ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Umelá inteligencia objavila nový magnetický materiál bez vzácnych zemín

Výskum a vývoj
2

Britská technologická spoločnosť Materials Nexus použila umelú inteligenciu na navrhnutie nového permanentného magnetu bez obsahu vzácnych zemín, ktorý by mohol priniesť revolúciu v odvetví elektrických vozidiel. Proces objavovania a vývoja riadený umelou inteligenciou bol 200-krát rýchlejší ako tradičný spôsob, čo dáva nádej vo svete s rastúcim dopytom po výkonných magnetoch.

Postupne, ako svet prechádza na elektrickú mobilitu, sú čoraz žiadanejšie kompaktné, vysokovýkonné motory, ako sú motory s permanentnými magnetmi. Spoločnosť Materials Nexus odhaduje, že dopyt po permanentných magnetoch sa do roku 2030 zvýši desaťnásobne, a to nielen v odvetví elektrických vozidiel, ale aj v robotike, bezpilotných lietadlách, veterných turbínach a zariadeniach na vykurovanie, ventiláciu a klimatizáciu.

Materiály vzácnych zemín potrebné na výrobu týchto silných magnetov, ako sú neodým a dysprózium, sú však spojené so škodlivou ťažbou a nákladným spracovaním. Navyše na trhu so vzácnymi zeminami dominuje Čína, čo spôsobuje narušenie dodávok a kolísanie cien. Výrobcovia automobilov a dodávatelia hľadajú alternatívy, aby našli motory bez magnetov alebo konštrukcie s permanentnými magnetmi bez materiálov vzácnych zemín.

Napríklad spoločnosť Niron Magnetics vyvinula vysokovýkonné magnety bez obsahu vzácnych zemín, ale čelí problémom pri ich hromadnej výrobe. Cieľom spoločnosti Materials Nexus je pomáhať začínajúcim firmám v oblasti magnetov pri identifikácii a vývoji magnetických materiálov bez obsahu vzácnych zemín pomocou technológie umelej inteligencie.

Jej AI platforma dokáže identifikovať tieto materiály v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, čo je podstatne rýchlejšie ako tradičné metódy, ktoré trvali roky alebo desaťročia. Spoločnosť už použila svoju platformu AI na objavenie permanentného magnetu bez obsahu vzácnych zemín s názvom MagNex, ktorý ponúka 70-percentné zníženie emisií uhlíka a 20-percentné zníženie nákladov na materiál v porovnaní so súčasnými magnetmi zo vzácnych zemín.

Materials Nexus verí, že jeho technológia AI sa dá použiť v rôznych priemyselných odvetviach na identifikáciu a vytváranie špičkových materiálov, ktoré sú základom nových technológií a znižujú emisie CO2. Spoločnosť plánuje spolupracovať s priemyselnými partnermi s cieľom urýchliť objavovanie životaschopných, nákladovo efektívnych a udržateľných materiálov pre budúci pokrok.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Gwniusmagnet reakcia na: Umelá inteligencia objavila nový magnetický materiál bez vzácnych zemín

4.7.2024 03:07
Clanok ma asi taku hodnotu ako skatulka zapaliek pre nefajciara alebo cloveka v domacnosti bez plynu...
Reagovať

RE reakcia na: Umelá inteligencia objavila nový magnetický materiál bez vzácnych zemín

29.6.2024 18:06
Škoda že sa nedá overiť či tie magnety majú aspoň takú silu, ako zmagnetizovaná oceľ. V preloženom článku o tom nie je ani zmienky, a rovnako je to aj v odkazovanom zdroji.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať