Inovatívna technológia umožňuje napájať zariadenia len končekmi prstov

0

Tím výskumníkov z Kalifornskej univerzity San Diego (UC San Diego) vyvinul pásik podobný náplasti, určený na nosenie na prste, ktorý dokáže vyrábať elektrinu pri každom stlačení a takisto ju premieňať z vylučovaného potu. Dokonca aj keď nositeľ spí, môže produkovať malé množstvo elektriny, takže je to spoľahlivejšia technológia ako iné obnoviteľné zdroje energie, ako napr. slnečná alebo veterná energia, ktoré sú závislé od počasia. 

Vedúci tímu Joseph Wang pred ôsmimi rokmi prvýkrát vyvolal rozruch v oblasti nositeľných energetických zariadení svojou nabíjateľnou batériou napájanou dočasným tetovaním. Odvtedy pomohol vyvinúť napínateľné biopalivové články, ktoré vydržia napínanie, zárezy a skrúcanie pri nosení na koži. Zachytávanie energie na báze potu bolo spojené už aj s textíliami. Tím z UC San Diego minulý rok vytvoril tričko s biopalivovými článkami v hrudi, ktoré premieňajú pot na elektrinu, keď nositeľ chodí alebo behá.

Prúžok na prstoch je však významný skok vpred, pretože využíva končeky prstov, teda časť tela, kde je najväčšia koncentrácia potných žliaz. Zatiaľ čo predchádzajúce nositeľné zariadenia vyžadovali namáhavé cvičenie, iba 10 hodín spánku s prúžkom na prste stačilo na produkciu 400 milijoulov, čo je dostatok energie na napájanie batérie hodiniek na 24 hodín.

Schopnosť napájania je spojená s objemom batérie, čo znamená, že čím sofistikovanejšia je technológia, tým objemnejšou sa stáva. Prechod na nabíjanie pomocou potu by mohol spôsobiť, že zariadenia, ako sú monitory srdcovej frekvencie, načúvacie pomôcky a kontaktné šošovky s rozšírenou realitou, budú menej ťažkopádne, aj keď sa v nich objavujú funkcie náročnejšie na energiu. Takéto nabíjanie by takisto mohlo nahradiť lítiovo-polymérové batérie, ktoré napájajú zariadenia ako náramky Fitbit.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať