SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Umelá inteligencia už zmapovala ⅔ proteínov zodpovedných za choroby od rakoviny po COVID-19

0

Vedci už roky zápasia s problémom „skladania proteínov“ - mapovaním trojrozmerných tvarov proteínov, ktoré sú zodpovedné za mnohé choroby. Spoločnosť DeepMind, patriaca Googlu, teraz tvrdí, že vytvorila program umelej inteligencie s názvom AlphaFold, ktorý je schopný vyriešiť tieto problémy v priebehu niekoľkých dní. 

V súčasnosti je známych 200 miliónov proteínov, ale iba zlomok z nich bol rozvinutý tak, aby vedci úplne pochopili, čo robia a ako fungujú. Pritom vedci trávia roky výskumom každej štruktúry a spoliehajú sa na vybavenie, ktoré môže stáť veľa miliónov dolárov. Proteíny sú mimoriadne komplikované molekuly a ich presná trojrozmerná štruktúra je kľúčom k mnohým úlohám, ktoré vykonávajú (napríklad inzulín reguluje hladinu cukru v našej krvi).

Aj malá zmena v usporiadaní týchto životne dôležitých molekúl môžu mať katastrofické účinky na naše zdravie, takže jeden z najefektívnejších spôsobov, ako porozumieť chorobe a nájsť jej liečbu, je študovať príslušné proteíny. DeepMind uviedol, že počas posledného testu AlphaFold určil tvar asi dvoch tretín proteínov s presnosťou porovnateľnou s laboratórnymi experimentmi. Výsledky týchto testov boli zverejnené online, aby ich mohli preskúmať externí vedci.

Pred výskumníkmi teraz stojí úloha zistiť, ako viaceré proteíny tvoria komplexy a ako interagujú s DNA. DeepMind hovorí, že predikcia proteínových štruktúr môže byť dôležitou súčasťou reakcií na budúce pandémie. Spoločnosť už použila svoju technológiu strojového učenia na proteínové štruktúry vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.

Zdroj: independent.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať