SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Unikátny materiál je tým viac tvrdší, čím viac doňho búchate

0

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Mercede vyvinuli materiál, ktorý sa pri náraze alebo natiahnutí spevní, čo môže pripraviť pôdu pre elektronické nositeľné zariadenia a senzory so zvýšenou odolnosťou. Materiál bol inšpirovaný kukuričným škrobom, ktorý pri jemnom miešaní pôsobí ako kvapalina a pri prudkom údere ako pevná látka. 

Tím použil konjugované polyméry vrátane PAMPSA (poly(2-akrylamido-2-metylpropánsulfónovej kyseliny), krátke molekuly polyanilínu a poly(3,4-etyléndioxytiofén) polystyrénsulfonát (PEDOT:PSS) na vytvorenie filmu, ktorý sa pri prudkom údere deformuje alebo rozťahuje. Húževnatosť materiálu sa zlepšovala s rýchlosťou nárazov. Pridaním väčšieho množstva PEDOT:PSS sa ďalej zvýšila adaptačná odolnosť aj vodivosť.

Vedci experimentovali aj s kladne nabitými nanočasticami, aby zvýšili húževnatosť a zachovali integritu materiálu. Potenciálne aplikácie tohto materiálu zahŕňajú remienky na inteligentné hodinky, nositeľné senzory, monitory zdravia, personalizované elektronické protézy a umelé končatiny vytlačené 3D tlačou. Tím plánuje jeho aplikácie ďalej skúmať.  

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať