
Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach
Podľa novej štúdie umelá inteligencia pravdepodobne zmení spôsob vykonávania každej práce. Eliminuje práce súvisiace s opakujúcimi sa úlohami, ale zároveň zvýši potrebu tvorivého myslenia. Tieto zistenia obsahuje správa MIT-IBM Watson AI Lab s názvom Budúcnosť práce: Ako nové technológie menia úlohy. S rozširujúcou sa automatizáciou a využívaním AI rastú obavy z toho, ako tieto trendy narušia súčasný trh práce.
Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že AI a automatizácia budú rušiť pracovné miesta, iní tvrdia, že vznikajúce technológie budú tvorcami nových pracovných pozícií. Autori štúdie IBM-MIT použili strojové učenie na analýzu 170 miliónov pracovných miest v USA v rokoch 2010 až 2017. Zistili, že z 18 500 pracovných úloh klesol za sedem rokov ich počet o 3,7 %, čo nie je radikálny pokles. Tieto úlohy prevzala AI alebo systémy strojového učenia. Medzi úlohy, ktoré sa najčastejšie odovzdávajú automatizovaným systémom, patria bežné, opakujúce sa práce.
V správe sa však uvádza, že zavádzanie AI zvýši potrebu „jemných zručností“, činností, ktoré si vyžadujú intelektuálne schopnosti a analýzu. Štúdia tvrdí, že hodnotnejšími a lepšie platenými sa stanú pracovné miesta, ktoré vyžadujú flexibilitu, zdravý úsudok či hovorené jazykové znalosti. Vyššie platy budú najmä na pracovných miestach vyžadujúcich vysokú úroveň finančných znalostí, zručnosti v oblasti grafického dizajnu, ale zvýšia sa aj mzdy za servisné práce, ako je kaderníctvo či fitnes trénerstvo.
Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska sú najviac ohrození pracovníci na stredných pracovných pozíciách. Práve tu najviac úloh preberá AI. Štúdia poznamenáva, že tempo týchto zmien je spočiatku relatívne pomalé, no transformácia sa v nasledujúcich rokoch zrýchli. V súčasnosti tak zamestnanci aj zamestnávatelia majú čas pripraviť sa na zmeny. Firmy by mali prepracovať svoje programy v oblasti ľudských zdrojov a prehodnotiť spôsob, ako školia zamestnancov. Zamestnanci by zasa mali absolvovať školenia, ktoré prehĺbia ich schopnosti tvorivého myslenia.
Zdroj: venturebeat.com.
Zobrazit Galériu