SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach

Technológie
2

Podľa novej štúdie umelá inteligencia pravdepodobne zmení spôsob vykonávania každej práce. Eliminuje práce súvisiace s opakujúcimi sa úlohami, ale zároveň zvýši potrebu tvorivého myslenia. Tieto zistenia obsahuje správa MIT-IBM Watson AI Lab s názvom Budúcnosť práce: Ako nové technológie menia úlohy. S rozširujúcou sa automatizáciou a využívaním AI rastú obavy z toho, ako tieto trendy narušia súčasný trh práce.

Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že AI a automatizácia budú rušiť pracovné miesta, iní tvrdia, že vznikajúce technológie budú tvorcami nových pracovných pozícií. Autori štúdie IBM-MIT použili strojové učenie na analýzu 170 miliónov pracovných miest v USA v rokoch 2010 až 2017. Zistili, že z 18 500 pracovných úloh klesol za sedem rokov ich počet o 3,7 %, čo nie je radikálny pokles. Tieto úlohy prevzala AI alebo systémy strojového učenia. Medzi úlohy, ktoré sa najčastejšie odovzdávajú automatizovaným systémom, patria bežné, opakujúce sa práce.

V správe sa však uvádza, že zavádzanie AI zvýši potrebu „jemných zručností“, činností, ktoré si vyžadujú intelektuálne schopnosti a analýzu. Štúdia tvrdí, že hodnotnejšími a lepšie platenými sa stanú pracovné miesta, ktoré vyžadujú flexibilitu, zdravý úsudok či hovorené jazykové znalosti. Vyššie platy budú najmä na pracovných miestach vyžadujúcich vysokú úroveň finančných znalostí, zručnosti v oblasti grafického dizajnu, ale zvýšia sa aj mzdy za servisné práce, ako je kaderníctvo či fitnes trénerstvo. 

Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska sú najviac ohrození pracovníci na stredných pracovných pozíciách. Práve tu najviac úloh preberá AI. Štúdia poznamenáva, že tempo týchto zmien je spočiatku relatívne pomalé, no transformácia sa v nasledujúcich rokoch zrýchli. V súčasnosti tak zamestnanci aj zamestnávatelia majú čas pripraviť sa na zmeny. Firmy by mali prepracovať svoje programy v oblasti ľudských zdrojov a prehodnotiť spôsob, ako školia zamestnancov. Zamestnanci by zasa mali absolvovať školenia, ktoré prehĺbia ich schopnosti tvorivého myslenia.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI biznis vyskum vzdelavanie

2 komentáre

Blbosť reakcia na: Umelá inteligencia zmení každú prácu a zvýši dopyt po tvorivých schopnostiach

31.10.2019 07:10
Vždy mi prídu choré tieto štúdie o nezmenenej zamestnanosti. Takže tie plné autobusy ľudí k montážnym linkám sa premenia do IT-čkárov a ľudí programujúcich spomínanú AI? Tak to sú celkom blbí, že už teraz nerobia niekde v kancli za dvojnásobné platy.
Proste je to celé somarina, áno, bude potreba nových pozícií, ale ľudia, ktorých AI o prácu pripraví, nebudú schopní zaplniť tie miesta a iné miesta pre nich nebudú.
Reagovať

RE: Blbosť reakcia na: Blbosť

31.10.2019 10:10
tak tak, preto ich chlacholia kadejakymi akymito studiami ze pohodicka budu nove pracovne miesta a vy vsetci jak tam stojite pri tej linke a nieviete si v pocitaci poziet ani email alebo za pokladnou budete potom uz iba posedavat, pit kavicku a davat pozor na roboty. Ako? to vas nemusi trapit, vy len dalej robte a nechajte to na nas. Kym niesu pripraveni na nasadenie robotov a vyrazit ludi na dlazbu tak si nemozu dovolit ist do debaty co potom, ake pozicie a hlavne kolko novych pozicii s akymi zrucnostami lebo zrazu by sa kazdy clovek schopny transformovat zamyslel a isiel robit nieco ine ak by mohol. Potom uz bude neskoro sa transformovat ked nebudes mat co do ust a na ulicu sa vyrutia tisice ludi bez prace, kto ti zaplati preskolenie na inu poziciu ak vobec nieco bude? Nejaka zakladna mzda pre kazdeho kto pride o pracu co sa tu omiela? a z coho? Korporacie si nasadenim robotiky chcu zdvihnut zisky a nie len presunut prachy do dani a dalej platit tisice ludi sediacich doma. Este bude veselo :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať