SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Umelá inteligencia dokáže zachytiť heslo podľa zvuku stlačených klávesov

Výskum a vývoj
1

Britskí výskumníci vyvinuli umelú inteligenciu schopnú identifikovať stlačenia klávesov prostredníctvom ich akustických signatúr. Pomocou smartfónu v úlohe mikrofónu umiestneného v blízkosti notebooku trénovali AI na koreláciu jedinečného zvuku každého stlačenia klávesu s príslušným písmenom. Po zadaní hesla do prenosného počítača AI úspešne rozlúštila slovo zo zvukov stlačenia klávesov s pozoruhodnou presnosťou 95 percent. Ak píšete na svojom notebooku a prihlasujete sa k účtu, telefón je zvyčajne položený vedľa vás.

Mohol by sa použiť na odpočúvanie každého kliknutia a poskytovanie údajov AI, ktorá tak môže odpočúvať vaše najsúkromnejšie informácie. Hoci to môže znieť ako zápletka zo sci-fi thrillera, je to bližšie k realite, než by sme si mysleli. Umelá inteligencia s názvom CoAtNet bola trénovaná na identifikáciu toho, čo píšete, výlučne na základe zvuku vašej klávesnice. Výskumný tím na to použil spektrogramy reprezentujúce jedinečný zvuk, ktorý vytvára každý kláves. Výsledkom je 95-percentná úspešnosť pri dešifrovaní stlačenia klávesov, a to len pomocou smartfónu umiestneného 20 centimetrov od notebooku.

Podľa Dr. Ehsana Toreiniho, spoluautora štúdie, sa presnosť takýchto modelov a takýchto útokov zvýši, keďže väčšina moderných inteligentných zariadení je vybavená mikrofónmi. Tím testoval svoju AI aj prostredníctvom hovorov na Zoome a Skype, pričom dosiahol takmer rovnakú úroveň presnosti. No súčasný model má aj zjavné obmedzenia. CoAtNet sa musí prispôsobiť každému typu klávesnice, pretože zvuky jednotlivých klávesníc sa líšia.

Tréning zahŕňal stlačenie každého z 36 klávesov na MacBooku vrátane písmen a číslic 25-krát za sebou pomocou rôznych prstov a rôznych úrovní tlaku. Umelá inteligencia bojuje aj s nuansami klávesu Shift, takže je vhodné miešať v hesle veľké a malé písmená, čísla a symboly. Štúdia primárne slúži ako dôkaz koncepcie a nebola využitá na skutočné lámanie hesiel a ani v reálnych prostrediach, ako sú kaviarne, kde hlučnejšie prostredie môže spôsobiť, že odpočúvanie bude menej praktické alebo použiteľné.

Výskumníci však poznamenali, že notebooky s ich jednotnými klávesnicami a častým používaním vo verejných priestoroch sú na takéto techniky obzvlášť citlivé. Najlepšou obranou v tomto prípade môže byť starý dobrý správca hesiel, pretože dokáže automaticky dopĺňať heslá, vďaka čomu ste imúnni proti takejto akustickej špionáži. Pridaním dvojfaktorovej autentifikácie a biometrických možností, ako sú skenovanie odtlačkov prstov a rozpoznávanie tváre, sa bezpečnosť ešte zvýši.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

AI reakcia na: Umelá inteligencia dokáže zachytiť heslo podľa zvuku stlačených klávesov

15.12.2023 08:12
Na odpočutie písaného textu zvukom z klávesnice nie je treba umelú inteligenciu. Stačí nepchať si do lebky štuple čo dávajú plný kotel do bubienka. A človek to odpočuje aj sám.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať