SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Umelá superinteligencia môže byť civilzačným „veľkým filtrom“

Výskum a vývoj
2

 Je paradoxné, že hoci je vesmír obrovský, nikdy sme sa nestretli so žiadnymi známkami mimozemských civilizácií. Táto hádanka sa označuje ako Fermiho paradox. Vedci uvažujú o tom, či môže rýchly pokrok umelej inteligencie (AI) obsahovať kľúč k tomuto „vesmírnemu tichu“. 

Teória „veľkého filtra“ je koncept, ktorý naznačuje, že inteligentné civilizácie musia prekonať významné výzvy, aby sa mohli vyvinúť vo vyspelé vesmírne druhy, vrátane možného sebazničenia. Nová štúdia astrofyzika Michaela Garretta z Manchesterskej univerzity teraz rozoberá možnosť, že evolúcia AI na umelú superinteligenciu (Artificial Super Intelligence – ASI) môže byť tým „veľkým filtrom“.

Garrettova štúdia predpokladá, že nekontrolovaný vývoj ASI by mohol znamenať zánik civilizácií. Autori preto naliehajú na reguláciu vývoja AI a načrtávajú kurz smerom k multiplanetárnej budúcnosti na zmiernenie existenčných hrozieb. Experti zdôraznili aj obavy z presunu pracovných miest, ochrany osobných údajov, zaujatosti algoritmov a etických a spoločenských dôsledkov pokročilej AI. Opakujú tak varovania zosnulého fyzika Stephena Hawkinga.

„Bez praktickej regulácie existujú všetky dôvody domnievať sa, že umelá inteligencia by mohla predstavovať veľkú hrozbu pre budúce smerovanie nielen našej technickej civilizácie, ale všetkých technických civilizácií,“ píše Garett v článku uverejnenom v časopise Acta Astronautica.

Zdroj: in.mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genihusintelgenc reakcia na: Umelá superinteligenciu môže byť civilzačným „veľkým filtrom“.

25.4.2024 22:04
Vajaty,bláboly,rétoricke vedecke vyprndulikane schématizmy kaviarenskobieloplášťového typu. Dvojpriblble stanovenia myslenia chrusta na šachovej doske.
Reagovať

výborný postreh reakcia na: Umelá superinteligenciu môže byť civilzačným „veľkým filtrom“.

16.4.2024 10:04
"...zaujatosť algoritmov..." je výborná myšlienka, o ktorej sa málo píše a ktorá môže riziká AI pre ľudstvo akcelerovať.
Vôbec si však neviem predstaviť, ako túto zaujatosť odstrániť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať