systému vektorov, matematickej štruktúry, ktorá starostlivo organizuje rôzne aspekty života jednotlivca. Narodenie, vzdelanie, príjem, bývanie a zdravotný stav majú v tomto zložitom časovom rámci pridelené príslušné pozície. Hoci tento výskum otvára novú éru možností, zároveň vyvoláva hlboké etické otázky, ktoré si vyžadujú dôkladné preskúmanie. Hlavnou z týchto otázok je ochrana citlivých údajov, ochrana súkromia jednotlivcov a riešenie problému zaujatosti v rámci údajov.

Tieto etické dilemy sa musia komplexne pochopiť a vyriešiť skôr, ako sa model bude môcť použiť v praxi, napríklad pri hodnotení rizika ochorenia jednotlivca alebo pri predpovedaní životných udalostí, ktorým sa dá predísť. Vedci predpokladajú rozšírenie možností modelu o ďalšie typy informácií, ako sú textové a vizuálne údaje, spolu s poznatkami o sociálnych väzbách jednotlivcov. Tento holistický prístup k analýze údajov má potenciál otvoriť úplne novú éru spolupráce medzi oblasťami sociálnych a zdravotníckych vied.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

dapoxetine 30mg buy online reakcia na: Umelá inteligencia dokáže predpovedať kedy zomriete

2.3.2024 13:03
25 mg kg ED15 141 <a href="http://prilig.top">priligy alternative</a> Lily jUxJuKVQdFFbHZc 6 20 2022
Reagovať

Životná poistka reakcia na: Umelá inteligencia dokáže predpovedať kedy zomriete

22.12.2023 08:12
No parada. Keď ťa nepoistia, tak to máš zrátané a keď hej, tak si vlastne zistil že si zbytočne poistený
Reagovať

RE: Životná poistka reakcia na: Životná poistka

22.12.2023 18:12
Alebo ti zo dňa na deň vypovedajú poistnú zmluvu, bez udania dôvodu lebo je už teraz na to v zmluve klauzula.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať