SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Takto budú autonómne auta signalizovať že jazdia bez asistencie šoféra

Technológie
0

Mercedes-Benz sa stal prvou automobilkou, ktorá získala povolenia umožňujúce používanie tyrkysovo sfarbených vonkajších svetiel vozidiel na označenie systému autonómnej jazdy. Väčšina legálnych vozidiel využíva kombináciu troch farebných svetiel: biele pre svetlomety a cúvacie svetlá, červené pre zadné a brzdové svetlá a oranžové pre smerové svetlá. Teraz však Mercedes-Benz prinesie tyrkysovú farbu na diaľnice v Kalifornii a Nevade. Povolenie v Kalifornii umožní spoločnosti testovať tyrkysové svetlá na testovacích vozidlách počas dvoch rokov.

V Nevade bude môcť automobilka pridávať túto funkciu do sériových vozidiel v roku 2026. Po zapnutí systému Drive Pilot sa rozsvietia tyrkysové svetlá. Drive Pilot je pokročilý asistenčný jazdný systém (ADAS) úrovne 3, ktorý sa dá použiť len v obmedzených situáciách a v určitých oblastiach, napríklad v hustej premávke na vybraných diaľniciach pri rýchlostiach 64 km/h alebo menej. Je takisto obmedzený na používanie počas dňa a počas jasného počasia a nemožno ho používať v stavebných zónach. Okrem toho vodič nesmie zaspať alebo opustiť svoje sedadlo.

Môže však zložiť ruky z volantu, nohy z pedálov a odvrátiť svoju pozornosť od vozovky. Väčšina ostatných jazdných systémov vyžaduje, aby ste mali ruky na volante a dávali pozor. So zapnutým Drive Pilotom môžu používatelia napríklad prehliadať internet alebo sledovať videá na centrálnom displeji vozidla. Tyrkysové značky upozornia ostatných vodičov na to, že vaše vozidlo jazdí samo, takže sa nezľaknú, keď vás za volantom uvidia robiť iné veci. Mercedes-Benz uviedol, že početné štúdie preukázali, že tyrkysová je optimálna farba pre automatizovanú jazdu.  

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať